Domácnost

Jak vybrat nejlepší odpadkový koš?

odpadkový koš Odpad se týká každé domácnosti, dokonce i domácnosti preferující současný trend zero-waste, vyprodukují za rok malé procento odpadu.

Někomu vyhovuje jeden velký koš pro celou domácnost, jiné domácnosti preferují několik menších a někteří mají modernější odpadkové koše na třídění odpadu. Kvalitní bezdotykový odpadkový koš si kromě běžných domácností našel své místo i v domácnostech s dětmi, protože při výhozu odpadků nemusí vůbec chytit koš, čili je zaručena vyšší hygiena.

Nejlepší odpadkový koš je tedy ten, který vyhovuje vaší domácnosti a zvyklostem, které máte zaběhlé. Je sice někde jen tak v koutě, ale bez něj by vaše domácnost prostě nemohla fungovat. Abyste si mohli vybrat ten svůj, sestavili jsme test s užitečnými informacemi.

Těší nás, že se zapojujete v závěru do diskuse a pomáháte tak našim čtenářům s vlastními postřehy a poznatky. Někdy totiž i výběr odpadkového koše může být náročnější vzhledem k velkému množství různých produktů na trhu. Věříme, že náš žebříček bude nápomocný.

[ssba]

Test nejlepších odpadkových košů – TOP 7 podle nás

NázevObjemOtevíráníHodnoceníCena od [Kč]
1.Helpmation OVAL 40
40 lbezdotykové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 KčVíce informací
2.HiMAXX Premium 30
30 lbezdotykové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
3.Simplehuman SEMI-ROUND 45
45 lbezdotykové[usr 5 text="true" tooltip="true"]3500 KčVíce informací
4.Lamart Sensor LT 8022
42 lbezdotykové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1100 KčVíce informací
5.KIS Chic Bin
50 lpedálové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 KčVíce informací
6.Heidrun 35
35 lvíkem[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]240 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku odpadkových košů


Jaké jsou nejlepší odpadkové koše na trhu?

 1. Helpmation OVAL 40 l
 2. HiMAXX Premium 30 l
 3. Simplehuman SEMI-ROUND 45 l
 4. Lamart Sensor LT 8022 42 l
 5. Nášlapný KIS Chic Bin 50 l
 6. Heidrun 35 l s víkem

Jak vybrat nejlepší odpadkový koš?

 • Druh odpadu. Pokud potřebujete koš na odpadky do kanceláře, vystačíte si s jednoduchým provedením, jelikož vyhazovat budete především papír. Jiný koš potřebujete do kuchyně, kde jsou zbytky jídel a mohl by se šířit nepříjemný zápach. Vybírejte tedy podle druhu odpadu.
 • Způsob vyhazování odpadků. Kvalitní bezdotykový odpadkový koš zaručí vyšší hygienu v celé domácnosti a zejména při vaření, kdy nechcete chytat víko koše. Oblíbené je i pedálové otevírání koše, některé domácnosti jsou však již zvyklé na koše s ručním otevíráním. Otevírání koše musí vyhovovat zejména vám, ideální je vyzkoušet si, co je pro vás lepší. Obecně vedou odpadkové koše s pedálovým otevíráním, neboť na otevírání nepotřebujete ruce, a můžete v nich mít třeba i slupky ze zeleniny.
 • Velikost a tvar. Velikost je důležitá, protože odpadkový koš by neměl v prostoru překážet. Udává se především v litrech, ale vždy kontrolujte i výšku, šířku a délku. Mimořádně populární jsou rohové odpadkové koše, díky kterým efektivně vyplníte prázdný kout v kuchyni. Proto je dobré věnovat pozornost rozměru a také tvaru.
 • Design a materiály. V nabídce jsou koše na odpadky ve stylu vintage, moderní, retro a i koše, které vlastně na první pohled jako koše na odpadky nevypadají, což v konečném důsledku nekazí celkový dojem z prostoru. Vybrat si můžete odpadkový koš ze dřeva, nerezové oceli, proutí, plastu nebo kombinaci více materiálů. Nejlepší odpadkový koš současnosti má povrchovou úpravu nanostříbra – neusazují se na povrchu koše bakterie.
 • Způsob uchycení pytlů a čištění. Odpadkový koš je nutné čistit s ohledem na materiál, ze kterého je vyroben. Jednoduše se čistí plastové odpadkové koše a koše vyrobeny z nerezové oceli. Uchycení pytlů na odpadky by mělo být spolehlivé, aby pytel neskluzoval.
 • Inspirujte se. Pomůže například test odpadkových košů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých způsobů otevírání odpadkového koše?

Kvalitní bezdotykový odpadkový koš je momentálně hitem několika domácností, protože na otevření nepotřebujete ani stlačit pedál a ani otevřít víko. Takové koše na odpadky se otevírají zvukem nebo pohybem ruky. Nevýhodou je zejména nutnost mít v blízkosti koše elektrickou zásuvku nebo měnit baterie.

Pedálové otevírání je dlouhodobě nejoblíbenější způsob otevírání koše, neboť nepotřebujete baterie ani elektrickou zásuvku. Stačí stisknout pedál nohou a koš se otevře – v rukou tak klidně můžete držet slupky z brambor nebo talíř se zbytkem jídla, nijak vás to neomezuje. Nejlepší odpadkové koše mají kvalitně udělaný mechanismus a otevírání se tak brzy nepokazí.

Poslední variantou jsou koše s víkem, které je třeba ručně otevřít. Nevýhodou je, že potřebujete chytit rukou vrch koše při každém vyhozeni i toho nejmenšího smetí.

Jaké jsou výhody a nevýhody vestavěného odpadkového koše?

Vestavný odpadkový koš v kuchyňské lince nijak nepřekáží, je decentně schovaný. Navíc není šance, že se k odpadkům dostane domácí zvířátko. Mezi nevýhody patří pro někoho menší objem takového koše, resp. velikost vestavěného koše na odpadky je limitována prostorem v kuchyňské lince. Mnoho lidí nesnese mít odpadky přímo v kuchyňské lince, kvůli možnému šíření zápachu i jinam.

Jsou v nabídce i koše na špinavé dětské pleny?

Ano. V současnosti najdete na trhu i výrobce, kteří nabízejí odpadkové koše určené pouze na špinavé pleny. Tyto koše jsou lépe utěsněné, a tak se zápach nešíří v místnosti. Zároveň mají různé filtry s možností vůně. Je to ideální řešení pro každou domácnost s malým dítětem. Ať už tento koš na dětské pleny budete používat na vyhazování jednorázových plen nebo na sbírání látkových plen do praní, určitě se stane vaším pomocníkem.

Jsou na trhu i odpadkové koše s možností třídění odpadu?

Ano. Takové koše mají obvykle tři oddělené otvory na sklo, plasty a papír.


Ukázat kompletní nabídku odpadkových košů


Pomohl vám náš test bezdotykových odpadkových košů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího odpadkového koše a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..