Zahrada

Test křovinořezů

Křovinořez VeGA Jaro se blíží a proto je potřeba zkultivovat naši zahrádku. Co říkáte? K pohodlné, rychlé a účinné práci na zahradě slouží křovinořezy. Ty nám umožní posekat vysokou a přerostlou trávu nebo odstranit všudy přítomné křoviny. Dalo by se bez nadsázky říci, že křovinořezy patří společně se sekačkami mezi základní výbavu při údržbě zahrady.

Abychom vám výběr nového křovinořezu co nejvíce usnadnily, připravily jsme pro vás test křovinořezů. Jedná se o přehledné hodnocení nejlepších modelů na českém trhu. Sestavení žebříčku vychází dle spotřebitelských testů, hodnocení uživatelů a odborníků. V testu nejsou zahrnuty všechny modely, což ani není v našich silách, ale pouze ty, které jsme uznali za vhodné uvést. O ty nejlepší se s vámi rádi podělíme.

[ssba]

Test křovinořezů – TOP 7

NázevPohonHmotnostHodnoceníCena od [Kč]
1.Dolmar MS 335.4U
benzínový7,1 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]8600 KčVíce informací
2.BLACK & DECKER GLC 3630L20
akumulátorový3,5 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3800 KčVíce informací
3.VeGA BC 430 PRO
benzínový7,8 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
4.Makita DUR181Z
akumulátorový2,9 kg[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2000 KčVíce informací
5.Husqvarna 535 Rx
benzínový6,1 kg[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16000 KčVíce informací
6.Riwall PRO RALT 3040
akumulátorový3,1 kg[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2860 KčVíce informací
7.FIELDMANN FZS 4004-B
benzínový7,5 kg[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku KŘOVINOŘEZŮ


Jak vybrat křovinořez?

 1. Rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem? Lidé si často pletou tyto dva pojmy, přitom rozdíl v obou je celkem velký. Vyžínač slouží k dosekání trávy, dalo by se říci k doladění detailů sečení. Naopak křovinořez je určen pro méně dostupná místa pro vysokou trávu a křoviny. Pro hrubé sekání.
 2. Jaký motor? Existují 3 typy: akumulátorový, elektrický a benzínový. Nejlepší je zvolit benzínový křovinořez (nejvýkonnější a také nejdražší). Nejlevněji vychází elektrický. Alternativou a zlatým středem je pak akumulátorový křovinořez.
 3. Jaký typ rukojeti? Existují 2 typy: bike a držadlo. Doporučujeme držadlo bike a ergonomické rukojeti.
 4. Jaký výkon motoru? Jednoduše řečeno čím vyšší tím lepší, protože čím nižší výkon motoru, tím více se nadřete. Výkon motoru můžete volit v rozmezí 0,65 kW až do profesionálních křovinořezů s výkonem 3 kW.
 5. Jaká váha? Bohužel s vyšším výkonem souvisí také těžší motor. Je tedy dobré promyslet si a zkombinovat všechny detaily. Mějte na paměti, že křovinořez pořizujete, aby vám na zahradě pomáhal a nikoliv, aby vás zruinoval. Zlatý střed = 5 kg, profesionální stroje až 10 kg.
 6. Pozor na vibrace. Aby byla práce s křovinořezem co nejsnazší doporučujeme kupovat přístroj s co nejmenšími vibracemi. Ty mohou velmi znepříjemnit práci.
 7. Sledujte test křovinořezů na stránkách testkvality.cz a nechte se inspirovat naším výběrem, jehož základním předpokladem je poměr ceny, kvality a výkonu.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak se rozhodnout pro elektrický, benzínový nebo akumulátorový?

Každá varianta má pochopitelně svá pozitiva i nedostatky. Akumulátorový typ představuje moderní řešení, které vítězí maximální mobilitou. Baterie ale zvyšuje hmotnost zařízení a taky omezuje délku práce. Doba chodu na jedno nabití není příliš velká – pohybuje se obvykle v rozmezí 20 minut až 1 hodiny. Toto řešení je vhodné pro menší křovinořezy a spíše drobnou úpravu malých ploch. Počítat musíte s menším výkonem, ale za to s tišším chodem a pohodlnějším zacházením.

Elektrické křovinořezy jsou skvělou volbou pro pravidelné obhospodařování menších ploch. Vynikají nízkou hmotností, výkon je solidní a přitom nejsou příliš hlučné. Zásadním kamenem úrazu je právě síťový kabel, který musíte „vláčet“ za sebou a jste limitováni jeho dosahem.

Benzínové modely pak nabízejí především maximální výkonnost. Jde o zařízení vhodná i pro náročné práce a úpravy na rozlehlejších pozemcích. Poradí si i s odolnějšími porosty a jsou velmi mobilní. Nevýhodou je pak především vysoká hmotnost a nutnost doplňování paliva. Chod je tedy méně ekologický a nákladnější.

Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem?

Tyto dva přístroje jsou skutečně často zaměňovány a jsou si na první pohled docela podobné. Konstrukcí i účelem se ale do značné míry liší. Vyžínač používá pouze strunu a je určen k dokončení a dotažení drobnějších nedostatků ve špatně dostupných místech, kam se nedostala sekačka. Tento nástroj má oproti křovinořezu celkově lehčí, subtilnější konstrukci.

Křovinořez je robustnější stroj s vyšším výkonem a záběrem, který lze použít i pro úpravu rozsáhlejších prostorů a hustého porostu.

Jak zvolit správný výkon motoru?

Při výběru křovinořezu bude výkon motoru hrát stěžejní roli. Výkon ovlivní, do jak náročné práce se můžete pustit i to, jak moc se přitom nadřete. Čím vyšší výkon, tím hladší a rychlejší práce. Není však třeba hodnotu předimenzovat. Výkon volte především podle reálných potřeb. Příliš vysoký výkon znamená vyšší cenu i spotřebu.

Výkon motorů křovinořezů se pohybuje obvykle v rozmezí 0,6 kW až 3 kW. Do 1 kW mluvíme o malých, lehkých modelech pro méně náročnou práci. Do 2,2 kW už se jde o středně výkonné stroje s univerzálnějším použitím. Výkon okolo 3 kW už se týká poloprofesionálních nebo profesionálních zařízení, které umožňují dlouhou a velmi náročnou práci. Elektrické stroje však většinou disponují výkonem do 1 kW (výjimečně až 1,4 kW).

Jak důležitá je šíře záběru?

Záběr strunové hlavy je nutné volit opět podle povahy prostoru, který budete s křovinořezem obstarávat. Pro hůře dostupná místa je pochopitelně výhodnější menší hlava, která se všude snadno dostane. Pokud chcete pečovat spíše o volnější a větší plochy, rozhodně volte vyšší záběr. Rozpětí se pohybuje nejčastěji od 23 do 45 cm.

Je lepší dvoutaktní, nebo čtyřtaktní motor?

Tato otázka se týká benzínových zařízení. Začněme dvoutaktní variantou. Ta představuje výrazně silnější, výkonnější možnost. Výhodou je taky výrazně jednodušší konstrukční provedení, což se promítne v menší náročnosti údržby, levnějších opravách apod. Tato varianta je obecně oblíbenější, ale přesto má své nedostatky. Především je to větší hlučnost a vyšší produkce zplodin.

Čtyřtaktní motor je ekologičtější, ale taky mnohem komplikovanější, což je vzhledem k náročnější údržbě a nákladnějšímu servisu rozhodně nevýhoda. Tato varianta taky nenabídne tak silný výkon. Na druhou stranu možná oceníte nižší hlučnost.

Jaké příslušenství budu potřebovat?

K práci s křovinořezem budete potřebovat i další vybavení. To se samozřejmě může lišit v závislosti na typu přístroje a dalších faktorech. Pro vlastní bezpečnost byste nicméně vždy měli používat ochranné brýle, sluchátka a rukavice – a případně ochrannou přilbu. K nástroji samotnému pak bude třeba příležitostně (nebo rovnou) pořídit struny a cívky na jejich uložení, kotouče pro sekání odolnějších dřevin anebo i různé speciální nástavce.

Jaká je cena křovinořezů?

Běžně se cena křovinořezů pohybuje v rozmezí 1000 až 7000 Kč, ačkoli můžete narazit i na o něco levnější (nebo o hodně dražší) modely. Cenu ovlivňuje výkon, počet otáček a typ motoru, ale samozřejmě i celá škála dalších faktorů. Elektrická zařízení jsou všeobecně levnější, akumulátorová se cenově drží ve střední a vyšší kategorii a dražší jsou především modely benzínové.

Nejoblíbenější značky křovinořezů

 • FieldmannČeská značka Fieldmann patří v oblasti zahradní techniky k nejprodávanějším u nás. Najdete u ní i velmi levné základní modely, ale taky výrobky střední třídy. Kvalita je vzhledem k ceně dobrá.
 • VeGa – Tato firma působí v ČR teprve od roku 2005, ale její zahradní technika dnes běžně láme žebříčky oblíbenosti. VeGa nabízí spíše dražší, výkonné produkty vysoké kvality.
 • Stihl – Německá značka Stihl je u nás dobře známá. Patří mezi největší světové výrobce křovinořezů. Můžete očekávat precizní kvalitu zpracování, ale často taky velmi vysokou cenu.
 • Fuxtec – Původem německá značka Fuxtec nemá až tak známé jméno, ale její křovinořezy jsou velmi oblíbené. Pohybují se spíše ve střední a vyšší cenové kategorii a nabízejí i velmi vysoké výkony. Mezi nejprodávanější patří modely se silným motorem 2,2 kW.
 • Black&DeckerAmerická značka Black&Decker je pojem, který zná zřejmě každý. U nás nabízí křovinořezy v různých cenových hladinách – a to od opravdu velmi levných. Výrobky poznáte podle typického designu kombinujícího červenou, černou a případně stříbrnou barvu.

Ukázat kompletní nabídku KŘOVINOŘEZŮ


Pomohl vám náš test křovinořezů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního křovinořezu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..