Domácnost

Nejlepší kotle na tuhá paliva (dřevo, uhlí, koks, pelety)

Kotel Dorf F 32 Topení tuhým palivem může být pohodlné, jen je třeba najít ten správný kotel. Kdysi jste si museli ještě před koupí promyslet druh paliva, kterým chcete topit, ale v současnosti jsou již v nabídce i kombinované kvalitní kotle na tuhá paliva – dokážete zatopit třeba i se dvěma druhy paliv.

Pokud si začnete prohlížet nabídky internetových obchodů a kamenných prodejen zjistíte, že nabídka je opravdu široká. A protože kotel je nákladnou investicí do budoucna, je dobré mít před koupí co nejvíce informací, abyste si dokázali vybrat pro vás to nejlepší.

Proto jsme pro vás připravily test kotlů na tuhá paliva, se kterým získáte přehled o trhu. Žebříček jsme sestavily zejména na základě názorů odborníků, recenzí zákazníků a přihlížely jsme také na výsledky testů renomovaných organizací.

Mimo toho, že u nás najdete přehledně seřazené kotle, které doporučujeme, přinášíme také odpovědi na časté otázky kupujících. Nový kotel si tak vyberete lépe s novými vědomostmi.

Budeme rádi, pokud se vlastními poznatky a radami zapojíte do diskuse na konci tohoto článku.

[ssba]

Test nejlepších kotlů na tuhá paliva podle nás – TOP 7 modelů

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Viadrus U22 Economy 25 kW
uhlí,
dřevo,
Výkon: 25 kW
[usr 5 tooltip="true" text="true"]33400 Kč Více informací
2.Slokov Variant SL 23 D
hnědé uhlí,
dřevo
Výkon: 23 kW
[usr 5 tooltip="true" text="true"]31000 KčVíce informací
3.Viadrus Hercules U 68 6 čl.
uhlí,
dřevo,
Výkon: 18 kW
[usr 5 tooltip="true" text="true"]39000 Kč Více informací
4.VIADRUS HERCULES U32 5 čl.
dřevo,
hnědé uhlí,
černé uhlí
Výkon: 14 kW
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]34500 KčVíce informací
5.OPOP H420 EKO-U
pelety,
hnědé uhlí
Výkon: 20 kW
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]25800 Kč Více informací
6.ATMOS DC 32 S
dřevo,
Výkon: 35 kW
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]45300 Kč Více informací
7.Atmos DC 22 S
dřevo
Výkon: 22 kW
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]37400 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku kotlů na tuhá paliva


Jak vybrat nejlepší kotel na tuhá paliva?

 • Finanční možnosti. Pro někoho to zní jako klišé, ale kotel je skutečně investicí na více jak 15 let, a proto musíme zvážit různé modely kotlů tak, abyste si vybrali co nejlépe. Na trhu jsou například kombinované kotle, schopné využívat více druhů tuhého paliva, ale pokud jste si jisti, že něco takového nevyužijete, nepřiplácejte zbytečně navíc. Možná bude rozumné si připlatit za jinou funkci, která pro vás bude mít větší smysl. Porovnávejte různé kotle raději delší dobu a vybírejte precizně. Ulehčené to máte, pokud vám odešel váš starý kotel a chcete stejný typ.
 • Prostorové možnosti. Myslete na to, že někde potřebujete skladovat tuhé palivo – buď v kotelně vedle kotle, ve sklepě anebo v nějaké jiné vyhrazené místnosti. Některé kotle mají dostatečně velký zásobník na to, aby zvládli bez přihození paliva topit i 8 dní. Nejlepší kotel na pelety může mít zásobník s objemem 1000 litrů, což by mělo vydržet při optimálním topení na 9 dní.
 • Výkon kotle. Vybírá se podle velikosti objektu, který chcete vytápět. Pokud chcete vytápět plochu s rozlohou 230 m2, kotel by měl mít výkon přibližně 20 kW. Prostor velký 370 m2 potřebujete kotel s výkonem alespoň 30 kW a například plocha o 700 m2 vyžaduje kotel s výkonem 60 kW. Vždy vybírejte radši o trochu výkonnější kotel, abyste měli doma opravdu teplo, protože někdy dokáže opravdu „přituhnout“.
 • Montáž, záruční a pozáruční servis. Někteří prodejci vám nový kotel jen donesou domů, ale montáž už nechají na vás nebo na tom, koho si pak extra zavoláte. Před koupí myslete nejen na dovoz kotle, ale i na zabezpečení profesionální montáže a samozřejmě se ptejte na servis – záruční i pozáruční, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc a pokud dojde k poruše během zimních měsíců, budete potřeba opravu co nejrychleji.
 • Druh paliva.
  Dřevo se vyznačuje poměrně vysokou vlhkostí, ale nejlepší kotel na dřevo dnešních dní dokáže být vysoce efektivní. Některé druhy kotlů na dřevo mají dokonce tzv. pyrolytické spalování, které je úsporné a ekologické, kdy dřevo hoří ve třech fázích: nejdříve se zahřeje na teplotu asi 200 °C, potom se teplota zvýší na asi 600 až 700 °C čímž se odpaří přebytečná voda, a ve třetí samostatné fázi se ohřeje na finálních 1000 °C, co zabezpečí minimum popela a efektivnější výhřevnost.
  Pelety jsou vyráběné lisováním dřevěných pilin a hoblin, takže jde vlastně o vedlejší produkt při zpracování dřeva, díky čemuž jsou právě pelety mimořádně oblíbeným druhem tuhého paliva. Zároveň mají přirozeně nízký obsah vody a neobsahují žádné příměsi (laky, tmely apod.), což z nich dělá ekologické palivo.
  Uhlí a koks patří mezi klasiku. Uhlí mělo kdysi dost negativní ohlasy v souvislosti s životním prostředím, ale momentálně se spalování uhlí v moderních kotlích zlepšilo a jsou plnohodnotnou náhradou za plynové kotle. Koks se vyznačuje dobrou výhřevností a ještě o trochu lepší ekologičností.
 • Inspirujte se. Pomůže například test kotlů na tuhá paliva, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaký je kombinovaný kotel?

Kombinovaný kotel dokáže spalovat vícero druhů tuhého paliva – například dřevo i pelety, anebo koks a pelety, případně jiné kombinace.

Jaký je automatický kotel na tuhé palivo?

Automatický kotel na tuhé palivo má vlastní zásobník, který je dostatečně velký na to, abyste nemuseli každý den do kotle přihazovat palivo. Některé zásobníky na palivo si vystačí i na 8 dní. Myslete na to, protože nebudete stále doma a vracet se do studeného domu není příjemné.

Jaké jsou výhody a nevýhody kotlů na tuhé palivo?

Mezi hlavní výhody patří kupní cena kotle a poměrně nízké provozní náklady a v případě kombinovaného kotle i možnost vytápět vícero druhy tuhého paliva v případě potřeby. Kotel na tuhé palivo je výhodou všude tam, kde není možné zavést plynový kotel, anebo se vám to nevyplatí (chatka na pár dní v roce, odlehlejší oblasti apod.). Výhodný může být také z ekonomických důvodů, kdy vytápění velkého prostoru je zkrátka s kotlem na tuhá paliva levnější.

K nevýhodám můžeme zařadit například potřebný prostor na uskladňování paliva a jeho obsluhu, resp. dokládání paliva do kotle. V případě koksu a uhlí se také nejedná o čistou práci.

Jak dlouhou životnost mají kotle na tuhá paliva?

Odpověď závisí od konstrukce, kvality použitých materiálů a vlastností kotle. Ale standardně se uvádí 15 let.


Ukázat kompletní nabídku kotlů na tuhá paliva


Pomohl vám náš test kotlů na tuhá paliva (dřevo, uhlí, koks, pelety)? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní kotle a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..