Zahrada

Test stolních pil

Nejlepší stolní pily Ať už jste profesionál anebo domácí kutil, určitě oceníte výhody dobré stolní pily. Kvalitní stolní pily vydrží dobře sloužit několik let a udělají v dílně nejednomu mistrovi radost. Vlastnoruční práce se dřevem může být nejen námětem na vlastní podnikání, ale pro mnohé je to záležitost rovnající se celoživotnímu koníčku ve volném čase.

Ať už jste dlouhodobým mistrem profesionálem, anebo hobby mistrem, poradíme vám s koupí nové stolní pily. Pokud chcete rovné, „čisté“ řezy, bez tohoto pomocníka se patrně neobejdete.

Pro všechny naše čtenáře máme připravený test stolních pil plný zajímavých rad spolu s žebříčkem nejlepších modelů za poslední období, které si můžete na českém trhu zakoupit. A jelikož se snažíme náš test pravidelně aktualizovat, dostanete vždy čerstvé informace.

Budeme rádi, pokud i vy tento článek doplníte zapojením se do diskuse v závěru článku. Vlastními zkušenostmi a postřehy tak můžete pomoct i ostatním čtenářům, kteří se možná nevědí rozhodnout. Děkujeme za všechny vaše postřehy.

[ssba]

Test nejlepších stolních pil – TOP 6 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Bosch stolní okružní pila PTS 10 T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10 339 KčVíce informací
2.Scheppach HS 100 S
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 490 KčVíce informací
3. SCHEPPACH TS 205 HS 80
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 999 KčVíce informací
4. Einhell TC-TS 2025 U
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3 729 KčVíce informací
5.Pila stolní Güde TK 2400 ECO
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3 260 KčVíce informací
6. Einhell TC-TS 820
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1 899 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku stolních pil


Jak vybrat nejlepší stolní pilu?

  • Průměr kotouče stolní pily. Průměr kotouče stolní pily se pohybuje zpravidla od nějakých 250 mm do 500 mm. Na trhu jsou však i takové modely, které disponují průměrem ještě větším, ale ty se kupují dost zřídka, obvykle do fabrik a jsou, samozřejmě, za vyšší cenu. Začátečníkům a pro domácí využití stačí vědět jednoduché pravidlo: čím hlouběji chcete řezat, tím větší průměr potřebujete.
  • Hloubka řezu stolní pily. V nabídce jsou stolní pily s hloubkou řezu nejčastěji od 100 mm do 200 mm. Tento údaj záleží od průměru kotouče.
  • Počet otáček. Zkušení mistři s tímto tvrzením možná nebudou souhlasit, ale začátečníkům stačí vědět, že čím více otáček pila má, tím je to pro řezání dřeva lepší. Malé kotouče mají okolo 5000 otáček za minutu, velké kotouče kolem 2500 otáček za minutu.
  • Výkon stolní pily. Důležitým parametrem je i výkon pily, a proto je třeba si jej zjistit ještě před koupí, abyste dokázali vícero pil porovnat a vybrat si pro vás tu nejlepší. Výkon byste měli vybírat podle toho, jak hrubé kusy dřeva plánujete řezat. Větší kusy dřeva vyžadují větší výkon.
  • Ostatní parametry. Jednotlivé stolní pily se navzájem liší nejen průměrem kotouče, počtem otáček či hloubkou řezu, ale i doplňkovými funkcemi, kvalitou provedení a stejně tak výší ceny. Zohledněte svoje vlastní nároky a vybírejte podle sebe. Jiná stolní pila vyhovuje vašemu sousedovi anebo kolegovi, jiná bude vyhovovat vám a vaší práci se dřevem. Nejlepší stolní pily najdete i v našem žebříčku, vybrat si však v konečném důsledku musíte podle vlastního uvážení.
  • Inspirujte se. Pomůže například test stolních pil, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak správně vybrat dostačující výkon stolní pily?

Platí, že čím je dřevo tlustší, tím potřebujete vyšší výkon. Dřevo tlusté do 5 cm, bude potřebovat výkon okolo 4 kW až 5kW. Dřevo tlusté nejvíce 4 cm si patrně vystačí i s výkonem okolo 4 kW. Tlusté, masivní dřevo potřebuje sílu o výkonu větším jak 6 kW.

Dá se vyměnit při každé stolní pile kotouč?

Ty nejlepší modely mají vyměnitelný kotouč. Vždy se však raději informuje u prodejce ještě před koupí o možnosti výměny kotouče, ať pak nejste nemile překvapeni.

Co znamená aretace řezné hlavy?

Díky aretaci řezné hlavy budou řezy rovné jak proutek.

Proč jsou udávané někdy dvě hloubky řezu?

Dobří výrobci udávají hloubku řezu nejen při 90°, ale také při 45°. Jiný údaj totiž bude při přímém řezu pod 90° úhlem a jiný údaj bude při úhlu svírající 45°. Oboje údaje jsou pro mistry s dřevem důležité a měli by být uvedené.

Jací výrobci stolní pil jsou nejlepší a nejprodávanější?

Mezi nejprodávanější a zároveň nejlepší výrobce patří Bosch a Scheppach, ale ostatní dokážou také mile překvapit svým poměrem ceny a kvality.


Ukázat kompletní nabídku stolních pil


Pomohl vám náš test stolních pil? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní stolní pily a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..