Zahrada

Test zahradních slunečníků

Slunečník na balkón Už po celé desítky roků jsou slunečníky součástí téměř každé zahrady – lehce a rychle vytvoří stín prakticky kdekoliv a kdykoliv. Nepotřebujete žádné stavební úpravy, pouze ho rozložíte, kde vám to nejvíce vyhovuje.

Je pravdou, že jakýkoliv slunečník nás neschová před sluncem, ale na druhé straně konečně začínáme stále více myslet hlavně na kvalitu. Je totiž lepší koupit jeden slunečník na několik sezón, než potom celý zbytek léta řešit koupi nového. Nejlepší slunečníky musí být konstrukčně pevné, zvládnout musí i horké slunce a poskytují dostatečné stínění alespoň pro dvě osoby.

V současnosti si můžete vybrat nejen barvu slunečníku, ale i jeho tvar, velikost a konstrukci. Test kvality vám poskytne aktuální přehled o slunečnících a poradíme vám, jak si najít opravdu kvalitní model. V druhé polovině článku vám odpovíme na nejčastější otázky kupujících.

Test kvality můžete doplnit i o vlastní postřehy anebo rady, zapojením se do diskuse. Děkujeme.

[ssba]

Test nejlepších slunečníků na zahradu a balkón podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Happy Green Nevada
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací
2.Slunečník EXCLUSIVE
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2370 KčVíce informací
3.Happy Green Antracit 300cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2500 KčVíce informací
4.Slunečník STANDART Ø 400 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 KčVíce informací
5.Happy Green s kličkou
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]850 KčVíce informací
6.ROJAPLAST Plachta
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku slunečníků


Jak vybrat kvalitní zahradní slunečník?

 • Velikost slunečníku. Velikost slunečníku byste měli vybírat nejen podle toho, kolika osobám má poskytnout stín, ale i podle prostorových možností. Průměr rozevřeného slunečníku do tří metrů je standardem pro balkóny v panelácích, slunečníky s průměrem více jak 3 metry jsou skvělé do zahrad a otevřených prostranství. Pokud je to možné, vyberte si vždy raději větší slunečník.
 • Konstrukce slunečníku. Konstrukce bývá při menších modelech z plastu, větší slunečníky bývají z moderních slitin, z pevného dřeva anebo z hliníku.
 • Tvar slunečníku. Slunečník může být kulatý nebo hranatý (čtyřúhelník, šestiúhelník, osmiúhelník). Některé mají po krajích ozdobné volánky anebo třásně.
 • Barva slunečníku. Barev a motivů je neuvěřitelné množství, ze kterého si určitě vyberete. Slunečník může být nápadnou dominantou ve vaší zahradě, ale může s ní také decentně splynout. Pokud vybíráte slunečník na balkón, možná se vám zalíbí exotické barvy a pestré motivy, které trošku obzvláštní „městskou džungli“.
 • Podstavec pro slunečník. Podstavec může být ale i nemusí být součástí balení. Menším slunečníkům stačí plastový podstavec, který pro podporu stability šikovně naplníte pískem anebo vodou. Větší slunečníky mají těžší a mohutnější podstavce, aby zvládli hmotnost slunečníku, a aby byl slunečník alespoň z části chránění při větru.
 • Typy slunečníků. Tradiční slunečník vypadá jako deštník, tudíž má nosnou tyč ve svém středu. Dražší slunečníky dnes připomínají něco jako lampu – nosná tyč jde bokem, díky tomu nepřekáží pod slunečníkem a vy tak můžete naplno využít jeho stínu.
 • Inspirujte se. Pomůže například najít test slunečníků, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Může být slunečník nepromokavý?

Ano. Některé slunečníky jsou vyráběny z nepromokavých materiálů, takže vás mohou ochránit nejen před sluncem, ale i před letním deštěm.

Po dešti je potřeba takový deštník nechat rozevřený na slunci, aby pořádně proschnul (podobně jako se například i klasický deštník nechává otevřený).

Jsou v nabídce i slunečníky s UV ochranou?

Ano. V nabídce najdeme také slunečníky s UV ochranou, které ani na horkém slunci během parních letních dní neztratí svoji barvu.

Nejlepší zahradní slunečníky na trhu jsou vyrobené z materiálů, které nepropouštějí UV záření – pod slunečníkem jste tak chráněni i před UV paprsky.

Z jakého dřeva je vyrobená dřevěná konstrukce slunečníku?

Kvalitní slunečník s dřevěnou konstrukcí je vyrobený buď z teakového dřeva anebo dubového.

Jaké druhy podstavců pro slunečníky známe?

Podstavec pro slunečník může být:

 • plastový: jednoduchý podstavec určený pro malé slunečníky z plastu (například slunečník na balkón);
 • betonový: pevný stojan určený pro menší až středně velké slunečníky (beton může být s nátěrem anebo bez nátěru);
 • litinový: pevný, široký a plochý stojan pro větší slunečníky;
 • kamenný: vyrábí se nejčastěji ze žuly anebo z mramoru a mimo toho, že je mimořádně stabilní a pevný, vypadá tak velmi luxusně (vhodný je i pro velké slunečníky).

Na trhu najdeme také slunečníky „zapichovací“ – zapíchnou se do země pomocí tzv. stojanu, například ve tvaru kovového trnu.

Jaká je teflonová úprava slunečníku?

Takové slunečníky jsou odolnější vůči plísním a usazeninám nečistot na povrchu textilie.

Jsou v nabídce i slunečníky odolné vůči větru?

Kvalitní slunečník odolá i větru, ale každý slunečník je i tak vhodné po skončení sezóny uložit. Renomovaní výrobci někdy uvádí informace o tom, že konkrétní model slunečníku je odolný vůči větru například do rychlosti 70 km/h při fixním uchycení. Žádný slunečník by neměl být na silnějším větru otevřený, minimálně zavřený, ale raději klidně uklizený.

Je možné dokoupit ke slunečníku nějaký obal?

Ano. Některé prodejny, anebo i některé eshopy mají v nabídce speciální obaly. Do obalu byste měli dávat vždy suchý zavřený slunečník. Nikdy ne vlhký a neprosušený třeba po dešti.

Jak vybrat barvu slunečníku na zahradu či balkón?

Barva slunečníku je příliš rozsáhlá otázka a také velmi individuální záležitost.

Pokud chcete kontrastní slunečník, který se bude na zahradě vyjímat, potom zvolte slunečník červený, oranžový anebo žlutý.

Pokud chcete, aby slunečník splynul se zahradou a nepůsobil příliš rušivě, vyberete barvu zelenou, tmavě modrou anebo šedou.

Mezi neutrální barvy patří krémová, bílá, šedá, zelená, modrá, fialová, černá – slunečník v jedné z těchto barev bude dokonalý do jakékoliv zahrady, ať už je laděná do moderního anebo do typicky venkovského stylu.

Někteří vybírají slunečník podle květů a keřů, které mají v zahradě, například k fialové levanduli bude dokonalý světle fialový slunečník. Anebo pokud máte bazén, určitě nic nepokazíte světle modrým nebo šedým slunečníkem.

Tmavé odstíny mají tendenci kumulovat teplo, takže například pod tmavě modrým slunečníkem bude na pocit tepleji než pod krémovým.

Out jsou trojbarevné anebo dvojbarevné slunečníky – to bylo trendy tak před více než deseti roky.

Jaké výhody má luxusní slunečník?

Nejlepší slunečníky se pohybují v cenách i nad 5000 Kč a poskytují maximální komfort. Takový slunečník je dostatečně veliký nejen pro dvě osoby – dokáže většinou zastínit svojí velikostí i velkou část bazénu, takže vytvoří jemný chládek i pokud se právě koupete.

Dvojslunečník anebo slunečník připomínající markýzu je nejen designovým skvostem, ale praktickým pomocníkem během stolování anebo menší zahradní párty.

Konstrukce poskytuje boční zavěšení, takže nosná tyč vám nepřekáží. Taková konstrukce je zároveň odolnější vůči větru a poskytuje maximální stín. Slunečník se může libovolně otáčet i naklánět do stran, takže vytvoří stín, v jakoukoliv část dne.

Může být konstrukce slunečníku chráněná před korozí?

Ano. Kvalitní slunečník je chráněný před korozí.


Ukázat kompletní nabídku slunečníků


Pomohl vám náš test slunečníků? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní slunečníku na zahradu či balkón a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..