Sport / Outdoor

Test termosek

Termoska Esbit Kdysi se termosky zvykli při páru rozbít, takže jejich používání na túrách nebylo velmi bezpečné; oblíbenější byli stolní termosky, ze kterých se nápoj tzv. „pumpoval“ do šálků. V současnosti jsou však termosky zcela někde jinde. Přenosné modely se pyšní menším objemem pro snadnější přenášení na túrách anebo na delší pobyty v přírodě, změn doznal také materiál a kvalita zpracování.

Nejlepší termoska je pochopitelně ta, která vám nejdéle zachová teplotu nápoje. Výdrž souvisí nejen s materiálem a značkou, ale také s objemem – platí totiž vždy pravidlo, že čím má termoska větší objem, tím déle se udrží teplota. Jak se ale zorientovat v bohaté nabídce termosek?

Nápomocný vám může být i přehledný test termosek s aktuálními tipy a informacemi o nejlepších modelech na trhu. Test se sestavován na základě výsledků testovacích společností (pokud jsou k dispozici) a s ohledem na názory odborníků a recenzí zákazníků, což zaručuje spolehlivé informace nebo minimálně vás to může inspirovat. Mimo toho si můžete v tomto článku přečíst rady o tom, čeho je třeba si všímat při výběru termosky.

[ssba]

Test nejlepších termosek – TOP 7 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Vakuová termoska Esbit 1l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]820 KčVíce informací
2.Coleman 1l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]540 KčVíce informací
3.Tescoma Constant 0,7l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]620 KčVíce informací
4.Ferrino Extreme 0,75l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1100 KčVíce informací
5.Esbit termoska na jídlo 0,75l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]720 KčVíce informací
6.Tatonka hot cold stuff 1l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]480 KčVíce informací
7.Trekmates 0,9 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]700 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku termosek


Jak vybrat kvalitní termosku?

  • Materiál.
    Plastové termosky jsou cenově dostupné, nerozbitné a udrží teplotu do 8 hodin, což postačí na krátké výlety anebo pobyt venku na zahradě.
    Kovové, nerezové – jsou nerozbitné a drží teplotu až 16 hodin (ty cenově náročnější dokážou udržet teplotu až 24 hodin).
    Titanové termosky u nás nejsou až tak rozšířené, ale dají se koupit například přes internet ze zahraničí. Jsou lehké, skladné, určené pro horské turisty nakolik udrží stabilní teplotu až 48 hodin.
  • Uzávěr. Uzavírání termosky není žádná maličkost, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale právě naopak. Příliš velký otvor způsobí změnu teploty nápoje, příliš malý otvor není zase praktický pro nalévání anebo pití přímo z termosky. Většina běžných přenosných termosek má nejdříve víčko použitelné jako šálek, a až potom je další uzávěr zpravidla „klikací“, což je jen malý otvor, přes který se dá nápoj nalít do šálku. Jsou i termosky s jiným uzávěrem – hlavní je, aby dobře těsnil, protože jinak by se nápoj nejen vylíval ale i rychleji by ztratil svoji teplotu.
  • Objem termosky. Objem vybírejte podle skladnosti – větší termosku možná už nedáte do své tašky nebo batohu. Někteří si vystačí s menší, jiní hledají co možná největší objem. Toto je spíše individuální záležitost, která koresponduje s vašimi potřebami. Mezi nejprodávanější termosky patří ty od objemu 0,5 do 1 litru.
  • Udržování teploty. Každá termoska má svoje vlastnosti, které mimo použitých materiálů závisí i od značky a objemu. Zpravidla termoska s větším objemem udrží teplotu nápojů delší dobu, ale překvapit vás může i kvalitní termoska s menším objemem. Jednotlivé modely je třeba porovnávat a hledat pro své potřeby to nejlepší.
  • Doplňky. Některé značky nabízejí k termoskám na dokoupení například izolační obaly, úchytky apod.
  • Speciální termosky pro kojence. Na trhu jsou dostupné i speciální termosky pro kojence určené pro příprava mléka pokud nejste právě doma. Uvnitř termosky je teplá voda oddělená od kojeneckého mléka a v případě, že je dítě hladové, jediným stiskem tlačítka vsypete mléko do vody, potřesete a dítě může být nakrmené teplým mlékem kdykoliv.
  • Inspirujte se. Pomůže například test termosek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak často je třeba termosku čistit?

Termosku je potřeba čistit pravidelně po každém nápoji, aby se neusazovali nečistoty. Pokud by se čištění po každém použití zanedbalo, v termosce se vytvoří zápach. V horším případě se usadí rozličné bakterie anebo dokonce plíseň.

Zlepší izolační obal tepelné vlastnosti termosky?

Pravděpodobně příliš ne. Kvalitní izolační obal může správnou teplotu nápojů prodloužit obvykle o jednu hodinu. Když má termoska držet teplotu například 14 hodin, s obalem to bude patnáct. Někteří výrobci udávají hodnoty k izolačním obalům (o kolik dokážou zpomalit změnu teplotu nápoje v termosce).

Jak správně nalívat nápoje do termosky?

Studené nápoje jako limonády nalévejte tak, že nejdříve vlijte do termosky na chvíli studenou vodu (ideální s ledem či ledovou tříští) a pokud se vnitřek po pár minutách vychladí, vodu vylijte a nalijte do ní ihned limonádu. Termoska se vychladí a může správně chladit na dalších několik hodin.

Teplé nápoje jako čaj nebo kafe nalívejte do termosky tak, že nejdříve vlijete na pár minut čistou vařící vodu a pokud se termoska zahřeje, vodu vylijte a nalijte ihned horký čaj. Termoska se takto vytemperuje a může správně držet teplotu čaje nebo kafe na dalších několik hodin.


Ukázat kompletní nabídku termosek


Pomohl vám test termosek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní termosky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..