Malé spotřebiče

Test vaflovačů

vaflovač Graef WA80 Máte chuť na čerstvé jemné vafle, ochucené šlehačkou, čokoládou a čerstvým ovocem? Pokud budete mít doma kvalitní vaflovač, můžete si tuto pochoutku dopřát kdykoliv jen chcete. Hodí se jako dezert, mnozí si je dokážou vychutnat jen tak pro radost během dne, další při vaflích popíjejí lahodnou kávu (už jste viděli náš žebříček nejlepších kávovarů?) a ti, kteří jsou zvyklí připravovat snídani nebo večeři pro celou rodinu budou mít nový nápad a inspiraci na další jídlo. Ať už zbožňujete čerstvé vafle na jakýkoliv způsob, k jejich přípravě budete potřebovat vaflovač.

Nejlepší vaflovač připraví chutné vafle správné výšky, má nepřilnavý povrch pro jednoduchou údržbu a zvládne i romantické vafle ve tvaru srdce. Abyste si vybrali to pro vás nejlepší, připravily jsme přehledný test vaflovačů, který se budeme snažit pravidelně aktualizovat, ačkoliv zrovna u vaflovačů příliš změn a nových produktů nevzniká a na trhu jsou kvalitní stálice. Mimo toho vám v závěru článku odpovíme na nejčastěji kladené otázky kupujících.

Budeme rádi, pokud tento test doplníte o své vlastní zkušenosti a názory zapojením se do diskuse na konci článku.

[ssba]

Test nejlepších vaflovačů – TOP 6 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.GRAEF WA80
[usr 5 tooltip="true" text="true"]2 990 Kč Více informací
2.Tefal Snack Collection 4v1
[usr 5 tooltip="true" text="true"]3000 KčVíce informací
3.DOMO DO 9136
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1300 Kč Více informací
4.Severin WA 2106
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]1000 Kč Více informací
5.Clatronic WA 3492
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]600 KčVíce informací
6.Concept VF 3040
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]700 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku vaflovačů


Jak vybrat nejlepší vaflovač?

 • Výška vaflí. Vafle mají být vysoké zhruba 1 cm, protože by měla být mezi kontaktními deskami dostatečná mezera. Tenčí vafle nejsou tak lahodné (spíše vysušené), vysoké se zase nemusí rovnoměrně propéct a také nechutnají tak, jak jste zvyklí z restaurací a stánků. Na výšce tedy záleží zejména kvůli chuti.
 • Tvar vaflí. Základním tvarem belgických vaflí je obdélník, ale v současnosti najdete v prodejnách i vaflovače ve tvaru srdce nebo květu. Některé modely připraví jen jeden tvar, jiné mají vyměnitelné nástavce, a tak můžete tvar vaflí střídat podle své chuti, příležitosti nebo aktuální nálady.
 • Počet vaflí. V jedné várce dokážou vaflovače standardně připravit 4 vafle (nejčastěji prodávané modely). Některé modely připraví jednu velkou vafli, kterou je potřeba pak rozdělit na menší kousky a existují dokonce i takové, co zvládnou rovnou 6 vaflí naráz.
 • Nastavení teploty. V současnosti už mají všechny vaflovače nastavitelnou teplotu v hodnotách přibližně od 180 °C do 250 °C. Ovládat teplotu můžete skrze otočné kolečko, anebo stisknutím tlačítka u konkrétní teploty. Vyberte si podle toho, co vám vyhovuje více.
 • Miska na odkapávání těsta. Nejlepší modely budou mít určitě misku na odkapávání přebytečného těsta, anebo nějaký prostor kam jednoduše těsto steče a vy ho po ukončení přípravy odstraníte. Dnes už by taková miska anebo žlábek měli být samozřejmostí.
 • Velikost vaflovače. Myslete na to, že vaflovač je zrovna ten typ malého spotřebiče, který musíte někam uklidit, protože ho nebudete používat denně. Při pravidelné konzumaci vaflí, jej samozřejmě můžete ponechat na kuchyňské lince, ale většina bude hledat skříňku nebo jiné místo kam ho uskladnit. Podívejte se tedy před koupí na rozměry, neboť na trhu jsou malé tak i poměrně velké vaflovače.
 • Inspirujte se. Pomůže například test vaflovačů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké další vlastnosti by měl mít dobrý vaflovač?

Při výběru myslete například i na:

 • kontrolky – měla by být v základu alespoň jedna, v ideálním případě však hledejte kontrolky dvě, abyste věděli, kdy je vaflovač zahřátý na ideální vámi zvolenou teplotu a kdy jsou vafle hotové;
 • jednoduchost ovládání – příprava vaflí nemá být komplikovaná, protože jde v podstatě jen o lehké těsto, které potřebujete upéct, takže určitě oceníte intuitivní ovládání bez návodu;
 • údržba – o každý spotřebič se potřebujete postarat a jinak tomu není ani v případě vaflovače, no pokud si vyberete kontaktní destičky z kvalitních nepřilnavých materiálů, bude umývání podstatně jednodušší a rychlejší;
 • nepřilnavý povrch – určitě nechcete vafle z povrchu seškrabávat, a tak by nepřilnavý povrch měl být základem dobrých vaflí připravovaných bez starostí a stresu, že něco připálíme a už z povrchu nedostaneme;
 • sklopná rukojeť – někteří určitě ocení možnost sklopit rukojeť, aby se o ní nedalo zachytit;
 • protiskluzové nožičky – vaflovač (podobně jako všechny ostatní spotřebiče) nemá po kuchyňské lince klouzat, ale stabilně držet na svém místě;
 • délka kabelu – kabel by měl být dostatečně dlouhý;
 • délka nahřívání – určitě nechcete celou věčnost čekat na správné nahřívání destiček, čím vyšší má vaflovač příkon, tím kratší čas potřebuje k nahřátí.

Mohu vaflovač zamknout během provozu?

Některé mají zámek, takže je můžete bezpečně uzamknout během používání. Funguje to tak, že pomocí tlačítka zamknete víko, díky čemuž neuniká teplo a zároveň jsou v bezpečí i vaše děti, protože na sebe nemohou vylít těsto nebo se spálit při otevření.

Má vaflovač ochranu proti přehřátí?

Kvalitní „waflovač“ by určitě měl mít bezpečností ochranu proti přehřátí pro případ, že by k takové situaci došlo. Pokud má takovou ochranu, při nechtěném přehřátí se sám vypne.

Jaký výkon mají vaflovače?

Výkon je různý. Levnější modely mají pochopitelně nižší výkon (přibližně od 700 W), a tak se déle nahřívají na požadovanou teplotu. Modely ve střední cenové relaci, mívají standardní výkon okolo 1000 W. Často se však můžete střetnout s vaflovači, které mají výkon i 1400 W, díky čemuž se opravdu rychle nahřejí a zkrátí tak celkovou přípravu vaflí.

Co znamená vaflovač 3 v 1?

Jde o spotřebič, které připraví toasty, vafle a jeho součástí je třeba i kontaktní gril pro rychlou přípravu panini nebo masa.

Mají všechny vaflovače odstranitelné destičky?

Ne. Některé vaflovače mají kontaktní destičky pevně osazené, a tak je při umývání nemůžete vyndat ven, což podstatně stěžuje čistotu a celkovou údržbu. Ideální je, pokud můžete destičky, ve kterých se vafle připravují, vyndat ven a pohodlně umýt pod tekoucí vodou.


Ukázat kompletní nabídku vaflovačů


Pomohl vám test vaflovačů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního vaflovače a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..