Zahrada

Test zahradních skleníků

Kvalitní zahradní skleník Zahrádkáři, kteří už mají skleník, vám jistě potvrdí, že jde o krásný koníček a dokonce, pokud máte rodinu, může takové hobby lehce zlákat i vaše děti. Pěstování různých exotických rostlin anebo vlastní úrody zeleniny vám udělá radost a dá prostor vaší kreativitě, takže co nakonec budete pěstovat ve skleníku je čistě na vašem výběru.

Důležité je mít opravdu kvalitní zahradní skleník v dostačující velikosti a tvaru, který navíc zapadne do vaší zahrady. Vybrat si můžete zahradní skleník z polykarbonátu anebo ze zahradnického skla – oboje má své výhody a nevýhody. Jelikož jde o investici na několik let, je dobré vědět o tomto tématu co nejvíce informací. Věříme, že vám test skleníků bude nápomocný a inspiruje vás ke koupi.

Pokud jste už našli svůj skleník, budeme rádi, pokud poradíte ostatním čtenářům. Těší nás každý ohlas, protože konečný žebříček skleníků můžete dotvořit i vy vlastními postřehy anebo otázkami.

[ssba]

Test nejlepších zahradních skleníků podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Gutta Gardentec Classic 4 x 3 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15700 KčVíce informací
2.Volya LLC 2DUM 4 x 3 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12350 KčVíce informací
3.GARDENTEC CLASSIC Profi 4 x 3 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]17800 KčVíce informací
4.VITAVIA TARGET 6200
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11800 KčVíce informací
5.Palram Multiline 6 x 10
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]9600 KčVíce informací
6.Limes HOBBY H 7 / 3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]15300 KčVíce informací
7.VITAVIA URANUS 11500 čiré sklo
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]49500 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku skleníků


Jak vybrat nejlepší skleník?

  • Výplň zahradních skleníků. Zahradní skleníky mají buď polykarbonátovou výplň anebo jsou ze skla. Výjimečně se používá také polymetylakrylát, zejména při sklenících určených pro tropické rostliny, kterým nevadí UV záření.
  • Konstrukce. Výplň je osazena do konstrukce, jejíž základní vlastností má být pevnost. Konstrukce musí odolávat větru, nánosům sněhu a dalším vrtochům počasí. Nejčastěji se používá ocel anebo hliník, případně pozinkované plechy. Nejoblíbenější je hliník pro svoje vlastnosti jako je lehkost a pevnost, ale zároveň musí být kvalitní (což se odrazuje zpravidla na cenách zahradních skleníků s hliníkovou konstrukcí).
  • Větrání zahradních skleníků. Skleník se musí větrat. Platí, že minimálně 10% z obvodového pláště skleníku mají tvořit okna na větrání. Nejlepší zahradní skleníky mají automatické otevírání a zavírání oken, takže je o vaše rostlinky dobře postaráno i pokud nejste třeba delší dobu doma.
  • Velikost skleníků. Některé nejmenší skleníky mají možnost dodatečného rozšíření v případě, že vás to začne bavit a budete toho chtít pěstovat víc. Pokud plánujete pěstovat například pouze zeleninu, pravděpodobně vám vystačí 8 m2, ale běžná rodina spíše ocení 14 m2. Výška zahradního skleníku by měla být 2 metry, aby se rostlinky nemuseli krčit a mohli růst do výšky. Myslete také na to, že by se jednotlivé rostliny neměli navzájem dotýkat listy, protože potřebují prostor a díky mezerám si nebudou moci navzájem přenášet případné nemoci. Čím je skleník větší, tím se déle udrží vnitřní teplota.
  • Umístění skleníku v zahradě. Váš nový zahradní skleník může stát na zahradě samostatně, anebo využijte jednu stěnu svého domu a přistavte jej k budově.
  • Inspirujte se. Pomůže například najít test skleníků, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Čeho si všímat při koupi skleníku?

Při koupi skleníku na zahradu určitě nezapomeňte na:

  • sílu materiálu,
  • způsob kotvení,
  • tvar skleníku,
  • spojovací materiál a pevnost konstrukce,
  • vstupní otvor (dveře),
  • větrání,
  • odolnost použitých materiálů a případné výztuhy,
  • povrchovou úpravu celého skleníku včetně konstrukce.

Jak určit správnou velikost zahradního skleníku?

Platí jednoduché pravidlo, že na 1 m2 by měli být nejvíce 3 rostliny (zeleniny, kytky, …).

Jaké doplňky mohu dokoupit ke skleníku?

Zahrádkáři si ke skleníku pochvalují doplňky jako například:

  • pracovní stolík neboť možná budete přesazovat rostlinky ve skleníku, anebo si jen budete potřebovat někam odložit konvičku, drobné nářadí, květináče;
  • vlhkoměr nebo teploměr;
  • ventilátor pokud nebude dostatečně vyřešené odvětrávání skleníku;
  • umělé osvětlení, pokud budete časem chtít podpořit krásu, růst a úrodu ve skleníku;
  • topení skleníku, pokud časem zjistíte, že je to nevyhnutelné;
  • různé police na květináče;
  • stínící sítě na případnou regulaci slunečního světla.

Jak vybrat nejvýhodnější umístění zahradního skleníku ke stěně?

Zahradní skleník určený ke stěně by měl být na jižní až jihovýchodní straně domu. Samozřejmě nemusí být jen u domu, ale pokud máte zděnou garáž anebo jinou stavbu, tak může jednu stěnu sdílet i s garáží.

Jak se řeší montáž zahradního skleníku?

Ideální je, pokud vám prodejce nabídne profesionální montáž zahradního skleníku, protože laik nemusí mít dostatek vědomostí. Jde o stavbu, která má dobře sloužit několik let, protože na montáži opravdu záleží. Některé zahradní skleníky mají v příručce uvedeno, že je zvládne namontovat i úplný začátečník – potom je na vás, zda si na to věříte, anebo raději přizvete k montáži někoho známého.

Je možnost sestavení vlastního skleníku na míru?

Dnes už existují firmy, které vám nabídnou tzv. „skleníky na klíč“, tedy vy si navrhnete vlastní tvar a rozměry přesně na míru podle svých představ.

Je při zahradních sklenících poskytována delší záruka?

Ano, někteří prodejci a výrobci nabízejí záruku na skleníky i 10 let.

Zároveň při koupi myslete na případný záruční a pozáruční servis nebo dostupnost náhradních dílů.

Jaké základní vlastnosti má zahradní skleník s výplní ze skla?

V minulosti byli v nabídce skleníky pouze se skleněnou výplní. Jde o zahradnické tvrzené sklo, které by mělo být alespoň 3 mm tlusté, určitě nepořizujte tenčí. Hlavní výhodou je fakt, že sklo nepodléhá fyzikálním změnám, tedy dokáže si zachovat svoje vlastnosti po celé roky. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost mohutnější konstrukce, která sklo unese.

Jaké základní vlastnosti má zahradní skleník s výplní z polykarbonátu?

Jde momentálně o nejprodávanější typy zahradních skleníků, protože jsou cenově dostupné a ty opravdu kvalitní modely z polykarbonátu mají o trochu lepší tepelné vlastnosti v porovnání se skleníky ze skla, protože lépe udržují naakumulované teplo. Skleníky z tohoto materiálu mají UV ochranu, takže se nepoškodí na přímém slunci, mají dlouhou životnost (při těch nejlepších modelech se udává životnost i 20 let).


Ukázat kompletní nabídku skleníků


Pomohl vám náš test zahradních skleníků? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní skleník a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..