Domácnost

Jak vybrat nejlepší sprchový kout?

Sprchový kout Sprchové kouty si zpočátku našly své místo především v bytech, kde často musíme šetřit každým metrem čtverečním. Později byly populární už i u rodinných domů a dnes, pokud to prostor dovoluje, máme v koupelnách vanu a také místo na sprchování.

Ty nejlepší sprchové kouty jsou často inspirací pro ostatní a stávají se i designově zajímavými. Je to místo klidu, očisty, koutek pro rychlé ranní osvěžení a večerní relax po celém dni. Navíc, sprchové kouty skvěle slouží i dětem a seniorům, protože riziko uklouznutí je opravdu minimální.

Návrh koupelny a výběr sprchového koutu je investicí do budoucna, a proto byste při výběru měli myslet i na detaily. Budeme rádi, pokud vám náš test pomůže s výběrem. Tak jako vždy, i nyní jsme tento žebříček doplnili o zajímavé rady a informace.

Děkujeme čtenářům a budeme rádi, když se zapojíte v závěru do diskuse, abyste se podělili s ostatními o vlastní postřehy a nápady.

[ssba]

Test nejlepších sprchových koutů – TOP 7 podle nás

NázevRozměryHodnoceníCena od [Kč]
1.Ravak Blix BLRV2K-100
980 - 1000 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 KčVíce informací
2.GELCO ETERNO AG4290
900x900mm
čtvrtkruh
rádius R55
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7300 KčVíce informací
3.CERSANIT TRANSPARENT SKLO
120x90X190 cm
obdelník
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9050 KčVíce informací
4.Ravak Pivot
90x90x190 cm
čtvrtkruh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9200 KčVíce informací
5.CERSANIT (S154-002)
90X190 cm
čtvrtkruh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7200 KčVíce informací
6.Ravak Smartline
90x90x190 cm
čtvrtkruh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15100 KčVíce informací
7.Mereo Mistica CK86134H
1000 x 1000 mm
čtverec
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11150 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku sprchových koutů


Jak vybrat nejlepší sprchový kout?

  • Velikost sprchového koutu. Minimální rozměr sprchového koutu by měl být 80 x 80 cm, ale standardně se používá pro lepší komfort rozměr 90 x 90 cm. Kompromisem je rozměr 80 x 90 cm. Samozřejmě, v nabídce jsou také různé atypické řešení, a tedy i rozměr podle vašich představ. Maximální rozměr sprchových koutů není nijak daný, limituje vás jen prostor vaší koupelny.
  • Tvar sprchového koutu. Nejčastěji se setkáte se čtvercovým tvarem, ale používá se často i čtvrt kruh, pětiúhelník nebo půlkruh. Mezi nadčasové designy patří boční stěna (walk-in sprchový kout) nebo dveře do niky (sprchový kout má zděné stěny a dveře jsou například ze skla). Výběr je jen na vašem vkusu.
  • Způsob otevírání dveří. Sprchový kout nemusí mít dveře vůbec, tehdy jde o tzv. „Walk-in“ sprchový kout, který je nadčasový a působí elegantně. Mezi klasiku patří dveře shrnovací / zatahovací, zalamovací a posuvné – nejsou náročné na prostor a voda se nedostává mimo sprchový kout.
  • Typ vaničky sprchového koutu. Vanička sprchového koutu může být volně stojící s hloubkou okolo 20 cm, nebo může být vysoká s hloubkou přibližně 40 cm (v takové můžete vykoupat i malé batole čili si nahradíte vaničku). Oblíbené jsou nízké, zazděné do podlahy. Pokud chcete nechat vyniknout dlažbu a nerušit estetiku koupelny nějakými vaničkami nebo nedokážete vybrat tvar vaničky právě pro váš sprchový kout, váš nový sprchový kout může mít jen podlahový žlab na odtékání vody.
  • Výplň stěn sprchového koutu. Často se používají stěny z plastu (například polystyrol), které jsou matné nebo vzorované. Dražší varianta, ale na pohled designově čistší, jsou skleněné výplně. Sprchový kout může mít stěny i zděné, obložené obkladačkami jaké má celá koupelna.
  • Inspirujte se. Pomůže například test sprchových koutů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Z jakých materiálů je nejčastěji vyráběn rám sprchových koutů?

Rám sprchových koutů může být z hliníku, který je pevný ale lehký, ale vyplatí se investovat peníze opravdu jen do kvalitního hliníkového rámu. V opačném případě není hliník dostatečně ošetřen různými nátěry a časem ztratí svou krásu.

Kvalitní sprchové kouty mohou mít rám i plastový, který se vyznačuje vysokou odolností a navíc se plast snadno udržuje čistý. Takový rám může být v různých barvách, aby lépe ladil s koupelnou. Největší výhodou však je, že plast nekoroduje.

Jaké výhody mají výplně ze skla a jaké výhody mají výplně z plastu?

Skleněné výplně (skleněné stěny sprchových koutů) jsou vyráběny z bezpečnostního skla. Takové výplně jsou cenově náročnější, ale design je nadčasový, sprchový kout vypadá elegantně a neruší celkový styl koupelny. Navíc, sklo se velmi jednoduše čistí. Vybrat si můžete výplně čiré, ale někteří mají raději sklo matné nebo s jemným vzorem.

Plastové výplně jsou matné nebo vzorované. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Plast je lehký a odolný, čili není vidět případné škrábance nebo usazeniny.

Jak mohu konstrukčně řešit sprchový kout?

Sprchové kouty mohou být rámové, polorámové nebo bezrámové.

  • Rámová konstrukce je základní, stabilní, při které jsou jednotlivé výplně sprchového koutu osazeny do rámu (jak jsme zmínili výše, rám může být nejčastěji plastový nebo hliníkový).
  • Polorámová konstrukce je odlehčená, lépe při ní vynikne například sklo. Polorámová konstrukce se často doporučuje při posuvných dveřích.
  • Bezrámová konstrukce je elegantní a jednoduchá, často sestává jen z pantů, nosných úchytek a decentních opor pro bezpečnost.

Jak správně vybrat tvar sprchového koutu?

Tvar, design a celkový vzhled sprchového koutu závisí na vašich představách a toho, co se vám líbí. Atypické sprchové kouty jsou zajímavé, jiné, lépe dokážou využít prostor v koupelně, pokud si necháte sestavit sprchový kout na míru. Sice jde o cenově náročnější řešení, ale výsledek bude stát určitě za to.

Čtvercové sprchové kouty jsou klasikou, hodí se především do menších koupelen, zatímco obdélníkové sprchové kouty jsou oblíbené ve větších koupelnách a v rodinných domech. Mimořádně efektní řešení nabízejí sprchové kouty „walk-in“, které nemají dveře a na podlaze je buď vestavěná vanička, nebo jen žlab pro odtok vody. Pokud chcete zainvestovat do jednoduchosti a nadčasovosti, potom vybírejte ze sprchových koutů ze skla.


Ukázat kompletní nabídku sprchových koutů


Pomohl vám náš test sprchových koutů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního sprchového koutu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..