Domácnost

Nejlepší interiérové barvy na zeď

Interiérová barva na zeď Primalex Nejlepší interiérové barvy na zeď jsou především kvalitní – i zde totiž platí, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. Interiér tvoří jeden celek, a tak na kvalitě barev rozhodně záleží. Navíc stěny tvoří podstatnou část místností, jsou základem pro cokoli dalšího od nábytku až po vázu.

V našich končinách jsme zvyklí malovat stěny přibližně jednou za deset let – ve srovnání s jinými zeměmi, kde mění interiérové barvy stěn každých pět let, je to opravdu dlouhá doba. I proto je nutné hledat a dbát tak na kvalitu. Vybíráte totiž něco, co by vám mělo sloužit denně po několik dalších let.

Výrobců interiérových barev je na trhu nespočet a samozřejmě každý se snaží zaujmout zákazníky. Připravili jsme tedy pro vás test barev na stěnu se zajímavými informacemi. Náš žebříček vám tak před koupí shrne nejdůležitější informace.

Věříme, že i díky následujícím řádkům si vyberete nejlepší interiérové barvy na stěnu pro vaše bydlení a že náš článek bude užitečný. Děkujeme za sdílení na sociálních sítích a těšíme se na vaše postřehy, které nám píšete v závěru do diskuse.

[ssba]

Test nejlepších barev na zeď / stěnu – TOP 6 podle nás

ProduktHodnoceníCena od [Kč]
1.Primalex Polar
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 Kč
(15 kg)
Více informací
2.HET Klasik
[usr 5 text="true" tooltip="true"]500 Kč
(18 kg)
Více informací
3.JUB Jupol Classic
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 Kč
(23 kg)
Více informací
4.Dulux Classic
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]500 Kč
(15 kg)
Více informací
5.Primalex Plus
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]450 Kč
(15 kg)
Více informací
6.Dulux Super Matt Plus
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]900 Kč
(15 kg)
Více informací
7.Dulux Vinyl Matt PBW
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč
(10 litrů)
Více informací

Ukázat kompletní nabídku barev na zeď


Jaké jsou nejlepší interiérové barvy na zeď / stěnu na trhu?

  • Primalex Polar
  • HET Klasik
  • JUB Jupol Classic
  • Dulux Classic
  • Primalex Plus
  • Dulux Super Matt Plus
  • Dulux Vinyl Matt PBW

Jak vybrat kvalitní interiérové barvy na stěnu?

  • Množství barvy. Na začátek je důležité vědět, kolik barvy vlastně potřebujete koupit. Údaj se vypočítává podle toho, kolik m2 mají plochy stěn místnosti. Na obalu konkrétní barvy pak najdete informace o tom, jakou plochu můžete s jedním kbelíkem vymalovat. Vždy kupte raději více barvy.
  • Povrch stěn. Také potřebujete kupovat interiérové barvy podle toho, na jaký povrch je chcete natírat. Jen omítnutá novostavba potřebuje penetrační nátěr a přibližně 2 vrstvy interiérové barvy. Pokud malujete sádrokarton, budete potřebovat 3 až 4 vrstvy interiérové barvy. Při více vrstvách starých barev je třeba nejprve staré nátěry odstranit, stěnu upravit a až potom jako poslední vrstvu řešit barvu.
  • Druhy interiérových barev. Na trhu jsou barvy disperzní, akrylátové, vinylové, ale i latexové či vápenné. Mají rozdílné vlastnosti, proto je dobré promyslet si, co se vám líbí a co ve svém interiéru chcete mít.
  • Vlastnosti barev na stěnu. Rozlišujeme interiérové barvy na stěnu otěruvzdorné, omyvatelné a speciální. Nejjednodušší je vybírat dle konkrétní místnosti – v kuchyni a v dětském pokoji zvažte omyvatelné barvy na stěnu, v ložnici a v obývacím pokoji postačí i otěruvzdorné barvy. Speciální jsou pro ty, kteří mají zvýšené nároky, například silný alergici ocení antibakteriální barvy.
  • Barevné odstíny interiérových barev. Pokud již máte druh barvy, víte jaké vlastnosti by měla mít a vyřešili jste i potřebné množství, zbývá vyřešit ještě barevný odstín. Vždy si berte vzorník barev domů, abyste barvy viděli přímo v místnosti při konkrétních světelných podmínkách. Existují také barvy, které můžete vrstvit bez odstraňování starého nátěru.
  • Nechte si poradit. Čtěte recenze, zeptejte se kamarádů kutilů. Pomůže například vyhledat si test barev na zeď a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí. Čím více toho zjistíte, tím lépe si vyberete.

Jaké jsou otěruvzdorné barvy?

Tyto barvy zvládají tzv. suchý otěr, tedy když se otřete o stěnu, nezůstanou na oblečení stopy, ale nemůžete takový nátěr mýt namokro.

Jak mohu mýt omyvatelnou barvu?

Omyvatelné barvy na stěnu se dají utřít mokrým hadříkem. Jsou však na trhu i takové interiérové barvy, které jsou omyvatelné dokonce i jemným saponátem, co se hodí třeba do kuchyně, kde mohou vzniknout časem mastnější skvrny.

Jaké jsou to speciální interiérové barvy?

Podle posledních statistik zhruba každé druhé dítě trpí nějakou alergií a dospělí také zvyšují své nároky na kvalitu bydlení.

Na trhu proto někteří výrobci nabízejí kvalitní interiérové barvy s antibakteriálními vlastnostmi nebo také protiplísňové barvy. Samozřejmě, jejich cena je vyšší. U některých máte na obalu uveden údaj, po jakém čase je vhodné nátěr obnovit (například jednou za tři roky nebo jednou za pět let), aby byly vlastnosti zachovány.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými druhy interiérových barev?

  • Disperzní interiérové barvy můžete ředit a jsou za dobrou cenu. Nevýhodou je, že stěny nedýchají, a proto se postupně přestávají používat.
  • Akrylátové interiérové barvy jsou mírně lesklé, docela dobře odolné a mohou si déle zachovat svůj barevný odstín. Stěny mohou dýchat.
  • Vinylové interiérové barvy jsou dražší a podle některých patří mezi kvalitní interiérové barvy. Dobře kryjí, takže nepotřebujete hodně vrstvit a pokud je bude třeba ze stěny odstranit, půjde to docela jednoduše.
  • Latexové interiérové barvy jsou lesklejší, vysoce odolné a rychle schnou při natírání. Jsou omyvatelné, nehořlavé ale slabě paropropustné. Pochopitelně, pro osoby s alergií na latex nejsou vhodné.
  • Vápenné interiérové barvy jsou klasikou. Přirozeně odpuzují bakterie a plísně a jsou vysoce propustné, takže stěny dýchají.
  • Silikátové interiérové barvy jsou vhodné i na neomítnuté zdivo nebo cementový podklad, jsou dobře odolné vůči plísním a bakteriím. Trvanlivý dobře odolný nátěr.

Při jakých teplotních podmínkách je ideální nanášet interiérovou barvu na stěny?

Ideální je nanášet interiérovou barvu za denního světla při teplotě od 10°C do 30°C.

Jak správně vybrat barevný odstín interiérové barvy?

Nejlepší interiérové barvy na zeď jsou takové, které se vám budou v daných odstínech líbit. Dnes už najdete kvalitní interiérové barvy i s možností namíchání vlastního barevného odstínu.

  • Zpravidla teplé barvy jako oranžová nebo žlutá interiér mírně zmenšují. Studené barvy jako fialová nebo modrá místnosti spíše opticky zvětší.
  • Bílá barva je na stěnách univerzální a nadčasová, nikdy nebude nemoderní – hodí se do jakékoliv místnosti a má tendenci interiér zvětšovat.
  • Žlutá dává naději, probouzí a prosvětluje místnost, zvláště pokud zvolíte jemnější odstín.
  • Oranžová je energická a podporuje aktivitu, hodí se třeba do pracovny.
  • Modrá uklidňuje, symbolizuje vodu a vzduch.
  • Zelená evokuje přírodu a zklidňuje mysl.
  • Šedá je neutrální, v jemném odstínu může nahradit bílou.
  • Hnědá evokuje klid, jistotu a je barvou bezpečí.
  • Fialová působí relaxačně, v obývacím pokoji podtrhne pocit luxusu, pokud zvolíte jemný odstín.
  • Růžová barva přináší lásku, emoce a jemnost, zároveň dodává chuť na sladkosti čili není dobré ji používat v kuchyni.
  • Červená barva se používá spíše jen na jednu nebo dvě stěny ze čtyř, aby místnost nebyla příliš energická. Dodává sílu a odvahu.

Tip: Podívejte se také na nejlepší malířské válečky.


Ukázat kompletní nabídku barev na zeď


Pomohl vám test barev na zeď? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepší interiérové barvy na stěnu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..