Auto / moto

Test startovacích kabelů

Startovací kabely Extol Craft Mnozí z nás už někdy potřebovali pomoc s nastartováním auta, a to především v zimním období. Když venkovní teplota klesne pod 0° C, kapacita autobaterie může klesnout i o 30%, což někdy může baterii „odstavit“. Je proto dobré mít někde při ruce kvalitní startovací kabely, které vás v případě nouze opravdu zachrání, a nejsou jen takovou okrasou kdesi v kufru auta. Je třeba myslet i na to, že vás tento problém může zastihnout i mimo zimních měsíců.

Výběr kvalitních startovacích kabelů není až tak náročný – důležitý je poměr tloušťky a délky – příliš dlouhý kabel zbytečně zvyšuje odpor, tenký kabel může shořet a nijak vám nepomůže. Ty nejlepší startovací kabely jsou vyrobeny z mědi, ale používá se i hrubý hliník.

Kvalita startovacích kabelů je skutečně důležitá, a proto vám s výběrem může pomoci náš přehledný test startovacích kabelů. Najdete zde zajímavé rady a dozvíte se co je při koupi důležité sledovat, abyste se na nové startovací kabely mohli spolehnout. Potěší nás, pokud žebříček doplníte o vlastní postřehy a otázky zapojením se do diskuse v závěru článku. Děkujeme i za vaše sdílení.

Jaké jsou tedy nejlepší startovací kabely na trhu?

 1. Extol Premium 800 A 5 m
 2. GYS Profi 700 A 4,5 m
 3. GYS Profi 500 A 3 m
 4. Extol Craft 400 A 3,5 m
 5. Compass 600 A 4 m
 6. Sheron 600 A 3 m
[ssba]

Test nejlepších startovacích kabelů – TOP 6 podle nás

NázevSt. proudDélkaHodnoceníCena od [Kč]
1.Extol Premium 800 A 5 m
800 A5 m[usr 5 text="true" tooltip="true"]1350 KčVíce informací
2.GYS Profi 700 A 4,5 m
700 A4,5 m[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1990 KčVíce informací
3.GYS Profi 500 A 3 m
500 A3 m[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]980 KčVíce informací
4.Extol Craft 400 A 3,5 m
400 A3,5 m[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]300 KčVíce informací
5.Compass 600 A 4 m
600 A4 m[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1120 KčVíce informací
6.Sheron 600 A 3 m
600 A3 m[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]350 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku startovacích kabelů


Jak vybrat nejlepší startovací kabely?

 • Tloušťka startovacích kabelů. Tenké startovací kabely se rychle prohřejí nebo mohou dokonce shořet, takže vám v případě nouze nebudou nápomocné. Kvalitní startovací kabely mají tloušťku alespoň 10 milimetrů, určitě ne méně. Na první pohled vám pomůže odhad – startovací kabely budou silné asi jako velikost palce na ruce.
 • Svorky na startovacích kabelech. Záleží také na kvalitě provedení svorek, neboť jimi propojujete dvě baterie. Svorky musí mít kvalitní izolaci, která vás ochrání před proudem. Také by měli pevně držet na bateriích, nepovolit aby nedošlo náhodou k nepříjemnému zkratu. Obvykle působí mohutně, pevně, už na první pohled vypadají dobře zpracované.
 • Průřez startovacích kabelů. Menší osobní automobily a benzinové osobní auta si vystačí s průřezem startovacích kabelů od 16 mm2, a s délkou asi tak 3 metry. Výkonnější benzinové auta a všechny dieselové auta potřebují startovací kabely s průřezem 25 mm2, a s délkou 5 metrů.
 • Materiál startovacích kabelů. Nejlepší startovací kabely jsou vyráběny z mědi, která má svou váhu, proto jsou kvalitní modely těžší a také dražší. Levnější jsou vyrobeny z hliníku a zpravidla jsou lehčí, když je v rukou porovnáte s těmi měděnými. Měď je vynikající vodič, proto je nejvhodnějším materiálem pro startovací kabely. Bohužel, někdy jsou hliníkové kabely potažené mědí, a na první pohled toto nelze rozpoznat, a tak se můžete spolehnout jedině na vyšší cenu a/nebo větší hmotnost startovacích kabelů.
 • Cena startovacích kabelů. Cena se odvíjí od kvality provedení, ty nejdražší stojí kolem 2500Kč, průměrem je cena přibližně 1200Kč. Jde o to, kolik chcete do těchto kabelů investovat a jak často je obvykle potřebujete použít (například zda máte starší auto, u kterého v zimě počítáte s problémy nebo máte nové auto a nevíte, zda je někdy využijete). Cena také odráží skutečnou tloušťku vodiče uvnitř – aby se nestalo, že pod silnou vrstvou izolace bude sice měď, ale jen s průřezem 5 mm2 což na pořádně nabíjení nebude stačit.
 • Inspirujte se. Pomůže například test startovacích kabelů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jakou délku běžně startovací kabely mají?

Startovací kabely se prodávají nejčastěji v délkách od 2,5 m do 6 m.

Myslete zejména na to, že auta se nesmí během používání startovacích kabelů navzájem nikdy dotýkat.

Jak dlouho trvá nabíjení baterie pomocí startovacích kabelů?

Ty nejlepší startovací kabely dodají „šťávu“ pro baterii za asi jednu minutu.

Jaké dvě auta je možné propojit startovacími kabely?

Měly by to být auta s přibližně stejným výkonem motoru, resp. s podobnou kapacitou autobaterie. Pokud by pomáhalo slabší auto, nabíjení bude buď dlouho trvat, nebo se nabíjení vůbec nepodaří.

Mohu uskladnit autobaterii, pokud s autem nebudu dlouho jezdit?

Ano. Autobaterie je možné uskladnit na suchém místě při teplotě alespoň 15° C a nejvýše 25° C. Autobaterie se však i takto vybíjí, jen pomaleji, proto se kvalitní startovací kabely mohou i tak hodit.

Jaké základní principy platí při nabíjení startovacími kabely?

Jak již bylo zmíněno výše, auta se nesmí navzájem nikdy dotýkat. Vždy se připojuje znaménko „+“ na stejné znaménko „+“ a samozřejmě „-“ se znaménkem „-„. Většina produktů má na obalu nakreslený stručný návod, podle kterého můžete startovací kabely bezpečně použít.

Pokud vybité auto nelze nastartovat, počkejte asi 2 minuty a zkuste to ještě jednou. Nechte běžet obě auta, a pak kabely odpojte.
Vždy se odpojuje nejprve „minus“, protože pokud by vám „plus“ spadl na karosérii auta nebo na baterii, mohou kabely začít hořet nebo se zničí baterie auta.

Nejprodávanější startovací kabely

Nejprodávanější startovací kabely dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku startovacích kabelů


Pomohl vám náš test startovacích kabelů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitních startovacích kabelů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..