Dětské zboží

Test školních batohů a aktovek

Nejlepší školní batohy Spousta školních batohů a aktovek vypadá už na první pohled opravdu strašně – jsou velké a těžké, jakoby ani nebyli vyrobeny pro malé školáky. Když si představíte svého malého školáka či školačku, mnohé z nich nepřidají vůbec v úvahu.

Nejlepší školní batohy mají stále vyztužená záda, jsou co možná nejlehčí, aby se zbytečně hmotnost nezvyšovala (už tak děti nosí těžké učivo), a samozřejmostí by měli být reflexní prvky. Kvalitní aktovka pro prvňáka by navíc měla být nepromokavá, pevně stojící a držící svůj tvar, i pokud není naplněná. Záda se totiž neustále v mladém věku vyvíjejí a jakýkoliv tlak či špatné držení těla způsobují často nenapravitelné škody. Naštěstí dnes ty nejlepší tašky pro školáky v sobě spojují moderní dizajn s dostatečnou kvalitou pro maximální komfort během nošení na zádech.

Test školních batohů přinášíme v aktualizované podobě, abyste se lépe zorientovali v obrovské nabídce obchodů. Věříme totiž, že si děti zaslouží jen to nejlepší, a proto by i výběr školní tašky měl být promyšlený. Žebříček jednotlivých modelů jsme obohatili o šikovné rady a odpovědi na nejčastější otázky kupujících.

[ssba]

Test nejlepších školních batohů a aktovek podle nás

NázevHmotnostObjemHodnoceníCena od [Kč]

Školní aktovky pro prvňáčky

1.Školní aktovka COCO 21017
1,08 kg23 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 800 KčVíce informací
2.Školní aktovka CHI 785
1,04 kg20 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 900 KčVíce informací
3.Step by step - 5-dílný set
1,2 kg20 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4 000 KčVíce informací
4.Topgal batoh ENDY 21016
0,90 kg21 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1 750 KčVíce informací

Školní batohy pro 2. až 5. ročník

1.Školní batoh MIRA 20046
1,18 kg25 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 850 KčVíce informací
2.Topgal batoh CODA 18020
0,94 kg26 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 400 KčVíce informací
3. Stil Batoh Muertos
0,8 kg25 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1 200 KčVíce informací
4.Topgal ALLY 20044
1,18 kg26 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1 850 KčVíce informací

Batohy pro 2. stupeň ZŠ

1.Batoh TERI 18049
1,08 kg28 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 720 KčVíce informací
2.Karton P+P batoh OXY
Fashion Tropical
1,05 kg28 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]620 KčVíce informací
3. Studentský batoh SURI 20047
1,26 kg27 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 800 KčVíce informací
4.Studentský batoh YUMI 18034
1,28 kg27 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 700 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku školních batohů


Jak vybrat nejlepší školní batoh?

  • Školní batoh a aktovka.
    Školní batoh je vhodný pro žáky od čtvrté třídy. Měli by mít pevnou, vyztuženou zádovou část a praktické kapsy.
    Školní aktovka je naproti tomu vhodná pro prvňáčky a může být používána až do 4 třídy základní školy. Měla by mít pevnější konstrukci, aby držela i nenaplněná svůj tvar. Vnitřek by měl být rozdělen na dvě poloviny pro lepší organizaci všech školních potřeb a svačiny.
  • Hmotnost.
    Prázdná školní aktovka nemá vážit více jak 1,2 kg. Naštěstí jsou na trhu výrobci, kteří nabízejí kvalitní školní aktovky s hmotností i pouze necelých 900 gramů.
    Prázdná školní taška by neměla vážit více jak 1,4 kg. Čím je taška lehčí, tím je to lepší pro vaše dítě.
  • Popruhy. Popruhy by měli být široké alespoň 4 cm, určitě ne méně, aby mohli poskytovat pohodlí pro ramena a „nezařezávali se“ do nich. Délku doporučujeme volit alespoň 70 cm.
  • Reflexní prvky. Samozřejmostí jsou reflexní prvky. Kdysi takové školní tašky nebyli příliš oblíbené, protože se dětem nelíbili, ale v současné době jsou reflexní prvky stylově vsazené do celkového designu aktovky či tašky. Nejlepší tašky pro školáky jsou konečně nejen designově zajímavé, ale také účelné.
  • Držadlo na zavěšení. Držadlo na zavěšení, anebo častěji nazývané jako „poutko“, má být pevné, aby uneslo váhu aktovky / batohu a v ideálním případě i pogumované, aby se nesmeklo hned po zavěšení. Mezi taškou a poutkem má být dostatek místa tak, abyste tašku dokázali chytit za poutko i v zimních rukavicích.
  • Inspirujte se. Pomůže například test školních batohů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Je nepromokavý materiál opravdu nepromokavý?

Ano, ale je třeba si všímat celkového šití batohu.

Školní aktovka by měla mít nožičky, aby nestála přímo na mokrém povrchu anebo v blátě, neboť prvňák si rád aktovku odkládá kamkoliv jen může. Samozřejmostí je překrytý zip nepromokavou látkou, jinak se dovnitř dostane voda. Podobně je to i u školních batohů – ty sice nemusí mít nožičky, ale zipy by měli být překryté. Ať už je látka jakkoliv kvalitní, pokud jsou zipy odkryté, do tašky resp. aktovky se voda dostane.

Má bederní popruh smysl?

Ano. Ramena nejsou uzpůsobené na nošení těžké váhy každý den, obzvlášť dětská ramena spolu se zády a krční páteří velmi trpí (to je také důvod, proč v některých zemích nosí lidé těžké věci nikoliv na ramenou, ale na hlavě). Bederní popruhy lépe rozloží váhu aktovky resp. batohu i na bederní kosti, čímž odlehčí ramenům. Samozřejmě to platí jen v případě, pokud si dítě tyto popruhy opravdu zapíná a nejsou na tašce jen jako okrasa.

Jak správně nosit školní tašku?

Školní taška má končit přibližně 5 centimetrů pod pasem, a nikoliv frajersky až někde dole pod zadkem. Také nemá být příliš vysoko – ideálně pokud je vrch tašky zarovnaný s rameny.

Je aktovka na kolečkách lepší?

Mnozí odborníci tvrdí, že nikoliv, a to kvůli následujícím důvodům:

  • školní taška na kolečkách je těžší nebo ta bez koleček, už jen díky konstrukci pro upevnění koleček navíc,
  • není praktická v zimě, protože se klouže anebo zapadává do kašovitého sněhu, takže ji dítě zdvihá anebo si příliš vytáčí záda, což vůbec nepomáhá,
  • časem mohou kolečka nepříjemně vrzat anebo se poškodit jízdou po špatném povrchu, takže ji bude dítě i tak raději nosit na zádech (bohužel je díky kolečkům, jak jsme vzpomenuli těžší),
  • není pohodlná na hrbolatém asfaltu a různých nerovnostech, dítě ji musí zdvihat anebo se vytáčet a namáhat tak jednu strnu těla,
    po schodech je třeba ji denně zdvíhat, takže si dítě váhou tašky nepříjemně ohýbá záda.

Školní taška na kolečkách by byla skvělá v případě, že ji bude dítě využívat na rovném povrchu, nemusí řešit schody, sníh či hrbolky na chodníkách a za předpokladu, že kolečka jsou vyrobena z odolného materiálu vůči různým poškozením.

Mohu školní batoh prát v pračce?

Praní je přípustné jen pokud to dovoluje informace na štítku. V opačném případě poškodíte batoh tak, že nebude splňovat kvalitu, při jaké byl koupený. Současné materiály jsou ale dobře odolné, nevyžadují praní – dají se očistit například pouze navlhčeným hadříkem.

Jak nejlépe rozložit váhu ve školní tašce?

Ve školním batohu anebo aktovce by nejtěžší věci měli být co nejblíže k zádům dítěte, nejlehčí věci u venkovního okraje. V opačném případě batoh resp. aktovka tahá dítě příliš dozadu, což poškozuje obratle. Rovnoměrně zatěžujte levou a pravou stranu tašky.

Školní batoh

Jak co možná nejvíc odlehčit školní tašku?

Možností není mnoho, ale můžete například zkusit:

  • nechávat co nejvíce školních pomůcek a učebnic ve škole,
  • kupovat plastové školní desky, které zvyknou být lehčí než třeba ty ze dřeva,
  • raději kupte jednozipový penál než třípatrový, případně tzv. „váleček“ anebo „kapsičku“, kam dítě naháže všechny barvičky, tužky a pera,
  • láhev na vodu může být plastová anebo dítěti nechte nějaké drobné v malé peněžence, aby si mohlo pití kupovat ve škole,
  • přezůvky a věci na tělesnou výchovu ať má dítě v jiné tašce, nikoliv nacpané v aktovce / batohu (v nabídce jsou například komplety, kde taška ladí s „pytlem“ na přezůvky a dalším „pytlem“ na tělocvik).

Kolik má vážit plná aktovka resp. školní batoh?

Školní tašky včetně aktovek pro prvňáky by měli vážit naplněné nejvíce 20% váhy dítěte. Pokud vaše dítě váží 22 kilogramů, školní taška by neměla vážit více jak 2,7 kg. Pokud dítě váží 28 kg, taška má mít nejvíce 3,3 kg. Dítě s váhou 37 kg má nést nejvíce 4,5 kg. Dítě vážící 52 kg může mít na ramenou zátěž nejvíce 6,3 kg a takto bychom mohli pokračovat.

Nedodržování tohoto pravidla způsobuje skoliózu páteře, nepřirozené kulacení zad, bolesti páteře a zad či postupné poškozování obratlů.

Existuje nějaká norma pro školní batohy, resp. aktovky?

Ano. V platnosti je norma STN 79 6506. Batohy a aktovky bez označení této normy ji nesplňují a tedy neměli by být vhodné pro školáky.

Měla by zádová část tašky svírat pravý úhel se dnem?

Ano. Zda už jde o školní aktovku anebo batoh, zádová část má svírat pravý úhel se dnem tašky.


Ukázat kompletní nabídku školních batohů


Pomohl vám test školních batohů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní školní tašky nebo aktovky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..