Auto / moto

Test sněhových řetězů

Sněhové řetězy Pewag Servo Sněhové řetězy sice nejsou u nás v České Republice celoplošně během zimy povinné, ale například v Rakousku ano (obvykle od 1. listopadu do 15. dubna). Sice je málo pravděpodobné, že na hranicích budou chtít policisté řetězy vidět, ale stát se to může a nemělo by to pro vás být překvapením. O nutnosti jejich používání v ČR informuje dopravní značka. Pokud je nemáme, úsekem s námrazou či kašovitým sněhem bychom projíždět neměli a to i ze selského rozumu z obavy o uvíznutí.

I proto je dobré sebou vozit během zimy v kufru nejlepší sněhové řetězy, se kterými dokážete snadněji překonat náročný terén.

Různé obchody a eshopy nabízejí rozličné sněhové řetězy, ale konečný výběr je jen na vás. Na to, abyste pro svoje auto koupili tu nejvyšší kvalitu, potřebujete základní vědomosti. Sestavily jsme pro vás test sněhových řetězů, které patří aktuálně mezi nejlepší sněhové řetězy na trhu.

Informace v testu pravidelně aktualizujeme o nové a lepší produkty i s návodem, jak vybrat sněhové řetězy pro úplné laiky. Navíc vám odpovíme na nejčastější otázky kupujících a těšíme se také na vaše názory, postřehy a recenze, které můžete psát do diskuse na konci této stránky.

[ssba]

V testu jsme vycházeli zejména z výsledků německého autoklubu ADAC, rakouského webu Konsument a německých auto / moto časopisů Reise Mobil, Auto Motor Sport a AutoTest.

Konečný výběr velikosti sněhových řetězů vždy záleží na rozměru vašich pneumatik, typu a značky vozidla. Jakou velikost sněhových řetězů potřebujete, zjistíte například díky tomuto konfigurátoru.

Test nejlepších sněhových řetězů pro osobní automobily – TOP 5

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Pewag Servo
[usr 5 tooltip="true"]3500 KčVíce informací
2.Pewag Snox PRO
[usr 5 tooltip="true"]3300 KčVíce informací
3.Pewag Brenta 9
[usr 4.7 tooltip="true"]1850 KčVíce informací
4.Thule CB-12
[usr 4.7 tooltip="true"]1700 KčVíce informací
5.COMPASS X
[usr 4.2 tooltip="true"]520 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku SNĚHOVÝCH ŘETĚZŮ


Test nejlepších sněhových řetězů pro SUV – TOP 5

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Pewag Servo SUV
[usr 5 tooltip="true"]3900 KčVíce informací
2.Pewag Snox SUV
[usr 5 tooltip="true"]5000 KčVíce informací
3.Thule Easy-fit SUV
[usr 4.7 tooltip="true"]9000 KčVíce informací
4.Thule XG-12 Pro
[usr 4.5 tooltip="true"]4600 KčVíce informací
5.COmpass SUV-VAN
[usr 4.2 tooltip="true"]1250 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku SNĚHOVÝCH ŘETĚZŮ PRO SUV


[sc:vysvetlivky]

Jak vybrat nejlepší sněhové řetězy?

  • Nasazování sněhových řetězů. Už při koupi se zeptejte v prodejně na nasazování sněhových řetězů, případně si na internetu prohlédněte videonávody (např. na serveru Youtube.com). V nabídce jsou různé řetězy, kde se právě způsobem nasazování liší. Doma si potom v klidu někde v garáži anebo za městem vyzkoušejte koupené řetězy nasadit, čímž získáte praxi a v terénu vám potom nasazování půjde rychleji a bez problémů (když budete v mraze nasazovat řetěze poprvé s promrzlými rukama, budete to chtít mít co nejrychleji za sebou bez komplikací). Sněhové řetězy si vždy rozložte k pneumatice, a pokud jsou přetočené, srovnejte je tak, jak mají být.
  • Značkové nebo lacinější? Jestliže potřebujete řetězy pravidelně, například často cestujete do hor anebo procházíte úseky, kde jsou povinné, dbejte na kvalitu. Jednak pro vaši bezpečnost, funkčnost a také výdrž (kvalitní řetězy často vydrží i více jak 1 sezónu). Pokud chcete mít zimní sněhové řetězy v autě jen pro jistotu, vystačíte si i s lacinějšími modely od méně známých značek. Pozor – nekvalitní zimní řetězy vám mohou i poškodit dezén či sedřít pneumatiky.
  • Zimní řetězy podle terénu. V nabídce najdeme též špičkové sněhové řetězy do extrémních podmínek. Znají je zejména řidiči cestující do Ruska, Finska či Norska. Jsou odolné vůči úderům, zpevněné a vyznačují se dlouho životností.
  • Typ auta a velikost pneumatik. Někteří řidiči nejraději kupují sněhové řetězy přímo v kamenných auto prodejnách, kde jim zaměstnanci dokážou poradit přesný typ i velikost. Při výběru na internetu v eshopech je třeba zohlednit nejen využití, ale zejména velikost pneumatik, značku a typ vozidla.
  • Automatické upínání sněhových řetězů. I zkušení řidiči mají problém s nasazováním řetězů a též s jejich upínáním. Pokud patříte mezi ně, dobrou zprávou pro vás je, že se dají koupit již řetězy s automatickým upínáním bez uvazování oček nebo háčků – během jízdy se řetězy samy napnou a pokud auto zastaví, mírně povolí, aby se dali sundat. Klasické je třeba po asi 50 metrech jízdy zkontrolovat a v případě potřeby dotáhnout, což v zimě není pohodlné ani praktické.
  • Textilní sněhové řetězy nebo klasické? Textilní sněhové řetězy jsou, jak již název napovídá vyrobeny z textilního materiálu. Podle mnohých testů je sice nasadíte rychleji, ale kvalitní železo nenahradí. Jsou také šetrnější k vašim zimním pneumatikám, ale hodí se zejména do méně náročných podmínek. Často jsou vyráběny na jedno použití a zde nastává ta správná otázka, zda je nižší pořizovací cena dostatečný důvod k jejich pořízení.
  • Inspirujte se. Pomůže například test sněhových řetězů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Na který pár pneumatik se nasazují sněhové řetězy?

Při autech s předním pohonem na přední pár pneumatik, při autech se zadním pohonem na zadní pár pneumatik.

Kdy nasadit sněhové řetězy?

Sněhové řetězy se nasazují vždy nejlépe před zasněženým úsekem. Například pokud si nejste jisti, jak náročný terén vás čekám na kopci, nasaďte je ještě před kopcem. Nasazování v momentě kdy zapadnete, bývá mnohem náročnější a ne vždy je možné.

Kdy bez sněhových řetězů ani ránu?

Použijte je všude tam, kde to přikazuje dopravní značka. Pro svoji vlastní bezpečnost jich použijte například na neudržované cestě k horské chalupě, při přejezdu polní cestou, v náročnějších terénech, na horách při cesta za lyžovačkou apod.

Jak se starat o sněhové řetězy?

Údržba není náročná. Stačí je opláchnout vodou bez použití jakéhokoliv přípravku a nechat vodu úplně vyschnout. Dokonale osušené je potom skladujte v obalu, ve kterém jste je pořídili.

Jak fungují spreje na pneumatiky?

Spreje na pneumatiky nenahrazují sněhové řetězy, ale pomohou minimalizovat smyk a zlepšit přilnavost k vozovce.

Povinnost mít sněhové řetězy v zahraničí?

V Rakousku máte zákonnou povinnost sebou vozit sněhové řetězy v autech od 1. listopadu do 15. dubna a v případě kontroly může rakouská policie chtít řetězy vidět. Používají se hlavně v horských průsmycích. Pokuta může být až 5 000 eur.

Na Slovensku, Slovinsku (15. listopadu až 15. března) nebo v Chorvatsku je povinnost vozit sebou v automobilech sněhové řetězy v rámci zimní výbavy a v případě, že tak přikazuje dopravní značka.

Ve většině ostatních zemí jako je Itálie, Polsko, Německo či Švýcarsko je povinné sněhové řetězy sebou v autě vozit, ale povinnost není zákonná. Spíše se vztahuje na použití v označených úsecích.

Nejprodávanější sněhové řetězy na trhu

Nejprodávanější sněhové řetězy pro osobní automobily a SUV dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku sněhových řetězů


Pomohl vám náš test sněhových řetězů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších sněhových řetězů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..