Auto / moto

Test celoročních pneumatik 2021

goodyear-vector-4seasons Připravily jsme pro vás test celoročních pneumatik pro sezónu 2021. Pneumatiky jsou vhodné pro celoroční použití bez nutnosti přezouvat, avšak je nutné si uvědomit, že celoroční pneumatiky jsou pouze kompromisem letních a zimních pneu. Vhodné jsou zejména do městského provozu, kde teplota průměrné neklesá pod více jak -5 °C (např. Praha, Brno či Ostrava atd.).

Test celoročních pneu ukazuje ty nejlepší modely, které lze aktuálně na českém trhu koupit. Jednotlivá hodnocení vycházejí z testů autoklubů, renomovaných organizaci, spotřebitelských testů a také dle hodnocení vybraných eshopů. Test je tak průměrem řady výsledků.

[ssba]

Test celoročních osobních pneumatik

NázevRozměryHodnoceníCena od [Kč]
1.Michelin CrossClimate+
13" až 19"

Pro SUV zde
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1590 KčVíce informací
2.Goodyear Vector 4Seasons Gen-2
13" až 20"

Pro SUV zde
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1330 KčVíce informací
3.Continental AllSeasonContact
14" až 20"

Pro SUV zde
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1440 KčVíce informací
4.Nokian Weatherproof
13" až 19"

Pro SUV zde
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1000 KčVíce informací
5.BFGoodrich G-Grip All Season 2
14" až 19"[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]1280 KčVíce informací
6.Barum Quartaris 5
13" až 18"[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]850 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku celoročních pneumatik


Jak vybrat celoroční pneumatiky?

  • Šířka – Tento údaj patří při výběru k nejdůležitějším a u pneumatik je vyjádřen v milimetrech, ve standardizovaném označení je to první (trojciferné) číslo. Za ním následuje lomítko a boční profil (např. 175/65 R14…).
  • Profil – Jde o výšku bočnice pneumatiky, která je vyjádřena v procentuálním poměru výšky profilu pláště k jeho šířce. V označení pneumatiky jej najdete za údajem o šířce (např. 175/65 R14…).
  • Průměr – Jedná se o údaj informující o vnitřním průměru pneumatiky – a tedy o průměru ráfku, na který ji lze použít. V označení je to třetí číslo (např. 175/65 R14…); písmeno R v tomto případě označuje tzv. „radiální“ konstrukci. Její výhodou jsou lepší vlastnosti. Nevýhodou vyšší cena.
  • Index nosnosti – Tento faktor je trochu složitější, označuje maximální hmotnost, se kterou si poradí jedna pneumatika, ale ke zjištění konkrétní hodnoty v kilogramech je zapotřebí tabulka. Vy se bez ní ale snadno obejdete, v technickém průkazu je totiž uveden přímo patřičný index. Index využívá čísla od 50 do 124. Pořízení pneumatik s nižším indexem, než je uvedeno v technickém průkazu, není povoleno! Naopak pneumatiky s vyšší nosností si klidně koupit můžete.
  • Index rychlosti – Označuje maximální povolenou rychlost s danými pneumatikami, která by za žádných okolností neměla být překročena. Tato hodnota je ve standardním značení udávána písmenem (N=140 km/h, Q, R, S, T, H, V, ZR=240+ km/h).
  • DOT – DOT kód je v podstatě datum výroby dané pneumatiky. Najdete jej na bočnici a má podobu např. DOT 2518. První dvoučíslí označuje týden výroby v konkrétním roce. V příkladu je to tedy 25. týden. Druhé číslo samozřejmě udává rok výroby – v našem příkladu je to rok 2018. DOT kód se používá od roku 2000, takže druhé číslo vždy označuje druhou část letopočtu v novém tisíciletí. A je vůbec tento údaj důležitý? Ano. Je vhodné zkontrolovat, zda pneumatika není starší pěti let – tak dlouhé skladování se může velmi negativně projevit na její kvalitě.
  • Další značení – V označení pneumatiky se mohou vyskytovat ještě další údaje. Např. kód XL nebo RF informuje o zvýšené nosnosti. Kód „tl“ zase o tom, že jde o bezdušové pneumatiky.
  • Životnost – Jaká je životnost pneumatiky? Jako horní hranice je obvykle udáváno 10 let od data výroby. Doporučovaná maximální délka používání je 6 let.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké jsou výhody celoročních pneumatik?

Obliba celoročních pneumatik značně roste. Není divu. Jde o řešení, které je pro řidiče nesmírně pohodlné. Celoroční pneumatiky neodporují zákonu a lze je zcela legálně používat i v zimních podmínkách. Odpadají sezónní návštěvy servisu nebo práce s vlastnoručním přezouváním. To znamená úsporu času, peněz i námahy.

Samozřejmě je možné jezdit celý rok na zimních pneumatikách. Celoroční gumy mají ale v létě lepší vlastnosti a výrazně méně se opotřebovávají. Přezuté zimní nebo letní gumy je taky třeba někde správně uskladnit. Nevhodné uložení rapidně sníží jejich životnost a zhorší jejich vlastnosti. Výhodou je taky to, že vás nepřekvapí nenadálá změna počasí, což je v poslední době jev více než častý. Jeden den je babí léto, druhý chumelenice.

Jaké jsou nevýhody celoročních pneumatik?

Celoroční pneumatiky mají své výhody, ale nejsou takovou geniální výhrou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je třeba mít na paměti, že nejde o dokonalé, ale naopak ryze kompromisní řešení. Jednoduše řečeno to znamená, že zimní pneumatiky mají v zimě vždy lepší vlastnosti než pneumatiky celoroční. A totéž platí pro letní gumy v létě. Tento fakt je navíc platný i v případě průměrných letních a zimních pneumatik. Zásadní nevýhodou je tedy nižší bezpečnost jízdy.

Další úskalí spočívá v menším nájezdu kilometrů u celoročních pneumatik, které obvykle zvládnou do 30 000 km. To je méně než letní gumy a o něco více než zimní gumy. Když ale jejich nájezd sečtete, dostanete se snadno na dvojnásobnou hodnotu oproti celoročním gumám. Finanční úspora je tedy taky minimální.

Kdy je vhodné tento typu pneumatik pořídit?

Celoroční pneumatiky mají samozřejmě své využití. Nejlépe se hodí pro řidiče, kteří zejména za zimních podmínek jezdí jen minimálně anebo se zdržují např. v rámci města a auto používají na přejezdy mezi krátkými vzdálenostmi. Za těchto okolnosti mohou celoroční gumy představovat poměrně výhodný kompromis. Pokud ale najezdíte hodně, uskutečňujete dlouhé trasy a dáváte pneumatikám po všech stránkách zabrat, volte raději zimní/letní variantu.

Jak je to s celoročními pneumatikami v zimě?

Jak už bylo řečeno, celoroční pneumatiky samy o sobě neodporují zákonu a je možné je používat i za zimního provozu od 1. listopadu do posledního března – a to i v případě, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu. Stále však platí, že hloubka dezénu musí být v zimních podmínkách minimálně 4 mm. Před sezónou tedy raději zkontrolujte, zda není vzorek celoročních gum už sježděný.

Na co se při výběru zaměřit?

Výběr každých pneumatik, nejen celoročních, je nutné dobře zvážit. Nejdříve si zjistěte, jaké potřebujete parametry (šířka, průměr, profil atd.). Dále je třeba ujasnit si, jakým stylem jezdíte (předpisově, nebo řízněji), kolik toho v průměru najezdíte a v jakém prostředí se nejčastěji pohybujete (město, dálnice, venkovské cesty, hory,…) – tyto všechny faktory hrají při výběru roli.

U samotných pneumatik se taky zaměřte na hodnocení spotřeby paliva, přilnavost a případně i hlučnost a další údaje. V neposlední řadě bude samozřejmě hrát roli i cena. Zda se rozhodnete spíše pro kvalitní, značkové pneu – nebo zvolíte spíše cenově dostupnou možnost, to by mělo záviset i na výše vyjmenovaných faktorech. Pokud jezdíte sporadicky nebo třeba jen na krátké přejezdy po městě (z práce a do práce, do obchodu), zřejmě nemusíte sahat po nejšpičkovějším modelu. Naopak pokud jezdíte často, na delší vzdálenosti a v různých (i obtížných) podmínkách, pak rozhodně oceníte co nejlepší možné vlastnosti.

Podle čeho vybírat?

Poměrně dobře se lze orientovat podle renomovaných testů. Mezi nejvýznamnější patří ADAC, Autobild, Sportscars, Autoexpress, GTU, AutoMotorSport a další. Tyto testy jsou obvykle velmi pečlivé a spolehlivé a mohou vám poskytnout vodítko, které potřebujete.

Poměrně často se ale stává, že jedny konkrétní pneumatiky v některém testu zvítězí, jiný je ale ohodnotí třeba až třetím nebo pátým místem. Není to důvod na testy zanevřít a označit je za zmanipulované. Příčina tkví v odlišné metodice každého testu a taky v jiné váze, kterou konkrétní testy přisuzují jednotlivým parametrům. Je tedy vhodné trochu zapátrat a vybrat si takový test, který klade největší důraz právě na ty vlastnosti, které jsou zásadní i pro vás.

Jak poznám celoroční pneumatiky?

Celoroční pneumatiky jsou označeny symbolem „M+S“ (nebo M & S nebo MS). Některé modely mohou být označeny též symbolem sněhové vločky.

Jak vybrat celoroční pneumatiky?

Pokud to váš oblíbený eshop umožňuje, vybírat pneumatiky pro váš vůz můžete díky vyhledávači a to podle typu vozidla. (např. na pneumatiky.cz). Nápomocen vám bude také velký technický průkaz vozidla (TP), kde najdete povolené rozměry pro váš vůz.

Nejlepší značky celoročních pneumatik

  • GOODYEAR – GoodYear je tradiční americká značka pneumatik fungující od roku 1898. Produkty této značky nabízejí vynikající kvalitu a v testech se pravidelně umísťují na předních příčkách.
  • BARUM – Značku Continental Barum u nás netřeba představovat. Řada Barum Quartaris patří k nejprodávanějším celoročním pneumatikám na našem trhu.
  • NEXEN – Taky jihokorejská značka Nexen se zabývá výrobou celoročních pneumatik. Těšit se můžete na solidní kvalitu za velmi výhodnou cenu.
  • NOKIAN – Finský výrobce gum Nokian myslí i na středoevropské podmínky a jeho pneumatiky mají u nás skvělé hodnocení a vlastnosti.

Celoroční pneumatiky využívají osobní automobily, 4×4 i nákladní vozidla.


Ukázat kompletní nabídku celoročních pneumatik


Mohlo by vás zajímat: Test letních pneumatik | Test zimních pneumatik

Pomohl vám náš Test celoročních pneumatik? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu pneu dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní celoroční pneu. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..