Auto / moto

Test autoledniček / autochladniček

Autolednička Campingaz Chcete, aby zůstali vaše řízky, sendviče a zelenina během vaší cesty na dovolenou co nejdéle čerstvé? Chcete si vychutnat po cestě vychlazené nápoje? Pak si pořiďte autoledničku. Je možné ji využívat na dovolenou, na ryby, piknik a pro další příležitosti. Ale jek vybrat tu nejlepší a nejvhodnější autochladničku? Pomůžeme vám.

Připravily jsme pro vás test autoledniček nebo chcete-li autochladniček. Sestavený je na základě testů organizací, názoru odborníků a dle hodnocení samotných spotřebitelů. Všechny údaje jsme porovnali a vybrali ty autoledničky, které se nejčastěji zobrazovali na předních příčkách testů. Tady jsou ty nejlepší, které doporučujeme na českém trhu zakoupit.

Na konci článku pak naleznete ještě praktické informace, rady a tipy, jak autoledničku vybrat.

[ssba]

Test autoledniček / autochladniček – TOP 7

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Guzzanti GZ 30B
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Více informací
2.G21 C&W 45 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Více informací
3.Indel B TB31A
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14500 Kč Více informací
4.Sencor SCM 4233BL
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Více informací
5.MobiCool MCF40
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7800 KčVíce informací
6.Waeco TropiCool TC-35 FL
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6250 Kč Více informací
7.Box Fresh 24 l QUECHUA
[usr 4.3 text="true" tooltip="true"]900 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku AUTOLEDNIČEK


Jak vybrat autochladničku?

  • Typy chlazení – Základním kritériem při výběru přenosné chladničky je jednoznačně princip chlazení. Právě od tohoto faktoru se pak odvíjejí další parametry, výhody i nevýhody. Na výběr je přitom hned několik možností:
    a) Pasivní chlazení – Představuje základní a nejlevnější, ale také nejméně účinnou variantu. Zařízení v tomto případě žádným způsobem nechladí, ale pouze tepelně izoluje obsah. Obsah tedy musí být předchlazený. Tato varianta je vhodná spíše pro přenášení jídla a nápojů než pro jejich uchovávání. Výhodou je i nízká hmotnost.
    b) Termoelektrické chlazení – Tato možnost je velmi oblíbená. Kombinuje vysoký výkon a dostupnou cenu. Často je možná i funkce ohřevu a zařízení tohoto typu zvládají ochlazení až o cca 30°C proti okolí. Potřebujete ale přístup k elektrické energii (autozásuvka, zásuvka).
    c) Absorpční chlazení – Využívá se chladicí plyn nebo kapalina. Účinnost je solidní a není třeba zdroj energie. Nevýhodou je vysoká cena a nutnost dobře větraného prostředí.
    d) Kompresorové chlazení – Nejvyšší liga, co se týče výkonu, ale i ceny a hmotnosti. Kompresorové modely jsou zmenšeninou klasické domácí ledničky a obvykle dokážou i mrazit.
  • ObjemNejoblíbenější autochladničky disponují objemem okolo 30 l. Spodní hranice je cca u 20 l, horní u 45 l (u termoelektrické varianty). Je třeba zvolit si optimální variantu podle způsobu použití. Pokud budete box často přenášet, lepší je menší varianta. Pro rozměrné auto, karavan nebo třeba chatu lze uvažovat i o velkém termoelektrickém boxu nebo i kompresorové chladničce. Dávejte také pozor na to, co potřebujete, aby se do autolednice vešlo. Doporučujeme si dávat pozor alespoň na to, aby vaše lednička pojmula 1,5 litrovou láhev. Ne všechny to dokážou.
  • Způsob napájení – Při nákupu autochladničky si nezapomeňte zkontrolovat, s jakými zásuvkami je model kompatibilní. Některé produkty jsou určeny pro 12V autozásuvky, většinou ale umožňují připojení i do standardní 230V zásuvky. Častá je i kompatibilita s 24V zásuvkou.
  • Účinnost – Jak už bylo řečeno, nejúčinnější jsou kompresorové chladničky, které dokážou mrazit až na -18°C a lze je používat i v nejpalčivějších vedrech. U termoelektrických boxů záleží na kvalitě izolace a výkonu. Ochlazení a udržení teploty o 20°C nižší než je teplota vzduchu je solidní průměr. Některé modely zvládají i o pár stupňů víc. Čím vyšší je okolní teplota, tím je účinnost chladničky slabší.
  • Ohřev – Spousta termoelektrických autochladniček nabízí kromě chlazení i funkci ohřevu. To může být taky praktické. Ohřev je obvykle možný do cca 55°C, výjimečně víc.
  • Hlučnost – termoelektrických chladniček se zpravidla pohybuje okolo 40 dB. Tato hodnota vás pravděpodobně nebude nijak obtěžovat. Při používání v autě nebo venkovním prostředí provoz možná ani nezaregistrujete.
  • Funkce – Důležité jsou zejména bezpečnostní funkce, tedy pojistky proti zkratu, přehřátí apod. Praktická je i funkce ochrany autobaterie, která ledničku včas vypne, aby nedošlo k jejímu vybití. Další možností je například více úrovní chlazení (ECO, maximální) nebo zmíněný ohřev.
  • Intenzita používání. Rozmyslete si, jak často ji budete využívat (zda jen 1x za rok na dovolenou) nebo častěji. Podle toho investujte finanční prostředky.
  • Inspirujte se. Pomůže například test autochladniček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících

Podle čeho se rozhodnout pro správný typ autochladničky?

Přemýšlejte především o tom, jak budete chladničku používat a kolik prostoru budete potřebovat. Pro statické použití ve větším prostoru (dodávka, obytný vůz, chalupa) se může vyplatit pořízení rozměrné termoelektrické nebo kompresorové varianty. Záleží i na dostupnosti zdrojů energie. Termoelektrické boxy vyžadují přístup k elektřině.

Na časté přenášení, pikniky a podobné příležitosti může stačit i termotaška, u které oceníte velmi nízkou hmotnost, nebo menší termoelektrický model. Důležité je samozřejmě i to, kolik chcete do chladničky investovat. Je třeba najít výhodný průsečík mezi objemem, hmotností, výkonem a cenou.

Na co si dát při výběru pozor?

Zaměřte se na kvalitu izolace a provedení víka, které bývá poměrně častou slabinou. Problémem může být taky například zatékající kondenzovaná voda, která bude kapat na uložené potraviny, příliš hlučný provoz nebo i nedostatečná délka kabelu, který v autě nedosáhne k zásuvce.

Důležitá je taky dostatečná stabilita, aby se chladnička při jízdě nepřevracela. Všimněte si i provedení ovládání, které by mělo být přístupné a jednoduché. Roli hrají i rozměry chladničky. Některé modely mohou mít papírově velký objem, ale jsou například příliš nízké. Láhve je tak nutno skladovat šikmo, což kapacitu razantně omezí.

Jak zvolit správné napájení?

Termoelektrické chladničky mohou být kompatibilní s autozásuvkami pro 12 V, 24 V nebo se standardní 230V domácí zásuvkou. Časté jsou i kombinované modely. Zásuvky na 12V jsou obvyklé u osobních automobilů, 24V zástrčky se vyskytují především u dodávek, nákladních vozů a podobně. Pokud chcete chladničku používat doma (nebo třeba na chatě) i v autě, volte model umožňující „duální“ napájení 12/230 V.

Dokáže autochladnička udržet teplotu i v parném létě?

Vysoké okolní teploty kladou větší zátěž na motor chladničky. Při teplotách nad 30°C už většina termoelektrických boxů ztrácí výkon a nedokáže udržet teplotu na takové úrovni jako za optimálních podmínek. Chladničku proto umísťujte do co nejchladnějšího prostoru, nenechávejte ji dlouho na přímém slunci, v rozpáleném, zavřeném autě apod.


Ukázat kompletní nabídku AUTOCHLADNIČEK


Pomohl vám náš test autoledniček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní autochladničky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..