Zahrada

Jak vybrat nejlepší sud na dešťovou vodu?

sud / nádoba na dešťovou vodu Náklady na vodu představují nezanedbatelnou část nákladů na domácnost a celkově na život. Dešťová voda je tu pro nás zdarma a v poměrně velkém množství, navíc pokud s ní plánujete jen zalévat zahrádku nebo mýt auto, nemusíte příliš řešit její kvalitu – bude rovnou připravena k použití.

Kvalitní sud na vodu bude nepostradatelným pomocníkem pro každého zahrádkáře, protože dešťová voda je absolutně dokonalá na zalévání. Neobsahuje koncentrace soli ani chlóru, je měkká a pro všechny rostliny i nasazené plodiny představuje přirozený zdroj vody. Vybrat si kvalitní sud na dešťovou vodu není až tak náročné, vše závisí na vaší představě využívání takové vody.

Na začátek je nejdůležitější rozhodnout, zda chcete nadzemní nebo podzemní nádrž na vodu. My se v našem testu budeme věnovat nadzemním nádržím na vodu, tzv. sudy na dešťovou vodu.

Při koupi vám může pomoci i náš žebříček, ve kterém jsme shromáždili zajímavé informace. Věříme, že následující řádky budou pro vás nápomocné a budeme rádi, pokud tento článek doplníte o vlastní postřehy a názory.

Děkujeme, že nás sdílíte na sociálních sítích mezi přáteli.

[ssba]

Porovnání nejlepší sudů na dešťovou vodu – TOP 7 podle nás

NázevObjemRozměrHodnoceníCena od [Kč]
1.Sud na dešťovou vodu 500 l
500 lPrůměr: 102 cm
Výška: 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 KčVíce informací
2.Aldo Sud na dešťovou vodu
500 lPrůměr: 104 cm
Výška: 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1150 KčVíce informací
3.Stefanplast s kohoutkem
300 lPrůměr: 77,2 cm
Výška: 86 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]790 KčVíce informací
4.PROTECO sud na vodu 310l
310 lPrůměr: 77 cm
Výška: 85 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]880 KčVíce informací
5.KETER Indigo Water
200 lPrůměr: 72 cm
Výška: 107 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
6.Prosperplast Aquacan cihlová
360 lPrůměr: 80 cm
Výška: 120 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1600 KčVíce informací
7.PROSPERPLAST Woodcan
265 lPrůměr: 64,8 cm
Výška: 112,8 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1300 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku sudů na dešťovou vodu


Jaký je nejlepší sud na dešťovou vodu na trhu?

 1. Plastový sud na dešťovou vodu – 500 l
 2. Aldo Sud na dešťovou vodu – 500 l
 3. Stefanplast s kohoutkem – 300 l
 4. PROTECO sud na vodu – 310 l
 5. KETER Indigo Water s hadicí a kohoutkem – 200 l
 6. Cihlový Prosperplast Aquacan – 360 l
 7. PROSPERPLAST Woodcan s imitací dřeva – 265 l

Jak vybrat nejlepší sud na dešťovou vodu?

 • Účel využívání dešťové vody. Dešťová voda by neměla v sudu stát několik měsíců, protože se začnou usazovat řasy, různé nečistoty, nebo i mikroorganismy. Proto je dobré vybrat takový objem, který vám postačí. Pokud plánujete pravidelně zalévat nasazenou zeleninku a mýt auto, určitě hledejte sud na dešťovou vodu s co možná největším objemem. Pokud ale chcete jen někdy zavlažit trávník, nemusíte investovat hodně a vystačíte si s menším objemem.
 • Materiál sudů na dešťovou vodu. Kvalitní sud na dešťovou vodu nebude protékat a vydrží několik let dobře sloužit. Nejprodávanější jsou sudy na vodu z plastu, protože jsou vyráběny v celku, takže se časem neopotřebují žádné spoje a nedochází tak často k prasklinám. Nejběžněji se setkáte s polypropylenem, ale velké sudy na dešťovou vodu jsou ještě z odolnějšího plastu HDPE, aby byly pevnější. Už na pohled je vidět, který sud je pevnější. Kov se v současnosti téměř vůbec nepoužívá, dřevo jen příležitostně.
 • Příslušenství k sudu na dešťovou vodu. Nejlepší sud na dešťovou vodu má určitě víko a kohoutek, abyste si vodu mohli pohodlně nabrat. Mnozí výrobci přidají přímo při koupi do příslušenství i hadici, aby se takovou vodou dalo rovnou zalévat. Můžete se setkat i se sítkem, které částečně vodu filtruje a zachytí případné větší nečistoty.
 • Estetické hledisko. Mnohé sudy na dešťovou vodu jsou dnes již nenápadné a krásně splynou s charakterem zahrady. Plastové provedení vůbec neruší zahradu, právě naopak – jsou v zelené nebo hnědé barvě, některé s vkusnou imitací dřeva, co zcela splyne s okolím.
 • Objem sudů na dešťovou vodu. Objem souvisí s účelem využívání sudu na dešťovou vodu. Běžně se setkáte s objemem okolo 500 litrů, samozřejmě některé sudy jsou menší, výjimečně i větší.
 • Inspirujte se. Pomůže například test sudů na „dešťovku“, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní výhody sudů na dešťovou vodu ve srovnání s podzemní nádrží na dešťovou vodu?

Ve srovnání s podzemní nádrží na dešťovou vodu jsou pořizovací náklady sudu minimální. Jestliže chcete dešťovou vodu používat i na praní nebo splachování toalety, bude nutné zainvestovat peníze do podzemní nádrže.

Mnozí z nás ale chtějí dešťovou vodu využívat jednoduše. Pořizovací cena je nízká, životnost kvalitních sudů je několik let a nepotřebujete hloubit žádné jámy ani řešit betonování. Pokud se časem opotřebuje (vlivem větru, mrazů nebo přímého slunce), jednoduše se vymění bez složité práce.

V obou případech se chováte ekologičtěji a neplýtváte pitnou vodou.

Jak mohu využívat dešťovou vodu ze sudu?

Čerstvější dešťová voda je ideální na vykoupání domácího mazlíčka přímo na zahrádce rovnou na sluníčku nebo na umytí zahradního nábytku (zahradní židle, zahradní houpačka, zahradní gril apod.). Někteří jí umyjí holubník nebo jinou hospodářskou budovu, čímž ušetří pitnou vodu. Pokud máte garáž, můžete ji také umýt s využitím dešťové vody.

Běžně využijete takto odchycenou vodu (klidně i starší několik týdnů) na mytí auta, polévání nasazené zeleninky, zavlažování trávníku během dní, kdy neprší. Můžete umýt vydlážděný chodník nebo i zahradní sochu trpaslíka či jiné dekorace před domem.

Jak pečovat o sud na dešťovou vodu během zimy?

V zimě, když jsou mrazy, by sud měl být zcela suchý bez vody a otočený dnem vzhůru. Teprve když přijdou teplejší dny a voda nebude zamrzat, můžete sud využívat naplno.

Mohu sud na dešťovou vodu připojit i k okapu?

Některé sudy na dešťovou vodu lze připojit k okapu domu. Taková přípojka je součástí balení již v ceně nebo ji můžete dokoupit v rámci příslušenství.


Ukázat kompletní nabídku sudů na dešťovou vodu


Pomohl vám náš test sudů na dešťovou vodu? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního sudu na „dešťovku“ a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..