Test sekaček na trávu 2020

Sekačka na trávu Hecht Travní sekačky slouží pro údržbu trávníků a jsou nedílným pomocníkem pro majitele domů a zahrad. Výběr správné sekačky na trávu nepodceňujte v případě, že chcete mít na své zahradě golfový pažit. Sekání trávy totiž pomáhá v jejím růstu i hustotě.

Pro méně zkušené zahrádkáře a občasné „sekače“ zahrad jsme připravily jednoduchý test sekaček na trávu 2020 v němž se dozvíte, které benzínové a elektrické sekačky se vyplatí koupit s ohledem na poměr ceny a kvality. Podle odborníků jsou právě rotační sekačky se sběrným košem nejlepším řešením pro úpravu trávníků.

Náš test sekaček 2020 zahrnuje pouze pár vybraných modelů, protože nabídka je tak široká, že je téměř nemožné ji plně obsáhnout. Berte tedy na vědomí, že toto je výběr sekaček sestavený z různých druhů testů renomovaných organizací i testů samotných spotřebitelů a jejich hodnocení. Pokud máte s nějakou z níže uvedených sekaček zkušenosti, budeme rádi, pokud se podělíte s našimi čtenáři a vyjádříte své názory.

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Benzínové sekačky s pojezdem – test

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.VeGA 46 HWXV
5 out of 5 stars (5 / 5)7000 KčVíce informací
2.AL-KO Highline 527 VS
5 out of 5 stars (5 / 5)14000 KčVíce informací
3.Weibang WB 456 SCV 6in1
5 out of 5 stars (5 / 5)9000 KčVíce informací
4.Vega 46 HWXV 6in1
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)6600 KčVíce informací
5.Riwall PRO RPM 5135
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)6800 KčVíce informací
6.STIGA Combi 48 SQ B
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)9000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku benzínových sekaček


Elektrické a AKU sekačky test

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.BOSCH ROTAK 32 LI Ergoflex
5 out of 5 stars (5 / 5)8400 Kč Více informací
2.Riwall PRO RALM 3820
5 out of 5 stars (5 / 5)4500 Kč Více informací
3.Makita ELM4620
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)4200 Kč Více informací
4.Makita DLM431Z
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)6650 Kč Více informací
5.AL-KO Comfort 40 E
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4000 KčVíce informací
6.Riwall PRO REM 3816
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)2800 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku elektrických a AKU sekaček


Jak vybrat sekačku?

 • Typy sekaček – Z hlediska konstrukčního provedení lze rozlišit řadu druhů sekaček. Každý typ se přitom hodí pro jiné účely, má jiné výhody a nevýhody:
  a) Bubnové sekačky – Tento typ sestává z vyvýšeného bubnu, ve kterém jsou uloženy nože. Jde o pojízdnou sekačku vzhledem podobnou rotačnímu typu. Bubnová varianta je ale vhodná především pro příležitostné sekání i velmi vysoké trávy (ideální na louky). Není určena pro častou nebo precizní úpravu trávníku.
  b) Lištové sekačky – Principem je dlouhá lišta s kmitajícími břity, která si poradí i s vysokou trávou a větší plochou. Výhodou je poměrně široký záběr a dobrá kvalita sečení. Nevýhodou je podmínka rovinného terénu a nutnost trávu odhrnovat.
  c) Vřetenová sekačka – Jde obvykle o mechanické zařízení, které se vyznačuje opravdu precizním střihem. Tento typ je vhodný pro péči o anglický trávník.
  d) Rotační sekačky – Jedná se o nejoblíbenější domácí variantu. Právě tímto typem se budeme dále zabývat. Ideální řešení pro zahrady u rodinných domů, chalup apod. Disponují rotačním nožem na hřídeli, který je poháněn motorem.
 • Pohon – Sekačky mohou být opatřeny motorem s různými typy pohonu. Volba optimální varianty závisí na požadovaném výkonu, obhospodařované ploše i dalších faktorech.
  a) Benzínový motor – Díky spalovacímu motoru může sekačka dosáhnout velmi vysokého výkonu. Poradí si díky tomu s vyšší trávou i s náročnějším terénem (v případě pojezdu). Tato varianta je rovněž vhodná pro větší plochy, protože nejste závislí na elektrické síti. Nevýhodou je vyšší cena a hmotnost, která může vést k obtížnější ovladatelnosti v členitém prostředí.
  b) Elektrický motor – Elektrická varianta může být ideální pro menší plochy, cca do 700 m2. Zejména se uplatní např. v sadech nebo jiném terénu, kde je hodně stromů a překážet. Zde zužitkujete nižší hmotnost a lepší manévrovatelnost. Plusem je určitě i nižší cena. Na druhou stranu jste limitování kabelem, na který musíte dávat pozor a nedosáhnete takového výkonu.
  c) Akumulátorový motor – Populární varianta, která spojuje volnost pohybu benzínové sekačky s manévrovatelností a lehkostí elektrického typu. Akumulátorový motor je ale ještě méně výkonný. Tyto sekačky jsou vynikající volbou pro malé plochy do 500 m2 s velmi členitým terénem.
 • Výkon – Volba správného výkonu je velmi důležitá. Pro menší zahrady do 700 m2 je plně dostačující motor o výkonu okolo 3-4 HP. Pro rozlehlé plochy do 1500 m2 můžete sáhnout po silné variantě disponující výkonem až 6,5 HP. Výkon ovlivňuje, jak si sekačka poradí s vysokou trávou, šíři záběru i rychlost v případě pojezdu apod. Není ale příliš rozumné pořizovat si zbytečně silnější (ale ani slabší) model, než ve skutečnosti potřebujete. Volte výkon opravdu na míru obstarávané ploše.
 • Krouticí moment – Tato veličina především ovlivní, do jak vysoké trávy se můžete pustit. Základní poučka praví, že vynásobením krouticího momentu v Nm dvěma, získáte maximální výšku trávy v cm. Např. krouticí moment činí 9 Nm x 2 = 18 cm vysoká tráva coby orientační limit.
 • Materiál – Materiály jednotlivých komponent se mohou různit a ovlivní především životnost a spolehlivost, ale taky hmotnost sekačky. Plastové provedení je výhodné, protože je levné a lehké. Na druhou stranu je třeba počítat s nižší výdrží. Ocelové provedení je velmi odolné a robustní, ale taky těžké. Zároveň vyžaduje poctivější údržbu. Hliníkové slitiny spojují nejlepší výhody obou předchozích variant. Zajišťují nízkou hmotnost při vysoké odolnosti a životnosti. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.
 • Šíře záběruTato hodnota patří při výběru sekačky k nejdůležitějším. Správný model vybírejte podle plochy zahrady. Obecně platí:
  a) Plocha do 250 m2 = 30 cm záběr
  b) 250-500 m2 = až 45 cm
  c) 500-1000 m2 = 45-55 cm
  d) 1000 m2 a více = 55 cm nebo víc
 • Objem koše – I tento faktor hraje roli. U menších sekaček se objem pohybuje kolem 50 l. U velkých i nad 70 l. Čím větší koš, tím méně často jej bude třeba vysypávat. Velká nádoba ale bude taky těžší a hůře se s ní bude manipulovat.
 • Funkční výbavaPředevším u benzínových sekaček vám může práci značně usnadnit funkce pojezdu. Sekačka se v takovém případě pohybuje sama a vy ji pouze navádíte. Další praktickou funkcí je mulčování, kdy je tráva rozsekána a rozhazována zpátky na trávník, který je tímto způsobem ekologicky „hnojen“. Mezi další funkce patří boční výhoz, pákové nastavení výšky sekání, elektrický startér apod.
 • Inspirujte se. Pomůže například test sekaček na trávu, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak zvolit velikost?

Velikost sekačky a jejího záběru volte vždy podle prostoru, o který s ní budete pečovat. Velmi výkonná, rozměrná a těžká sekačka bude na malé zahradě plné stromků, záhonů a jiných překážek leda na obtíž, ale na rozlehlé a volné ploše oceníte její schopnosti.

Pro malé a značně členité pozemky může být velmi výhodnou volbou lehká akumulátorová sekačka, která má vynikající manévrovatelnost.

Na středně velkých zahradách se uplatní elektrická síťová varianta. Pro náročnější práci a rozlehlejší plochy je vhodné investovat do benzínové sekačky s velkou šíří záběru nad 50 cm.

Jaké vybrat šasi?

Šasi vybírejte podle četnosti a způsobu použití. Pokud sekáte trávu třeba jednou týdně nebo i méně, bude vhodnější model s vyšším šasi. Tato varianta je ostatně u nás oblíbenější. Stroje s nízkým šasi budou mít s větší trávou a obtížnějším terénem větší problémy.

Důležitý je taky materiál šasi. Ocelové výrobky mají vysokou odolnost a životnost, ale i hmotnost. O plastové se zase nemusíte příliš starat, jsou levné a lehké, ale nevydrží tak dlouho. Ideální, ale taky nejdražší variantou je hliníkové provedení.

Jaké funkce pro nakládání s posečenou trávou se vyplatí?

Každá sekačka umožňuje sběr do koše. Zvolit si ale můžete i model, který zvládne více věcí. Některé funkce mohou být velmi užitečné. Je to například mulčování, kdy sundáte koš a necháte sekačku rozsekanou trávu vyhazovat do prostoru. Mulčování udrží vlhkost a funguje jako hnojivo, ale nesmí se to s ním přehánět. Je třeba střídat mulčování se sběrem a uplatňovat jej spíše v sušších obdobích.

Další možnost představuje i boční výhoz. Nejste omezeni kapacitou koše, ale trávu budete muset po dokončení práce shrabat.

Je materiál koše důležitý?

Setkat se můžete s koši plastovými i textilními. Textilní varianta je oceňována kvůli lepšímu proudění vzduchu. Plastové koše se zase podstatně lépe udržují. Dnes se objevují taky koše kombinující oba materiály. Spodní část z plastu zajišťuje rovnoměrné naplnění koše, látková část zlepšuje proudění vzduchu.

Jak se o sekačku starat?

Pravidelnou péči vyžadují zejména benzínové, ocelové sekačky. Doporučuje se poprvé vyměnit olej hned po několika hodinách provozu a posléze jej vyměňovat každý rok. Dále je třeba kontrolovat a v případě nutnosti vyměňovat svíčky, čistit vzduchový filtr, brousit nůž a zajišťovat jeho správné vycentrování a čistit vnitřní prostor sekačky po každém sekání (než ulpívající zbytky trávy zaschnou).

Opomenout byste neměli taky občasnou kontrolu utažení šroubů, které se mohou uvolňovat působením vibrací. V zimě pak zbavte benzínové sekačky zbytků paliva. Základní, průběžnou údržbu a servis můžete provádět sami, ale je taky vhodné sekačku pravidelně svěřovat odborníkům, kteří se postarají o zevrubnější kontrolu. Poctivá péče nemusí zabrat mnoho času ani stát velké peníze a přitom výrazně prodlouží životnost zařízení i jeho spolehlivost a efektivitu práce.

Jaké jsou ceny sekaček?

Levné benzínové sekačky můžete pořídit už okolo cca 5000 Kč – ačkoli setkat se můžete i s modely ještě levnějšími, u nichž ale nelze mít jistotu dostačující kvality zpracování. Nad 10 000 Kč lze pořídit kvalitní a výkonné stroje.

U elektrických sekaček začíná cena někdy už dokonce na 1000 Kč u velmi malých a jednoduchých modelů. Za cenu okolo 5000 Kč už můžete pořídit velmi dobrý přístroj.

Akumulátorová zařízení jsou dnes ještě srovnatelná spíše s benzínovými stroji. A za „Hi-Tech“ robotické sekačky zaplatíte od cca 15 000 Kč nahoru.

Nejoblíbenější značky sekaček na trávu

 • Hecht – Jde o poměrně mladou tuzemskou společnost založenou teprve v roce 1994, přesto se u nás její zahradní technika těší velké oblibě a prosazuje se i v dalších evropských zemích. Nabízí sekačky benzínové, elektrické i akumulátorové. Nečekejte vrcholové modely, ale velmi dobrý poměr ceny a kvality.
 • BoschNěmeckou značku Bosch jistě netřeba představovat. Na poli nářadí a technického vybavení patří mezi světové lídry. V její nabídce přesto najdete i cenově dostupné sekačky s vysokou spolehlivostí. Bosch má v repertoáru i sekačky robotické.
 • Gardena – Tato německá firma se zabývá výhradně zahradní technikou. Má už ale slušnou tradici a u nás patří její produkty mezi velmi žádané. Výhodou je, nejen u sekaček, šíře sortimentu i velmi dobré zpracování.
 • VeGa – Firma VeGa není zatím tak notoricky známá jako některé jiné, ale rozhodně stojí za pozornost. Kvalita jejích sekaček je totiž na vynikající úrovni a těšit se můžete především na rozměrné a silné benzínové stroje. Některé modely této značky patří k nejprodávanějším u nás.
 • Makita – Německá značka Makita pravidelně obsazuje žebříčky prodejnosti v oblasti nářadí a domácího či zahradního vybavení. Platí to i pro sekačky. Pod tuto firmu navíc spadá i další velmi oblíbená značka sekaček – a to DOLMAR.
 • Fieldmann – Tato česká značka si získala srdce českých zákazníků. Její produkty (včetně sekaček) jsou zaměřené na snadné ovládání a uživatelskou přívětivost a zároveň jsou cenově dostupné.

Vítěz testu motorových benzínových sekaček

Jako vítěze testu motorových benzínových sekaček jsme určili model WEIBANG WB 536 SB V-DOV s velmi dobrým silným motorem, robostním provedením a širokým záběrem, se kterou je sekání trávy zkrátka radost. Jako alternativu pak můžete zvolit sekačku AL-KO Highline 527 VS s dostatečně výkonným motorem a lehkým startováním, která si poradí i s mokrou trávou.

Vítěz testu elektrických a AKU sekaček

Jako vítěze testu elektrických a AKU sekaček jsme určili model Bosch Rotak 430 LI čtvrté generace, což je velmi lehká AKU sekačka pro dokonalý pohyb a snadnou manipuplaci. Její předností je dobré sečení a připravenost v podstatě za minutu. Alternativou je menší model Bosch Rotak 37 LI Ergoflex.

Mohlo by vás zajímat:


Zobrazit kompletní nabídku sekaček


Pomohl vám náš test sekaček na trávu? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného výrobku a dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní sekačky. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

31 komentářů

 1. Sekání trávy

  Dobrý den, děkuji za test..podobné počiny jsou velice chválihodné. Jakou byste mi prosím doporučili sekačku na profesionální a vysokozátěžové sekání trávy? Něco na každodenní provoz s velkým záběrem, ale současně aby byla stále obratná.

 2. milan škerko

  Dobrý den, co to tady testujete za sekačky??? Fakt si myslíte, že čínské výrobky (wega) jsou srovnatelné svojí kvalitou s parametrově srovnatelnými z německa apod.? Např. wega – koupil si to kamarád, z důvodu ceny, má rovný pozemek cca 2500 m2 a již 3x to reklamoval, že mu to po cca 30 min. provozu nestartuje. Musí to nechat min. 15-20 min vystydnout a pak se to opět chytne, ale když naplní koš, což je během 5 min., tak mu to opět nestartuje. A Hecht! No to je banda dementů, kteří mi konkrétně vzali do reklamace motorovou kosu (samozřejmě Hecht) a již potřetí mi sdělili, že je vše v pořádku. Když jsem to chtěl bláhově vyzkoušet, opět jsem ani nenastartoval. Tedy lidé nebuďte hloupí a neudělejte stejné chyby jako já a kamarád. Jděte do osvědčených značek, které vám dlouho vydrží (alko, husquarna, stiga apod.). Anebo, když do toho jdete, uvědomte si cenu, za kterou to kupujete, což se pak může projevit na kvalitě a problémech používání.

  1. lukas

   Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu. V brzké době představíme novinku a to podrobnější informace o jednotlivých produktech umístěných v našem žebříčku a také informace, proč si své místo v hodnocení zasloužený. Tedy například informace o umístění v německých testech apod.

  1. Honza

   petře zdá se být v klidu, jen teda záleží na tobě jestli ti taková sekačka vyhovuje…. ono je těch benzinových sekaček hodně na výběr, tak si to pořádně rozmysli…

   1. Petr

    právě se pořád rozmýšlím, narazil jsem ještě na nějaké sekačky, tak dneska si to pořádně všechno pročtu a pak se rozhodnu kterou koupím, ale už bych to měl vyřešit 😀 páč tráva pořád roste 😀

   2. Honza

    jedině benzinovou!!! já jsem jejich zastánce 😀 ale věřím tomu že každému vyhovuje něco jiného :) ale to je o lidech, každý taky má rád něco jiného někdo pivo a někdo čokoládu 😀

   3. Petr

    tak už jsem se rozhodl a koupil jsem konečně benzinovou sekačku na trávu, tak snad mi bude sloužit dobře 😀 a taky doufám že jsem dobře vybral, protože jeslti né tak budu opravdu už nešťastný 😀 :/

 3. Nela

  lidičky, prosím vás…. pokazila se mi sekačka na trávu a je potřeba zakoupit novou. Já se v tom naprosto nevyznám, ale musím ji pořídit a chtěla bych koupti nějakou, která už něco vydrží, dokáže někdo poradit?

  1. lukas

   Jaký máte rozpočet, plochu kterou budete sekat a raději benzínovou nebo elektrickou sekačku s kabelem? Mrkněte na náš žebříček a podle těchto parametrů zkuste vybrat, případně napište, poradíme.

   1. Nela

    koukala jsem se asi půjdu do nějaké benzinové sekačky, protože je to fakt asi lepší než za sebou tahat kabel…a rozpočet je do desíti tisíc. víc si teď bohužel dovolit nemůžu :/ ale to bych se mohla vejít ne?

  2. Petr

   tak si urči cenu, značku a vyber si 😉 a vůbec bych se nebál toho si to koupit klidně přes net 😉 většinou je to levnější a dají se sehnat pěkné kousky 😉 minulý měsíc jsem si kupoval sekačku, tak vím co říkám 😀

 4. Sláva

  Ta moje je  čtyřtaktní benzínovka s dynamickým pojezdem, je  je silná, míň žere, míň řve a má menší vibrace.  Honda má  prostě nesmrtelný motory. Dva nože, což je výhoda  u vyšší trávy a taky na mulči. Má nastavitelný mulčování na 5 pozic. Což normálně buď mulčujete nebo ne. A navíc si poradí s mokrou trávou! Já prostě nedám na tu svoji dopustit. Neměnil bych 

 5. Sláva

  to si nemyslim, jak říkám mám doma od nich sekačku a vše ok a to, co umí odpovída penězům. neslyším tenhle argument poprvé, je třeba si projít nějaký diskuze nebo osobní zkušenosti a uvidíš, že lidi mluví pak jinak. jako já, takže za mě určite doporučuju.

 6. Xapatan

  Všude, ve všech komerčních testech vítězí sekačky VeGA. Nejsou nepodobné jiným v dnešní době globálních OEM výrobců a přesto jsou nejlepší? Nejsou nejlepší jenom kvůli tomu, že dávají nejvíc peněz do reklamy?

  1. admin

   Nedokážeme posoudit, ale náš žebříček vychází mimo komerčních spotřebitelských testů také z hodnocení spotřebitelů několika serverů – např. Heureka.cz a také podle hodnocení odborníků (brány v potaz články na různých webech). To, že jsou sekačky VeGA vždy na vyšších pozicích tak neznamená jen nejvíce pěněz v reklamě, ale i určitou kvalitu. Neříkáme však, že neexistují lepší sekačky. V testu rozhodně nejsou všechny modely, ale jen pár vybraných sekaček, které se dle názoru naší redakce vyplatí pořídit s ohledem na poměr ceny / kvality / výkonu.

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..