Zahrada

Test vertikutátorů

Vertikutátor Riwall REV 3815 Vertikutátor je užitečný pro všechny, kteří chtějí mít krásný trávník. Používá se na jeho provzdušnění, aby všechny potřebné živiny obsáhnuté v hnojivu mohli opravdu trávník vyživovat. Mimo toho, pořádné provzdušnění umožní slunečním paprskům a vzduchu dokonale proniknout na celý travnatý porost. Nejlepší vertikutátor sníží množství staré trávy – váš trávník doslova profesionálně pročeše.

Kvalitní vertikutátor koupíte tak, že budete mít přehled o aktuální nabídce výrobců a ještě před koupí si zjistíte, jaký model vlastně potřebujete. Abychom vám výběr ulehčili, připravujeme pravidelně aktualizovaný test vertikutátorů na základě zkušeností zahrádkářů, odborníků z této oblasti a s ohledem na výsledky zahraničních testovacích společností. Tento test jsme navíc obohatili o odpovědi na nejčastější otázky kupujících.

Pokud už doma svůj nejlepší provzdušňovač trávníku máte, můžete se podělit s ostatními o vaše zkušenosti zapojením se do diskuse dole na této stránce.

[ssba]

Test nejlepších vertikutátorů – TOP 8 podle nás

NázevZáběrVýkonHodnoceníCena od [Kč]
Elektrické vertikutátory
1.Fieldmann FZV 4010-E
40 cm1800 W[usr 5 tooltip="true" text="true"]2800 KčVíce informací
2.Riwall PRO REV 3816
38 cm1600 W[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]2750 Kč Více informací
3.Hecht 1848 2in1
40 cm1800 W[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]3000 KčVíce informací
4.Fieldmann FZV 2004-E
32 cm1500 W[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]1800 Kč Více informací
5.MTD Optima 37 VE
37 cm1600 W[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]3600 Kč Více informací
Benzínové vertikutátory
1.Fieldmann FZV 6050-B
40 cm3 kW[usr 5 tooltip="true" text="true"]6150 Kč Více informací
2.VeGA TS40-W
40 cm6 HP[usr 5 tooltip="true" text="true"]8500 Kč Více informací
3.MTD OPTIMA 38 VO
38 cm3 / 4 kW/HP[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]11500 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku vertikutátorů


Jak vybrat nejlepší vertikutátor?

  • Elektrické nebo benzínové? V zásadě se vertikutátory rozdělují na elektrické a benzínové. Elektrické jsou lehčí, nepotřebujete na jejich provoz palivo v podobě benzínu a pohodlně s nimi zvládnete provzdušnit trávník standardních rozměrů u běžného domu. Benzínové jsou výkonnější, také hlučnější a ideální pro trávníky větších rozměrů nebo tam, kde je třeba výkon.
  • Rozměry vašeho trávníku. S trávníkem menších rozměrů do 600 m2 a nějakou tou předzahrádkou si v klidu vystačíte s elektrickým vertikutátorem, které splní vaše nároky. Pokud máte zahradu větší než 600 m2, uvažujte o koupi benzínového modelu.
  • Výkon. Elektrický vertikutátor by měl mít výkon alespoň 1,3 kW, někteří však doporučují alespoň 1,5 kW. Benzínový vertikutátor by měl mít výkon od 2,5 do nějakých 4 koňských sil, případně více. Všímat byste si měli také otáček – při elektrických modelech by měli otáčky dosahovat hodnoty alespoň 3000 ot. /min, při benzínových i více jak 3500 ot. /min.
  • Vestavěný koš. Je velmi užitečné, pokud má vertikutátor i vestavěný koš na nečistoty, mech a staré kousky trávy. V opačném případě nechá vše, co vyčeše na trávníku a vy to musíte dodatečně odklidit. Je tedy jednodušší koš vysypat, než potom všechno sbírat. Koš by měl mít objem alespoň 50-60 litrů, případně i více.
  • Vertikutátory 2 v 1. Na trhu se objevují tzv. vertikutátory označené jako 2v1 – mají navíc také nože na hloubkové provzdušnění trávníku, i dráty na detailnější pročesávání trávníku. Jde tak o opravdu precizní starostlivost, kdy bude trávník ošetřený noži a potom ještě pročesaný dráty. Zkuste si prohlédnout i takového modely, protože v současnosti nabírají na popularitě a dokážou zaujmout především perfekcionisty, kterým záleží na krásném a především zdravém trávníku.
  • Inspirujte se. Pomůže například, pokud si vyhledáte test vertikutátorů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou rozdíly mezi elektrickými a benzínovými vertikutátory?

Benzínové jsou zpravidla výkonnější – dosahují více jak 3500 otáček za minutu a jejich výkon může mít v klidu i hodnotu 4 koňských sil (například u značky Honda). Jsou ideální pro větší plochy trávníků, obvykle si je kupují majitelé zahrad s rozlohou větší než 600 m2. Jsou skvělými pomocníky i tam, kde není možné použít elektrický vertikutátor protože chybí elektřina.

Šířka záběru je při některých modelech i 40 až 45 cm. Mají obvykle vyšší hmotnost, robustnější konstrukci, jsou hlučnější a vyžadují o trochu náročnější údržbu (týká se například promazávání motoru apod.).

Elektrické jsou méně výkonné – dosahují přibližně 3000 otáček za minutu a ty nejlepší modely by měli mít výkon alespoň 1,5 kW (má například značky Bosch). Na druhé straně však mají nižší hmotnost a na jejich provoz nepotřebujete pohon (kupovat benzín), stačí vám jen elektrická zásuvka a prodlužovací kabel. Hodí se na provzdušnění trávníku s rozlohou do 600 m2. Šířka záběru je okolo 35 cm. Jsou méně hlučné.

Jak často se používá vertikutátor?

Trávník byste měli provzdušňovat na jaře a na podzim. Vyhlídněte si v jarních a podzimních měsících období, kdy neprší (půda by měla být suchá), ale zároveň nesvítí ani ostré slunce. Na jaře odstraní vertikutátor možné zárodky plísní, zbaví trávník mechu, postará se o odstranění stébel staré trávy a připraví ho na sluneční paprsky. Na podzim opět z trávníku vyčeše odumřelou trávu a připraví ji na zazimování. Je dobré po použití vertikutátoru trávník přihnojit kvalitním hnojivem, protože je nyní bez nečistot a hnojivo se snadněji dostane i do hloubky.

Podívejte se na práci vertikutátoru v tomto videu od Mountfieldu.

Mohu vyměnit otupené nože?

Před koupí vertikutátoru (a je jedno zda elektrického nebo benzínového) si zjistěte, co všechno dokážete na daném modelu sami bez servisu vyměnit v případě otupení anebo poškození z běžného používání. Nejčastěji je nutné vyměnit právě nože, protože se otupí například narážením na kamínky. Některé vertikutátory mají vyměnitelné nože jednotlivě (vyměníte jen ty poškozené), jiné modely vyžadují výměnu celého válce.

Je možné nějak nahradit práci vertikutátoru?

Kdy se používali hrábě přizpůsobené na provzdušňování půdy, ale je to opravdu namáhavé a podstatně méně efektivní jak vertikutátor. Některé prodejny umožňují zapůjčení, což vám může pomoct v případě, že se vám nechce kupovat vlastní. Mnozí zahrádkáři upřednostňují vlastní vertikutátor podle svého výběru, který jim v klidu poslouží i více jak 10 let.

Doporučujeme si také prohlédnout tipy na další pomocníky na zahradu: třeba nejlepší sekačky nebo kvalitní křovinořezy.


Ukázat kompletní nabídku vertikutátorů


Pomohl vám náš test vertikutátorů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího provzdušňovače trávníku a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..