Zahrada

Test zahradních drtičů a štěpkovačů

Drtič větví Bosch Pro všechny zahrádkáře, ale i majitele větších pozemků či správců zeleně, bude tento test zahradních drtičů a štěpkovačů jistě užitečný. Tentokrát jsme se podívali na šikovné stroje, bez kterých si mnozí zahrádkáři nedokážou představit péči o dřeviny.

Zahradní drtiče jsou vlastně jako mixér – dokáží rozdrtit dřevo na drobné kousky, které pak můžete krásně zužitkovat při kompostování nebo mulčování.

Kvalitní zahradní štěpkovače dřevo zpracovávají na menší kousky, kterými můžete například i topit. Je jen na vás, co potřebujete víc.

Přinášíme zajímavé a užitečné informace, abyste si uměli co nejlépe vybrat. Přece jen, kupujete pomocníka do zahrady, něco od čeho očekáváte výkon a samozřejmě spolehlivost na několik sezón. Budeme se také věnovat detailněji rozdílem mezi drtiči a štěpkovači.

Děkujeme, že článek tvoříte spolu s námi i vy, naši čtenáři – nejen sdílením na sociálních sítích, ale i vlastními postřehy, které nám píšete v závěru článku do diskuse.

[ssba]

Test nejlepších zahradních drtičů a štěpkovačů – TOP 6 podle nás

ProduktVýkonHmotnostMax. průměr větvíHodnoceníCena od [Kč]
1.Bosch AXT 25 TC
2500 W30,5 kg4.5 cm[usr 5 text="true" tooltip="true"]12000 KčZjistit cenu
2.Riwall PRO RES 3044 B
3000 W27 kg4.4 cm[usr 5 text="true" tooltip="true"]5350 KčZjistit cenu
3.Makita UD2500
2500 W27.5 kg 4.5 cm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5200 KčZjistit cenu
4.VeGA LSG2812
2800 W 32 kg 4 cm [usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4700 KčZjistit cenu
5.FIELDMANN FZD 4020-E
2500 W 12,5 kg 4 cm [usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3500 KčZjistit cenu
6.WEIBANG WB SH 40003 E
2400 W58 kg4 cm [usr 4.7 text="true" tooltip="true"]16000 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku zahradních drtičů a štěpkovačů


Jaké jsou nejlepší zahradní drtiče a štěpkovače na trhu?

 • Bosch AXT 25 TC
 • Riwall PRO RES 3044 B
 • Makita UD2500
 • VeGA LSG2812
 • FIELDMANN FZD 4020-E
 • WEIBANG WB SH 40003 E

Jak vybrat nejlepší zahradní drtiče a štěpkovače?

 • Drtič nebo štěpkovač. Zahradní drtiče mají silné rotující nože, které větve a větvičky rozdrtí nadrobno, navíc dokáží takto zpracovat i poměrně čerstvé dřevo. Ty nejlepší zahradní drtiče už dokáží dřeviny posouvat i samy, u jiných to děláte ručně. Zahradní štěpkovače pracují ozubeným kolem, kterým je dřevo „lámané“ na malé kousky. Štěpkovače neumějí pracovat s čerstvým dřevem, musí být suché.
 • Průměr větví a větviček. Při nákupu je důležité vědět, jaký průměr větví a větviček drtič nebo štěpkovač zvládne. Obvykle se setkáte s průměrem kolem 3 až 5 cm, ale nejlepší zahradní drtiče a štěpkovače (a samozřejmě ty dražší) zvládnou průměr až 8 cm. Vyberte si podle toho, které větve chcete zpracovávat nejčastěji.
 • Pohon zahradních drtičů a štěpkovačů. Můžete si vybrat mezi elektrickým a benzinovým pohonem. Nejprodávanější jsou elektrické, které jsou vhodné pro všechny zahrádkáře, dokonce i pro velké zahrady (samozřejmě jste omezeni kabelem, ale mohou být vynikající z hlediska výkonu). Benzínové jsou určeny všude tam, kde potřebujete opravdu dobrý výkon a/nebo nemáte možnost využívat elektřinu. Benzínové drtiče a štěpkovače jsou hlučnější, masivnější, výkonnější a dražší. Jsou považovány za profesionální. Elektrické štěpkovače a drtiče jsou tišší, snadno se používají a nemusíte používat benzín.
 • Sběrná nádoba. Mnoho štěpkovačů a drtičů nemá nádobu na odpad, takže vše padá na zem. Pokud vám to nevadí, nemusíte se košem vůbec zabývat. Pro ty, kteří chtějí sběrnou nádobu, do které se bude dávat všechno zpracované dřevo, jsou k dispozici tyto možnosti: látková sběrná nádoba nebo plastová nádoba. Plastové bývají průhledné, takže vidíte, kdy už jsou naplněné, a také se s nimi lépe manipuluje. Látkový koš je jednodušší a často cenově dostupnější, ale na druhou stranu ho mohou poškodit ostřejší kusy dřeva. Navíc není úplně vidět, kdy už je zaplněný.
 • Další důležité drobnosti. Jak jsme zmínili v úvodu, kupujete si stroj, na který se budete chtít spolehnout několik sezón. Kvalitní drtiče a štěpkovače jsou dostatečně těžké, aby se s nimi pohodlně pracovalo – při zpracování dřeva dochází k vibracím a příliš lehký stroj by nemusel být stabilní, a tudíž bezpečný. Hledejte štěpkovač nebo drtič s minimální hmotností kolem 15 kg, ty nejlepší na trhu váží až 70 kg. Zamyslete se také nad způsobem vkládání dřeva, zda drtič nebo štěpkovač dokáže dřevo sám přemístit – nejlepší drtiče a štěpkovače mají mechanismus push-in, který dřevo pohodlně a bezpečně přemístí. Při nákupu je dobré se zeptat na náhradní díly – zejména na náhradní nože, které se časem otupí. U elektrických drtičů a štěpkovačů může být důležitá také délka kabelu.
 • Inspirujte se. Pomůže například test test zahradních drtičů a štěpkovačů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co je to zpětný chod?

Všechny kvalitní modely mají zpětný chod – pokud se dřevo zasekne, stroj se vypne a zpětný chod umožní zaseknutou větev dostat ven.

Jak velká by měla být sběrná nádoba?

Objem sběrných nádob se zpravidla pohybuje od 30 do 60 litrů. Vybírejte podle množství dřeva, které budete zpracovávat. Mnoho zahrádkářů si vystačí s objemem do 40 litrů.

Jak mohu použít zahradní drtič?

Kvalitní zahradní drtiče jsou vynikající pro mulčování, chrání půdu před erozí a mohou také pomoci s plevelem, protože zabraňují jeho růstu.

Takto zpracované dřevo z drtiče navíc slouží k udržování ideální vlhkosti půdy, takže nedochází k jejímu podmáčení, ale ani vysychání. Kvalitní zahradní drtič navíc poskytne skvělý základ pro kompost.

Mnoho zahrádkářů používá zahradní drtič ke zpracování podkladu pro psí, kočičí nebo dokonce králičí toalety.

Zahradní drtiče mohou zpracovávat i téměř čerstvé větve a větvičky. Výsledkem je jemně zpracované dřevo, jako byste ho smíchali.

Jak mohu použít zahradní štěpkovač?

Kvalitní zahradní štěpkovače štěpí větve a větvičky na menší kousky. Výsledkem je jemně nasekané dřevo (asi 5 cm dlouhé kousky), které se výborně hodí jako základ přírodní cesty v zahradě. Pokud máte více dřeva na takové zpracování, můžete ho použít na topení.

Zahradní štěpkovače zpracovávají suché dřevo.

Štěpkovače mohou být vertikální nebo horizontální. Vertikální štěpkovače mají dobrou stabilitu, protože větve a větvičky do nich vkládáte vertikálně, ale jsou horší, pokud jde o přesnost. Nejlepší štěpkovače v této kategorii jsou drahé a většinou je kupují majitelé velkých pozemků, správci zeleně nebo firmy zabývající se zelení. Horizontální štěpkovače jsou méně výkonné, a proto jsou ideální pro zahrádkáře. Dřevo se vkládá vodorovně.

Nejprodávanější zahradní drtiče a štěpkovače

Nejprodávanější zahradní drtiče a štěpkovače dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku zahradních drtičů a štěpkovačů


Pomohl vám náš test zahradních drtičů a štěpkovačů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího drtiče či štěpkovače a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..