Zahrada

Test robotických sekaček

Robotická sekačka Gardena R70li Robotické sekačky jsou u nás stále ještě žhavou novinkou, i když v zahraničí je vlastní stále více zahrádkářů a běžných vlastníků domů se zahradou. Uznejte sami – přijít domů a mít stále krásně posekaný trávník úplně bez námahy je snem asi každého.Právě toto dokážou nejlepší robotické sekačky udělat za vás a my jsme se rozhodli, že pro vás vybereme ty nejlepší modely, ať jste více v obraze a máte dobrý přehled.

Test robotických sekaček přináší přehledně uspořádaný žebříček nejkvalitnějších modelů se základními informacemi, ale také zajímavé postřehy, které při koupi nové robotické sekačky budete určitě potřebovat vědět.

Těšíme se i na postřehy vás, čtenářů našich stránek – stačí, když tento článek obohatíte svým komentářem v diskusi na konci této stránky.

[ssba]

Test nejlepších robotických sekaček – TOP 6 podle nás

NázevPro trávníkyHodnoceníCena od [Kč]
1.Gardena Sileno life 850 smart
do 700 m²
(max. 850 m²)
[usr 5 tooltip="true" text="true"]28000 Kč Více informací
2.Gardena Sileno life 1250 smart
do 1100 m²[usr 5 tooltip="true" text="true"]37000 KčVíce informací
3.HUSQVARNA AUTOMOWER 105
do 600 m²[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]21000 KčVíce informací
4.Robomow RC 304 U
do 500 m²[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]30000 Kč Více informací
5.Robomow RS 615U
do 1600 m²[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]51000 Kč Více informací
6.Robomow RS 625 PRO
do 2600 m²[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]66000 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku robotických sekaček


Jaká je tedy nejlepší robotická sekačka na trhu?

 1. Gardena Sileno life 850 smart
 2. Gardena Sileno life 1250 smart
 3. HUSQVARNA AUTOMOWER 105
 4. Robomow RC 304 U
 5. Robomow RS 615U
 6. Robomow RS 625 PRO

Jak vybrat nejlepší robotickou sekačku?

 • Velikost travnaté plochy. Nejdříve musíte vědět, jak velkou plochu by měla vaše nová robotická sekačka posekat. Zpravidla je schopna si poradit s travnatou plochou o výměře do 800 m2, do 3200 m2 nebo dokonce do 6000 m2. Pokud máte plochu velkou okolo 800 m2, zvažte, zda nebude lepší koupit model, který spadá do vyšší kategorie a zvládne tedy posekat daleko větší plochu.
 • Terén vaší zahrady. Ne všichni z nás mohou mít rovný trávník, mnozí mají na své zahradě různý sklon travnaté plochy, se kterým si bude muset robotická sekačka poradit. Modely pro menší plochy většinou zvládají sklon do 25 %, takže malé kopečky ještě nejsou problém. Pokud však máte zahradu se strmějšími stráněmi, vybírejte raději výkonnější sekačky, které si poradí se sklonem do 45%. Svůj výběr tedy musíte mimo velikosti zahrady přizpůsobit i jejím nerovnostem.
 • Doba nabíjení a výdrž. Kvalitní robotické sekačky vydrží na jedno nabití sekat přibližně tři hodiny. Doba jde ovšem neustále kupředu a tak není překvapením, že se na trhu objevují modely, které zvládnou sekat i delší dobu díky vyšší kapacitě baterie. Vždy si proto u konkrétního modelu zkontrolujte tyto údaje. Nabíjení pak trvá přibližně hodinu a půl.
 • Hlučnost. Všeobecně platí, že robotická sekačka může sekat 24 hodin denně, tedy i v noci, protože je velmi tichá. Díky tomu její práci nepostřehnout ani vaši sousedi, pokud to nejsou vyloženě sousedi za trest. Hlučnost by však neměla překročit hranici 65 decibelů.
 • Náhradní nože a servis. Nože se časem otupí na úplně všech sekačkách, od klasických sekaček až po ty robotické. Zjistěte si dopředu dostupnost náhradních nožů pro daný model, způsob jejich výměny (zda to zvládnete sám i doma), stejně jako polohu autorizovaného servisu pro případné opravy. Přeci jen není robotická sekačka levnou záležitostí.
 • Inspirujte se. Pomůže například test robotických sekaček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké extra funkce mají robotické sekačky?

Robotické sekačky mají například:

 • GPS lokalizaci – víte přesně, kde se vaše sekačka na zahradě nachází a dokážete je díky tomu lokalizovat i v případě krádeže;
 • PIN kód – bez kódu se nespustí, ani ji nemůžete spárovat s jinou nabíjecí stanicí, takže nebude v případě krádeže nikomu užitečná, navíc někteří výrobci po nahlášení krádeže robotické sekačky stopnou možnost její opravy v kterémkoliv autorizovaném servisu. PIN kód zamezuje spuštění sekačky také dětem;
 • senzor deště – pokud jde o jemný letní déšť, sekačka bude sekat trávník bez přestání, pokud senzor zachytí prudký liják, vrátí se do své nabíjecí stanice;
 • perfektní bezpečnost – pokud ji nazdvihnete, přestane sekat, při překážce sama změní smět a zároveň ihned stáhne své nože, takže se neotupí a zároveň nepoškodí nic okolo sebe;
 • zvukový alarm v případě, že ji někdo zdvihl;
 • nastavitelnou výšku sečení – například od 2 do 6 centimetrů.

Jak funguje robotická sekačka?

Podívejte se na toto video a zjistíte, jak funguje robotická sekačka.

Dokážou všechny robotické sekačky pracovat v dešti?

Ne. Pouze některé modely zvládají sekat trávu i během jemného deště například v létě, jiné modely přestanou sekat anebo je jednoduše musíte z lijáku sebrat a odnést někam pod střechu (do garáže, pivnice, zimní zahrady apod., dokud déšť neustane).

Musím robotickou sekačku nabíjet?

Ne. Lepší modely se sami vrátí do nabíjecí stanice vždy před svým vybitím, aby poté sama mohla zase pokračovat v sekání.

Musím robotické sekačce ohraničit prostor sečení?

Ano. Robotické sekačky musí mít vymezený prostor na sekání, jinak by mohli posekat i květiny a citlivé dřeviny, které ale posekané mít určitě nechcete. Na ohraničení plochy se používají tenká lanka, tenké kabely, které v případě zručnosti zavedete i vy sám, anebo to necháte na profesionálech, s kterými byste se měli dohodnout při koupi robotické sekačky.

Tyto ohraničující lanka nejsou vidět, splývají s trávníkem a zatím si nikdo v recenzích nestěžoval, že by někomu překáželi. Také z důvodu toho, že se nacházíí na hraničních místech trávníku, kde se většina lidí nepohybuje.

Je robotická sekačka odolná vůči pádům?

Měla by být odolná vůči pádům, i když během sekání je už na zemi a nemá kam spadnout a za svoji ohraničenou plochu nikdy sekat nepojede. Senzory navíc zachytávají plochu a v případě rozpoznání překážek změní směr.

Musím před prvním spuštěním posekat trávník?

To záleží od výšky trávníku. Pokud máte trávník velmi vysoký, doporučuji si ho nejdříve posekat a pak spustit robotickou sekačku. Pochopitelně je nutné sesbírat posekanou trávu manuálně. To vás ostatně čeká tak i tak. Pokud má váš trávník například výšku 5 centimetrů, můžete ji spustit nastavené výšce sečení 5 cm a postupně výšku snižovat až dokud nebude trávník úplně krátký podle vašich představ. Potom už bude udržování trávníku v režii robotické sekačky, které můžete i naplánovat pravidelné sekání.

Pokud máte velkou zahradu, mohou pro vás být řešení také nejlepší zahradní traktory.


Ukázat kompletní nabídku robotických sekaček


Pomohl vám náš test robotických sekaček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších modelů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..