Sport / Outdoor

Test trekových / turistických bot

trekové boty Salomon Nejlepší trekové boty jsou pohodlné, sedí přesně na vaši nohu a plní účel, za jakým si je jdete právě koupit. Jinou obuv potřebujete na krátkou túru, jinou na několikahodinový výlet, a v neposlední řadě rozhoduje samozřejmě i terén, ve kterém se budete pohybovat. Kvalitní trekové a turistické boty jsou vyráběny z konzistentních materiálů a mají vlastnosti, díky kterým se nemusíte bát ani deště nebo sněhu. Charakteristika bot na turistiku musí být vždy uvedená na štítku slovně anebo alespoň symboly.

Protože v nabídce je více takových turistických bot, které se dělí do vícera kategorií a mají různé vlastnosti, rozhodli jsme se pomoci našim čtenářům – právě čtete test turistických bot plný aktualizovaných informací, rad a především tipů a inspirace na jednotlivé modely bot.

Věříme, že náš žebříček bude pro vás užitečný a budeme rádi, pokud se v závěru diskuse zapojíte a pomůžete tak tvořit spolu s námi tento web pro všechny čtenáře. Vážíme si vašich názorů. Děkujeme.

[ssba]

Test nejlepších turistických bot – TOP 9 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1. ASOLO Kongur GV brown A519
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 850 KčVíce informací
2.Keen FELDBERG APX WP M
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 950KčVíce informací
3. La Sportiva Boulder X
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 050 KčVíce informací
4.Salomon Xa Pro 3D V8 GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 250 KčVíce informací
5. ADIDAS TERREX SWIFT R2 GTX CM7492
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 850 KčVíce informací
6.Salomon OUTLINE
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 200 KčVíce informací
7. Keen Newport H2 M India Ink/Rust
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2 600 KčVíce informací
8.QUECHUA MH 500 (Decathlon)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1 300 KčVíce informací
9.Asolo Track
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4 100 KčVíce informací
10.Salomon MILLSTREAM W
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1 300 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku turistických bot


Jak vybrat nejlepší turistické / trekové boty?

 • Materiál bot. Trekové boty mohou být celokožené, což je pochopitelně ta nejdražší varianta, ale vydrží při správné starostlivosti dobře sloužit i několik let. V současnosti se však není potřeba bát ani rozličných syntetických materiálů, protože jsou taktéž velmi odolné a starostlivost o ně je o cosi méně náročná.
 • Typy turistické obuvi. Známe turistické sandále otevřené a turistické sandále uzavřené, nízké trekové boty, středně vysoké trekové boty a vysoké trekové boty. Mimo toho je někdy samostatně vyčleněná skupina zimních trekových bot určená do sněhu a náročných podmínek.
 • Způsob šněrování. Kvalitní trekové boty mají obvykle pevné tkaničky, ale ne z kluzkého materiálu, tedy zavázání opravdu drží a nestane se tak, že se vám během chůze tkaničky rozvážou. Tkaničky jsou zároveň uchycené o kovové háčky a/anebo jsou převlečené přes kovová oka.
 • Vyztužená špička. Je nutnost zejména do hor a při všech túrách na nezpevněném terénu, protože pokud zakopnete o kámen anebo nějakou nerovnost, vaše prsty budou chráněné. Obvykle je vyztužená špička z gumy.
 • Prošívání a kvalita zpracování bot. Zpravidla platí – čím více prošívání bota má, tím je větší pravděpodobnost párání. Co se týče kvality zpracování, rozhodně by nejlepší trekové boty měli už na první pohled vypadat uceleně, bez kousků lepidla a trčících nití.
 • Inspirujte se. Pomůže například test turistických bot, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké základní vlastnosti mají trekové boty z kůže?

Kůže je trvanlivý materiál, proto kvalitní turistické boty z kůže vydrží dlouho dobře sloužit, samozřejmě pouze v případě, že se o ně budete adekvátně starat. Jsou odolné vůči vodě, ale na druhé straně méně průdušné. Často je větrejte a ošetřujte po každém použití. Prodejce vám jistě doporučí správné krémy a dobře poradí ohledem jejich čištění.

Jaké základní vlastnosti mají turistické boty ze syntetických materiálů?

Kvalitní trekové boty ze syntetických materiálů jsou lehčí, častokrát průdušnější pro nohy v porovnání s koženými botami a obvykle vyžadují i méně starostlivosti. Ty nejlepší turistické boty ze syntetických materiálů jsou taktéž nepromokavé a určené i do nejnáročnějších terénů, včetně sněhu a hor.

Jak mohu nejjednodušeji rozdělit trekové boty?

Všeobecné rozdělení trekové obuvi:

 • Trekové sandále otevřené – jsou běžně dostupné asi ve všech prodejnách obuvi, protože je lidé často nosí do města i do práce. Mají otevřenou špičku i patu, takže prsty nejsou chráněné. Hodí se na běžný den a na nenáročné a krátké výlety po pevném terénu.
 • Trekové sandále uzavřené – mají chráněné prsty a volná je pouze pata. Zařazením jsou tedy mezi otevřenými sandály a nízkou trekovou botou. Hodí se také na nenáročné a krátké výlety s tím rozdílem, že máte chráněné prsty a tudíž můžete zavítat i mimo nezpevněné cesty.
 • Nízká trekové obuv – je určena do lehkého terénu. Mají měkčí podrážku a některé NEJSOU odolné vůči vodě.
 • Středně vysoká treková obuv – něco mezi vysokou a nízkou trekovou botou. Často jde o kombinaci vícero materiálů. Jsou to boty vhodné do středně náročných podmínek.
 • Vysoká treková obuv – ochrání už i kotníky. Je pevná, vhodná pro náročnější aktivity a výstupy a samozřejmostí je i odolnost vůči vodě. Podrážka je drsnější a tvrdší.
 • Zimní treková obuv – je určena na zimní turistiku v náročných podmínkách. Jsou to boty zateplené, odolné vůči vodě a mají drsnější podrážku přizpůsobenou na chůzi po sněhu.

Jaké jsou FAST TREK boty?

Trekové boty FAST TREK jsou určeny na rychlou chůzi po horském méně náročném terénu. Jsou lehčí, ale odolné.

Jaké jsou HIKING boty?

Turistické boty s označením HIKING jsou určené do lesa po upravených chodnících, takže na lehčí turistiku.

Jaké jsou TREKKING boty?

Trekové boty z kategorie TREKKING jsou určeny na vysokohorskou turistiku, protože mají tvrdší podrážku a pevnější materiál. Hodí se i do kamenitého méně náročného terénu.

Jaké jsou APPROACH boty?

Turistické boty z kategorie APPROACH mají pevnou špičku a jsou určené i na méně náročné lezení. Vyrábějí se z pevných materiálů.

Jaké jsou BACKPACKING boty?

Turistické boty s označením BACKPACKING patří mezi nejtvrdší boty na trhu a jsou určené do náročného, skalnatého terénu a jsou pohodlné i s těžším batohem na zádech. Hodí se na opravdu náročné túry. Rozhodně je nenoste jako běžné boty na každodenní nošení.

Jaké jsou MOUNTAINEERING boty?

Boty s tímto označením fixují dobře kotníky a jsou vyráběny z textilu ještě odolnějšího vůči oděrům, než je kůže. Hodí se na vysokohorskou turistiku.

Měla by mít každá prodejna šikmou plochu na zkoušení trekových bot?

Ano. Každá dobrá prodejna sportovní obuvi by měla mít na prodejně tzv. šikmou rovinu / plochu, na které si můžete vyzkoušet boty chůzí nahoru a dolu. Jen tímto vyzkoušením zjistíte, zda vám boty opravdu dobře sedí. Při chůzi směrem nahoru se nesmí vyzouvat a směrem dolu byste neměli bouchat palci o špičku boty.


Ukázat kompletní nabídku turistických bot


Pomohl vám náš test turistických bot? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších bot na turistiku a trekking a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..