Zahrada

Test motorových pil

Motorová pila Hecht 45 Pilu do své zahrádky asi nechcete kupovat rok co rok, pakliže jde o nemalou investici do vašeho zahrádkaření, případně pro vaše oddychové hobby aktivity. Pokud už pila, tak pořádná – taková, co něco opravdu vydrží a hlavně taková, co zvládne dřevo řezat a bude na zahradě pomocníkem, nikoliv další pomůckou, která bude ležet v rohu zahradního domku. Kvalitní motorové pily dokážou vydržet opravdu dlouho, jen je třeba si vybrat tu správnou.

Nejlepší motorové pily jsou od výrobců, kteří mají zkušenosti v této oblasti a vědí, jaké vlastnosti by měla mít opravdu dobrá motorová pila. Abychom vám ulehčili výběr, připravily jsme pro vás test motorových pil plný zajímavých informací a rad, týkající se její koupi. Tak abychom vás inspirovali při výběru nové motorové pily.

Pokud máte vlastní postřehy s některým z modelů nebo chcete pomoct ostatním s výběrem, budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a obohatíte svými zkušenostmi tento článek o další cenné informace.

[ssba]

Test nejlepších motorových pil – TOP 6 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.DOLMAR PS - 420 SC
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8000 KčVíce informací
2.HUSQVARNA 550 XP
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]18500 KčVíce informací
3.NAREX EPR 35-23
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2500 KčVíce informací
4.HECHT 45
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2600 KčVíce informací
5.RIWALL RPCS 5545
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
6.Makita EA3500S
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]5800 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku motorových pil


Jak vybrat nejlepší motorovou pilu?

 • Jak často plánujete motorovou pilu používat? Nejlepší motorová pila zvládne i dlouhé řezání hrubších větví a dokonce i kmenů stromů. Profesionální motorová pila zvládá každodenní řezání velkých polen a hrubých kmenů. Jednoduchá motorová pila je určena spíše pro příležitostné řezání větví a větviček na zahradě. Investujte do nové pily podle toho, jak často ji budete používat.
 • Co budete potřebovat řezat? Možná právě teď potřebujete řezat velké kusy dřeva, ale za jeden rok se situace může změnit a vy budete chtít řezat už jen malé drobné větve. Při této otázce jde zejména o výkon pily. Zvažte proto, na jaké účely bude nový pila používaná, abyste neinvestovali zbytečně mnoho anebo zbytečně málo.
 • Kde budete motorovou pilu používat? Pokud chcete používat motorovou pilu v řadové zástavbě, myslete na nižší hlučnost kvůli sousedům kolem. Pokud chcete řezat v řidčeji osídlené oblasti, anebo v oblasti s chatkami a zahrádkami, můžete si dovolit výkonnou motorovou pilu, která bude i trochu hlučnější.
 • Jakou délku řezací lišty potřebujete? Řezací lišta o délce 30 cm zvládne jednoduché zahradní práce, ale řezací lišta dlouhá 45 cm je již určena na profesionálnější řezání. Vybírejte tedy důkladně podle svého účelu.
 • Jak silný by měl být motor? Motorová pila by měla mít dostatečný výkon. Na řezání tvrdšího dřeva, jako je buk anebo dub potřebujete výkon okolo 2,4 kW. Pokud se rozhodujete mezi dvěma téměř totožnými motorovými pilami, vyberte si raději tu s vyšším výkonem.
 • Inspirujte se. Pomůže například test motorových pil, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké vlastnosti mají profesionální motorové pily?

Profesionální motorové pily mají objem motoru od 60 cm3 do 120 cm3 až 130 cm3. Skříňka motoru je zhotovena z lehkých slitin a řezací lišta má délku okolo 45 cm a více. Start při těchto pilách zvykne být odlehčený. Profesionální motorové pily jsou vyráběny na časté používání, mají vysoký výkon a používají se nejčastěji v terénu i při náročných prácích týkajících se zpracování dřeva. Ty nejlepší modely patří do nejvyšší cenové kategorie.

Jaké vlastnosti mají farmářské motorové pily?

Farmářské motorové pily jsou určeny na poloprofesionální použití, tedy můžete je využívat i na univerzální účely v domácích podmínkách. Jsou vyráběny z kvalitních materiálů, což se odráží také na jejich ceně. Proslulý výrobci nabízejí nejlepší motorové pily z této kategorie v opravdu dobré kvalitě s vysokou spolehlivostí. Objem motoru se pohybuje do 60 cm3. Řezací lišta má délku okolo 40 cm.

Jaké vlastnosti mají hobby motorové pily?

Hobby motorové pily jsou určeny pro občasné řezání větví na zahradě a jednoduchou údržbu pozemku. Výhodou jsou slabé vibrace, čímž nezatěžují ruce a plastová skříňka na motor je lehká, takže tyto pily směle využívají i šikovné ženy. Hobby pily nejsou určené na dlouhé řezání anebo řezání mohutných kusů dřeva. Objem motoru je do 45 cm3, délka řezací lišty do 35 cm.

Jaké délky řezacích lišt jsou v nabídce?

Řezací lišta může mít standardně délku:

 • 30 cm: například pro standardní jednoduché zahradnické práce;
 • 35 cm: univerzální délka vhodná i pro hrubší větve;
 • 40 cm: vhodné na řezání už i velkých kusů dřeva, vhodné na účely palivového dřeva;
 • 45 cm: rozměr na profesionálnějších motorových pilách pro řezání velkých kmenů stromů a velkých kusů dřeva.

Jak mohu vybrat pilu podle účelu používání?

Pro jednoduché příklady můžeme uvést, že:

 • na tesařské práce, drobné stavby jako jsou pergoly sestavované domácími kutily a podobné účely, potřebujete farmářskou motorovou pilu;
 • na údržbu malé zahrádky anebo velké zahrady s jednoduchými dřevinami, postačí hobby motorová pila;
 • na přípravu dřeva pro topení volte farmářskou motorovou pilu.

Porovnání vlastností motorové a elektrické pily

Motorová pila:

 • pro svůj pohod potřebuje směs benzínu a oleje,
 • má spalovací motor,
 • je nezávislá od elektrické sítě, takže vám nepřekáží kabel,
 • nevýhodou je její hluk,
 • dokážeme s ní dosáhnout vysokého výkonu a to zejména při profesionálních modelech,
 • náročnější je však její údržba.

Elektrická pila:

 • lehce se startuje,
 • je nenáročná na údržbu,
 • jejích chod je levnější,
 • má nízkou hlučnost,
 • je však nutný přívod elektřiny,
 • její výkon je nižší v porovnání s motorovými pilami.

Čtěte také: Nejlepší kotle na tuhá paliva a dřevo


Ukázat kompletní nabídku motorových pil


Pomohl vám test motorových pil? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní motorovou pilu na zahradu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..