Zahrada

Test stavebních míchaček

Stavební míchačka HechtJe pravdou, že míchačku na stavební materiál nepotřebuje každá domácnost – v porovnání s ledničkou nebo mixérem je to jiná kategorie. Ale když už nějakou potřebujete, je dobré vědět jakou, ještě před koupí.

Úvodem je důležité myslet na to, že objem bubnu je vždy větší než objem materiálu, který v něm můžete míchat, neboť míchačka musí mít pochopitelně prostor v bubnu na důkladné promíchání. Objem bubnu přibližně 150 l zvládne kvalitně promíchat například 2 plné kolečka materiálu na beton. Kvalitní stavební míchačka odvede dobrou práci nejen díky konstrukční kvalitě, ale potřebuje také správné zacházení.

Abyste si vybrali správně podle svých potřeb, připravili jsme test míchaček plný zajímavých postřehů a rad. Věříme, že tento pečlivě připravený žebříček bude pro vás nápomocný.

Těší nás vaše postřehy a názory, které nám píšete sem do diskuse pod každým testem. Děkujeme za sdílení na sociálních sítích.

[ssba]

Test nejlepších stavebních míchaček – TOP 6 podle nás

NázevPříkonObjem bubnuHodnoceníCena od [Kč]
1.Scheppach MIX 125
550 W125 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 KčVíce informací
2.Scheppach MIX 180
800 W180 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]7000 KčVíce informací
3.XTline XT140H
550 W140 l[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4900 KčVíce informací
4.MAX míchačka 125 L
550 W125 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
5.HECHT 2117
550 W120 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 KčVíce informací
6.Lescha SM165S
500 W160 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku stavebních míchaček


Jak vybrat nejlepší stavební míchačku?

  • Účel užívání stavební míchačky. Menší míchačka s objemem bubnu okolo 100 l postačí na menší práce okolo domu, například betonování schodů nebo práce na garáži – tzv. hobby míchačky pro příležitostné mistry. Na profesionálnější používání a delší provoz jsou určeny větší míchačky s objemem bubnu 200 l nebo i 300 l.
  • Výkon míchačky. Kvalitní stavební míchačky pro profesionální použití mají výkon 1000 W, i více. Jsou určeny na několikahodinovou práci, často míchají beton dvanáct hodin téměř nepřetržitě bez přehřátí či přetížení. Malé míchačky mají výkon kolem 600 W, míchačky ve střední kategorii mohou mít výkon 800 W až 900 W. Na menší práce vám postačí malá míchačka, kterou budete moci i šikovně odložit.
  • Sledujte údaj o napájení. Malé až střední míchačky jsou oblíbené u mistrů i proto, že jim stačí běžná 230 V zásuvka, jakou máme v domácnosti všichni. Výkonné míchačky potřebují třífázovou zásuvku s elektrickým proudem 380 V, a to už nemá doma každý. Tento údaj si před koupí určitě ověřte u konkrétního typu míchačky.
  • Otáčky za jednu minutu. Výrobci se pyšní u jednotlivých míchaček otáčkami za jednu minutu. Obvykle má tento údaj souvislost s výkonem míchačky a platí, že čím je míchačka výkonnější, tím míchá rychleji. Kvalitní stavební míchačka zvládne pro orientaci i více než 31 otáček za minutu, menší mají samozřejmě menší výkon a míchají i méně materiálu.
  • Hlučnost v decibelech. V případě, že chcete s míchačkou pracovat někde v zastavěné oblasti mezi obyvateli, možná je důležitý i údaj o hlučnosti udávaný v decibelech. Nízká hlučnost u míchaček je kolem 85 dB.
  • Inspirujte se. Pomůže například test míchaček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat správné parametry míchačky vzhledem k účelu používání?

Pravdou je, že zbytečně budete investovat peníze do drahé a výkonné míchačky, když vám stačí i jednoduchá, a naopak – menší se bude při časté práci přehřívat a nebude výkonem stačit.

Pro jednoduché a/nebo příležitostné práce jako například betonování schodů, úpravu garáže nebo rekonstrukce bytů, postačí menší kvalitní stavební míchačka. Pravděpodobně bude také méně hlučná (pod 85 dB), s objemem bubnu 100 litrů a s výkonem okolo 600 W nebo 700 W. Taková míchačka má nižší hmotnost, takže se dobře přesouvá.

Středně náročné práce vyžadují míchačku s výkonem cca 800 W. Jde například o menší firmy, které rekonstruují domy, a tudíž potřebují pracovat s míchačkou často. Objem bubnu má obvykle 200 litrů. Některé nejlepší míchačky z této kategorie již potřebují třífázovou zásuvku.

Profesionální nejlepší míchačky mají výkon více než 1000 W, tedy potřebují už i třífázovou zásuvku. Objem bubnu se pohybuje do 300 litrů. Jsou určeny na pravidelné a dlouhé práce na budovách, včetně prací na vícepodlažních objektech. Kupují je stavební firmy s týmem pracovníků.

Musí stát míchačka stále jen na rovném terénu?

Maximální sklon terénu, na kterém může míchačka stát s ohledem na bezpečnost, je 10 ° a nikdy ne více. Nesmí se totiž posouvat nebo jinak nebezpečně naklánět, aby byla zachována bezpečnost při práci.

Vždy zajistěte rovný povrch.

Od jakého výkonu míchačky už potřebuji třífázovou zásuvku?

Třífázovou zásuvku potřebují zpravidla ty nejlepší míchačky s vysokým výkonem nad 1000 W. Údaj si vždy ověřte u konkrétní míchačky, ale míchačky do výkonu 1000 W většinou nebudou potřebovat třífázovou zásuvku.

Jak pečovat o míchačku z hlediska údržby?

Všechny spotřebiče potřebují správnou péči pro dlouhou životnost, a tedy i kvalitní stavební míchačka bude dlouho dobře sloužit pouze pokud dodržíte zásady údržby. Všechny informace budete mít uvedeny v návodu, ale obecně platí, že do bubnu míchačky nesmíte vhazovat nikdy velké kameny. Před použitím zkontrolujte šrouby, zda se nějaké neuvolnily a hrozilo by tak riziko poranění. Kontrolujte průběžně pohonný řemen, protože se prací opotřebovává. Po práci očistěte buben vodou a měkčím kartáčem, přičemž se snažte nepoužívat agresivní čistící prostředky, které by mohly poškodit povrchovou úpravu bubnu.


Ukázat kompletní nabídku stavebních míchaček


Pomohl vám náš test stavebních míchaček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších modelů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..