Zahrada

Test vysokotlakých čističů

Vysoko tlaková myčka Riwall REPW 120 SET Vysokotlaké čištění se stalo hitem a postupem času si získalo množství domácností pro svoje praktické využití.

Jde o vysokotlaké čistění rozličných povrchů, pomocí vysokého proudu vody pod tlakem, kdy na daný povrch jednoduše pouze nasměrujete hadici nebo nástavec a o vše ostatní se postará sama voda. Samozřejmě, můžete přidat i nějaký ten saponát anebo čistidlo, ale mnozí tvrdí, že kvalitní vysokotlaké čističe (WAPky) na běžné domácí čistění zvládají obyčejné nečistoty odstraňovat i bez saponátů, čímž se umývání stává navíc i ekologickým.

Přinášíme vám šikovný test vysokotlakých čističů, ve kterém najdete stručný a přehledný žebříček nejlepších wapek podle naší redakce, které jsou aktuálně na trhu. Test je sestaven na základě výsledků testů zahraničních organizací, recenzí uživatelů a názorů odborníků v oboru. Žebříček pravidelně aktualizujeme. Mimo toho vám poradíme, jak si vybrat vysokotlaký čistič přesně pro vás.

[ssba]

Test nejlepších vysokotlakých čističů – TOP 6 podle nás

NázevVýkonMax. tlakMax. průtok HodnoceníCena od [Kč]
1.RIWALL REPW 150 SET
2000 W150 bar468 l/hod [usr 5 tooltip="true" text="true"]4190 Kč Více informací
2.Riwall REPW 120 SET
1500 W120 bar432 l/hod[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]1800 Kč Více informací
3.Kärcher K 2 Premium
Full Control Home
1400 W110 bar360 l/hod [usr 4.8 tooltip="true" text="true"]4000 KčVíce informací
4.Kärcher K 4 POWER CONTROL
HOME FLEX WOOD
1800 W130 bar420 l/hod [usr 4.8 tooltip="true" text="true"]8000 Kč Více informací
5.Bosch Universal Aquatak
1900 W135 bar410 l/hod [usr 4.8 tooltip="true" text="true"]4200 KčVíce informací
6.POWERPLUS 2.200W
2200 W170 bar450 l/hod[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]5200 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku vysokotlakých čističů


Jak vybrat nejlepší vysokotlaký čistič (WAP)?

  • Tlak wapek. Už ze samotného názvu vyplývá, že vysokotlakové čištění pracuje s vysokým tlakem vody. Platí, že jednodušší (základní) vysokotlaké čističe mají tlak do 120 barů a poradí si například s umytím zahradního nábytku, auta nebo motorky. Wapky s tlakem od 120 do 150 barů vyčistí už i terasy, bazén i venkovní dlažbu. Wapky s výkonem nad 150 barů jsou považované za poloprofesionální anebo již plně profesionální přístroje. Jejich cena je pak cca 3-5x vyšší než u nejprodávanějších modelů.
  • Průtok. Udává se v protečených litrech za hodinu a podle některých je to ještě důležitější údaj než samotný tlak. Menší plochy vyčistíte s průtokem 300 až 420 l/hod, dlažby, chodníky či dokonce celé fasády vyčistíte s průtokem vody 420 až 700 l/hod.
  • Údržba a příslušenství. Zjistěte si před koupí, jakou údržbu vyžaduje konkrétní typ wapky (obvykle nejde o nic náročného) a měli byste se také zajímat o záruční a pozáruční servis a možnost pořízení náhradních dílů. Je vhodné řešit i případné dokoupení příslušenství pro případ, že časem zjistíte, jak velmi by se vám hodil například rotační kartáč, který není v základním příslušenství.
  • S ohřevem nebo bez ohřevu? Vysokotlaké čističe mohou pracovat se studenou (nejčastější varianta) anebo s vodou teplou. Studené wapky zvládnou vodu o teplotě nejvíce +40 °C (myslete na to, pokud chcete čistič připojit třeba k bojleru, abyste nepřesáhli maximální možnou teplotu) a jsou vhodné na běžné nečistoty, ale například s takovými mastnějšími povrchy si velmi neporadí. Wapky s ohřevem, ohřívají vodu naftou v generátoru a dokážou pracovat s vodou o teplotě +90 °C až 150 °C, díky čemuž dosáhnete skvělých výsledků například při čištění olejových skvrn, motorů u aut a lehce si poradíte také v zimě i pokud je venku led.
  • Elektřina nebo benzín? Benzínovou wapku oceníte všude tam, kde nemáte přístup k zásuvce, ale na druhé straně musíte stále dokupovat benzín. Elektrické wapky (nejčastější varianta) znamená, že potřebujete len vodu a přístup k elektřině. Benzín nemusíte mít nikde uskladněný doma.
  • Inspirujte se. Pomůže například test WAPEK, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co všechno vyčistím s tlakovou myčkou „wapkou“?

Wapky vyčistí množství povrchů a nečistot. Zvládne prach, nečistoty vzniklé při dešti, nahromaděný smog, přilepené žvýkačky na chodnících a dlažbách, mastné fleky různého původu a fleky od olejů, dokonce si poradí i s plísněmi, a pokud je wapka dostatečně výkonná poradí si také s grafity na fasádách budov. Stačí jen proud vody nastavit tak, aby nebyl příliš silný, hlavně pokud máte výkonnou wapku s nastavitelným tlakem.

Není tajemstvím, že tlakové myčky se využívají velmi často při mytí automobilů. Nejlepší WAPka pro auto vyčistí disky od hrubších nečistot, odstraní špínu i z hůře dostupných míst mezi lištami atd.. Auto je pak jak nové. Taktéž vám wapka pomůže při čištění motorky.

Třeba takhle jednoduše si umyjete auto tlakovou myčkou Kärcher:

Spotřebuje tlaková myčka více vody než třeba běžná hadice?

Wapky čistí na velmi jednoduchém principu: čištění probíhá díky vysokému tlaku vody, čímž se v konečném důsledku šetří i množství vody potřebné na vyčištění nějakého povrchu v porovnání s klasičtějšími způsoby čištění, kdy spotřebujete více vody a často ani po delším drhnutí není výsledek uspokojivý. Vysokotlaké čističe čistí rychle, efektivně a šetrně.

Jaký tlak by měla mít moje nová „wapka“?

Vybírejte si podle toho, co potřebujete nejčastěji čistit:

  • pokud potřebujete čistit příležitostně auto, motorku, zahradní nábytek, ALU kola a ostatní průměrně odolné materiály, vystačíte si i s nízkým tlakem, abyste příliš vysokým nepoškodily citlivější povrchy;
  • pokud potřebujete vyčistit terasu, chodníky na zahradě, venkovní dlažbu, vnitřek bazénu, střechu domu anebo fasádu, wapka by měla mít výkon průměrně 130 barů (120 až 160 barů);
  • pokud potřebujete pravidelně čistit větší a velké plochy, haly, průmyslné prostory, vydlážděná místa větších rozměrů apod. oceníte wapku s vyšším tlakem alespoň 160 barů (160 až 200 barů a více).

Z jakého materiálu se vyrábí čerpadla?

Čerpadla mohou být plastové, které jsou ideální pro méně používané wapky, například pokud potřebujete občas umýt auto, bazén, vydlážděné chodníky v zahradě, dlažbu pod přístřeškem, balkón a ostatní menší až středně velké plochy.

Celohliníkové čerpadla se hodí pro delší čištění větších ploch jako je například fasáda a střecha domu, velké terasy a venkovní posezení s dlažbou na větší ploše.

Cenově nejnáročnější a nejvyšší řady wapek mají obvykle čerpadlo z kombinace mosazi a hliníku, anebo z různých slitin a využívají se na čištění velkých ploch, jako jsou pracovní haly, což v podstatě při domácím použití ani nevyužijete.

Potřebuji nějaký ochranný oděv při práci s wapkou?

Při běžných wapkách na domácí čištění si vystačíte s ochrannými rukavicemi a samozřejmě brýlemi.


Ukázat kompletní nabídku vysokotlakých čističů


Pomohl vám náš test vysokotlakých čističů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších wapek a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..