Dětské zboží

Test dětských plenek

plenky Dokud nepotřebujete vybrat kvalitní plenky pro novorozence, netušíte, jak velmi náročný proces z toho může být. Díky bohaté nabídce od různých výrobců můžete pro své děťátko vybrat ty nejlepší plenky, avšak ze začátku může toto být velmi matoucí, jelikož se potřebujete zorientovat ve velikostech, v materiálech a tvarování plenek… co výrobce, to jiné specifika.

A samozřejmě co vyhovuje jednomu miminku, tomu druhému už nemusí. Své o tom vědí i maminky s více dětmi – při prvním miminku kupovali jinou značku než nyní, při druhém nebo třetím.

Jsme rádi, že vám můžeme nabídnout test plenek plný zajímavostí a praktických rad. Věříme, že i tento žebříček může být pro vás nápomocný. Budeme rádi, když se zapojíte do diskuse s otázkami a vlastními postřehy, abychom tak spolu tvořily obsah tohoto webu.

Děkujeme!

[ssba]

Test nejlepších plenek – TOP 6 podle nás

NázevHmotnost dítětePočet kusůHodnoceníCena od [Kč]
1.Pampers Premium Care 3 MIDI
6-10 kg204 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 KčVíce informací
2.Dada Extra Soft 4
7-18 kg46 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]150 KčVíce informací
3.Dada Extra Care 1 Newborn
2-5 kg23 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]55 KčVíce informací
4.Bella Happy 4 Maxi
8-18kg2x66 ks[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]600 KčVíce informací
5.Baby Charm Super Dry Flex
7-18 kg37 ks[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]200 KčVíce informací
6.Moltex Ekoplenky Pure & Nature
11-25 kg25 ks[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]290 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku plenek


Jaké jsou nejlepší plenky pro dítě na trhu?

 1. Pampers Premium Care
 2. Dada Extra Soft
 3. Dada Extra Care
 4. Bella Happy
 5. Baby Charm Super Dry
 6. Moltex Ekoplenky Pure & Nature

Jak vybrat nejlepší pleny pro dítě?

 • Typ dětských plenek. Dětské pleny můžeme rozdělit na dvě velké skupiny: látkové a jednorázové.
  Látkové dětské pleny potřebujete prát, žehlit a zřejmě budete přebalovat častěji kvůli možnému promočení.
  Jednorázové dětské pleny jsou praktičtější, ale cenově náročnější a nešetrné k životnímu prostředí.
  Je jen na vás jakou variantu si vyberete, případně můžete střídat látkové plenky s jednorázovými.
 • Velikost dětských plenek. Velikost dětských plenek je opravdu klíčová, protože i ty nejlepší dětské pleny protečou, pokud jste nezvolili správně velikost. Pokud se miminko nachází mezi dvěma velikostmi, vezměte raději malé balení menších plenek a pak koupíte větší, než velké balení větších plenek – větší plenka totiž přeteče, menší bude držet spolehlivě na svém místě.
 • Materiál dětských plenek. Výrobci nabízejí nejrůznější materiály dětských plenek, od klasické výplně z vaty a dalších příměsí při jednorázových plenkách, až po plenky bambusové nebo konopné na několik použití. Klidně vyzkoušejte několik a zůstaňte při těch, které vašemu dítěti budou nejlépe vyhovovat.
 • Způsob zapínání dětských plenek. Pro nejmenší batolata jsou zpravidla nejlepší pleny na suchý zip, neboť se dá prakticky rozepnout i několikrát (když kontrolujete, zdali je už třeba přebalit nebo ještě ne). Lepicí pásek už po rozlepení nemusí držet na místě, což je nepraktické pokud potřebujete zkontrolovat dítěti plenku.
 • Kvalita dětských plenek. Látkové pleny by měly být jemné, samozřejmě s možností prát na vysokých teplotách. Jednorázové pleny by měly být prodyšné a spolehlivé, tedy savé.
 • Inspirujte se. Pomůže například test akvárií, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké velikosti jednorázových dětských plenek známe?

Nejprve je vhodné poznamenat, že dětská plenka má být v pase dítěte, nikoli výše a ani ne níže.

Známe obecně tyto velikosti dětských jednorázových plen *:

 • Velikost 0 – pro předčasně narozené děti do 2,5 kg
 • Velikost 1 – novorozenecké plenky od 2 do 5 kg; kvalitní plenky pro novorozence mají kolem pupku speciální tvar kvůli pupečnímu pahýlu
 • Velikost 2 – mini dětské pleny od 3 do 6 kg
 • Velikost 3 – midi dětské pleny od 4 do 9 kg
 • Velikost 4 – maxi dětské pleny od 7 do 9 kg; zde jsou zařazovány i dětské plenkové kalhotky ideálně když dítě začínáte učit na nočník
 • Velikost 4+ – pro děti od 9 do 16 kg
 • Velikost 5 – od 9 do 25 kg
 • Velikost 6 – od 15 kg

* Velikost plenek vždy udává výrobce na obalu a mohou se u různých výrobců lišit

Kdy je dětská plena už malá?

Plenky jsou dítěti v dané velikosti už malé tehdy, když na pokožce pozorujete otlačení na stále stejném místě, nejčastěji kolem stehen.

Kdy je dětská plena naopak velká?

Plenky jsou dítěti velké, pokud je vidět mezera mezi tělem a plenou. Plenky jsou velké také tehdy, když moč a stolice vytékají ven – kupte menší velikost.

Mohu používat jednorázové dětské pleny do vody namísto plavek?

Dětské jednorázové pleny do vody slouží jako plenka a plavky v jednom – nepropustí moč ani stolici do vody, a zároveň nenasává vodu do plenky.

Jsou na trhu i plenky pro alergiky?

Atopická pokožka nebo citlivá pokožka batolat jistě ocení dětské extra pleny, které jsou vyráběny bez parfémů a jsou nebělené. Viz nabídka ekoplenek.

Jaké jsou látkové bambusové pleny?

Látkové pleny z bambusu jsou savější než bavlněné, ale po vyprání déle schnou.

Jaké jsou látkové konopné pleny?

Konopné dětské pleny dobře sají a rychle schnou po vyprání, jen jsou někdy cenově nákladnější. Často se proto využívá kombinace bavlny a konopí.

Kolik plen potřebuji do porodnice?

Do porodnice kupujte jen jednorázové pleny, ne látkové.

Budete potřebovat jeden velký balík, který vám vydrží i na první dny doma. Velikost pro novorozence, tedy velikost 1. Výjimkou jsou dětičky předčasně narozené, které potřebují velikost 0.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi látkovými a jednorázovými plenami?

Ve zkratce:

Jednorázové dětské pleny – pohodlné, jednoduché na používání, v mnoha velikostech, netřeba je prát, jsou skvělé i na cestování nejen na doma, mají vysokou absorpční schopnost a v nabídce můžete najít i eko jednorázové pleny.

Látkové dětské pleny – jsou o něco šetrnější k životnímu prostředí, je třeba je prát minimálně obden, nejsou praktické na cestování a mají nízkou savost, takže přebalujete častěji.

Nejlepší značky plenek

Pampers

Plenky Pampers byly veřejnosti představeny v roce 1961. Určitý úspěch se dal očekávat, ale jednorázové pleny rodičům doslova vyrazily dech.

Americká značka Pampers začala vyvíjet první jednorázové pleny poté, co Victor Mills už nechtěl svá vnoučata neustále přebalovat běžnými látkovými plenami – což bylo někdy v roce 1956. Od té doby se značka Pampers vyvíjela a prošla mnoha inovacemi. Například jednorázové plenky Pampers pro předčasně narozené děti, které na trhu chyběly. V roce 2018 se v obchodech objevily plenky Pampers Pure bez bělicího chlóru, parfemace a bez parabenů. Plenky Pampers Premium a Pampers Baby – Dry obsahují jemné tělové mléko, které chrání zadeček dítěte.

Název Pampers jim dal Alfred Goldman z reklamní agentury. A dnes je zná celý svět.

Koupit plenky značky Pampers

Bella Happy

V roce 1993 přišly na trh jednorázové dětské pleny Bella Baby. Od té doby si značka Bella Happy získala rodiče nejen ve střední a východní Evropě, ale také v Asii a postupně i v západní Evropě.

Zajímavé je, že existují dětské jednorázové plenky pro nedonošené děti Bella Before Newborn, které se prodávají od roku 2004, a jednorázové plenky Bella Newborn – obě mají vpředu speciální otvor, který chrání citlivý pupík batolete. Od roku 2012 jsou na trhu úspěšně plenky Bella Baby Happy Natural pro děti s citlivou pokožkou, které mají jemnější složení.

Značka Bella Happy je pro mnoho rodičů zárukou kvality a spolehlivosti.

Koupit plenky značky Bella Happy

DADA

Dětské pleny Dada jsou na trhu od roku 2003. Vyrábějí se v České republice, i když značka Dada pochází z Polska.

Značka Dada si zpočátku získala rodiče tím, že přinesla jednorázové plenky různých velikostí, aby se lépe přizpůsobily věku dítěte a správně seděly na zadečku. Dnes známe značku Dada nejen pro dětské pleny, ale i pro další potřeby pro přebalování dětí, včetně oblíbených vlhčených ubrousků.

Jednorázové plenky Dada jsou neparfémované a neobsahují běžné alergeny, které způsobují podráždění dětské pokožky. Jedná se tedy o vysoce kvalitní a cenově dostupné plenky, kterým důvěřuje mnoho maminek i u nás.

Koupit plenky značky DADA

Kolorky

Česká značka Kolorky byla založena v roce 2016, je tedy relativně novým výrobcem, ale velmi rychle si získává oblibu.

Ambiciózní zakladatelka značky Kolorky chtěla na trh přinést pohodlné a složením průhledné jednorázové pleny, které by byly zároveň i hezké. Tento jednoduchý a zapamatovatelný název je odvozen od myšlenky vyrábět barevnější a veselejší dětské pleny.

Silnou pozici na našem trhu mají také jednorázové pleny Kolorky.

Koupit plenky značky Kolorky

Naty Nature Babycare

Švédský výrobce plenek je známý především svým jedinečným složením – tyto jednorázové dětské pleny byly vyvíjeny dlouhou dobu a nyní se mohou pochlubit několika důležitými certifikáty.

Od roku 1994 mohou rodiče svým dětem dopřát plenky schválené Švédskou asociací pro astma a alergie, což je národní sdružení, jehož cílem je zlepšit život lidí s astmatem a alergiemi. Plenky Naty Nature Babycare nesou také označení „Vegan“ a „Ecocert„, což znamená, že nejméně 95 % složek je přírodního původu.

Pokud chcete kvalitní dětské jednorázové pleny bez parabenů, barviv, ftalátů a dalších zbytečností, značka Naty Nature Babycare bude tou správnou volbou. A nenabízí pouze kosmetiku pro děti, ale také pro dospělé.

Koupit plenky značky Naty Nature Babycare

Lupilu

Zmínit musíme také dětské pleny Lupilu, které patří do sítě značek Lidl. V poslední době se na našem trhu těší značné oblibě.

Jednorázové plenky Lupilu jsou zajímavé především díky vynikajícímu poměru ceny a kvality – jsou pro děti pohodlné, mají certifikát Oeko-Tex Standard 100, tj. byly testovány na přítomnost běžných látek ve složení, které způsobují alergie a podráždění. Mnoho rodičů si pochvaluje šetrnost těchto plenek k pokožce svých dětí.

Jednorázové plenky Lupilu najdete běžně v prodejnách Lidl, a to dokonce v 6 různých velikostech (od 3 kg až po 25 kg děti).


Ukázat kompletní nabídku plenek


Pomohl vám náš test dětských plen? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších plenek pro novorozence a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..