Domácnost

Test šicích strojů

Šicí stroj Toyota Super Jeans J34 Nejlepší šicí stroj byste měli vybírat především podle toho, na jaký účel ho budete používat a kolik peněz do něj plánujete investovat. Nejkvalitnější modely na trhu toho dokážou opravdu dost – navlečou nit do jehly, zvládnou okolo třiceti nejrůznějších stehů, vyšijí několik výšivek včetně písmen a číslic. Aby toho nebylo málo, pomocí USB kabelu je můžete připojit k počítači nebo notebooku.

Díky tomu, že šicí stroje dnešních dní zvládnou víc než jejich předchůdci, je dobré mít o nich alespoň základní přehled. Připravily jsme proto test šicích strojů, který pravidelně aktualizujeme a sestavujeme na základě výsledků renomovaných testovacích společností. Bereme též ohledy na názory odborníků (nejčastěji blogeři) z oblasti a koneckonců také recenze samotných uživatelů. Mimo to, můžete náš žebříček obohatit i vy zapojením se do diskuse pod textem.

Když víme, jak může být někdy rozhodování při koupi náročné, odpovídáme také na nejčastěji pokládané otázky spotřebitelů. Svůj nový kvalitní šicí stroj si tak vyberte ještě jednodušeji.

[ssba]

Test nejlepších šicích strojů – TOP 7 modelů podle nás

NázevInfoHodnoceníCena od [Kč]
1.Singer SMC 3323
mechanický
nejoblíbenější
[usr 5 tooltip="true" text="true"]4000 KčVíce informací
2.Brother M 4234 D
elektronický[usr 5 tooltip="true" text="true"]12500 KčVíce informací
3.Singer Starlet 6660
elektronický[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]5000 Kč Více informací
4.Garudan GHE-1200
elektronický
vysoká kvalita
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]12000 Kč Více informací
5.Brother NV 15
elektronický[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]8000 Kč Více informací
6.Pfaff Passport 2.0
elektronický
skvělý design
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]11000 Kč Více informací
7.Singer SMC 8280
mechanický[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]3000 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku šicích strojů


Jaké jsou nejlepší šicí stroje na trhu?

  • Singer SMC 3323 – nejoblíbenější
  • Brother M 4234 D – profi
  • Singer Starlet 6660 – cena / výkon
  • Garudan GHE-1200 – vysoká kvalita zpracování
  • Brother NV 15
  • Pfaff Passport 2.0
  • Singer SMC 8280

Jak mám vybrat nejlepší šicí stroj?

  • Vaše zkušenosti se šitím. Je dobré zhodnotit svoje zkušenosti se šitím a také zda je chceme vylepšovat. Úplní začátečníci se často ztrácejí v množství funkcí, které na začátku ani nepotřebují. Na druhé straně však myslete také na to, že pokud zvládnete základy šití, možná budete chtít šít ještě lépe, a potom budete vybírat nový šicí stroj s funkcemi, jaké jste na začátku nechtěli nebo o nich ani nevěděli. Proto je dobré zvážit, zda není lepší investovat trochu více peněz na začátku do lepšího šicího stroje, který vám vydrží spolehlivě po několik roků, nebo opravdu jen chcete základ na občasné šití a opravy oděvů.
  • Mechanický nebo elektronický.
    Mechanický šicí stroj budete ovládat pomocí tlačítek a páček, když budete chtít například změnit typ stehu.
    Elektronický šicí stroj je považovaný za moderní, má mnohem více možností nastavení, které vidíte přehledně na displeji. Pro mnohé švadleny je lepším pomocníkem elektronický šicí stroj, ale na druhé straně pro domácí využití si vystačíte i s běžným mechanickým.
  • Základní příslušenství. Bohatší základní příslušenství bude jistě do začátku výhodou, abyste nemuseli hned dokupovat další pomůcky na šití navíc. Šicí stroj by mohl mít přibaleno vícero patek, jehly různých velikostí, několik cívek, nůžky a další nezbytné drobnosti.
  • Detailní návod v českém jazyce. Možná vám tento bod zní jako samozřejmost, ale nekompletní návod je dost na nic. Bez ohledu na to, zda jste už někdy měli nebo neměli šicí stroj, potřebujete se s novým seznámit, abyste ho dokázali plně obsluhovat a využili veškeré jeho nabízené funkce. Hlavně s těmi novými se musí seznámit i zkušená švadlena. Návod v českém nebo slovenském jazyce by měl postačit. Vícero švadlen vám potvrdí, že kompletní návod s detailním popisem je k nezaplacení.
  • Nejlepší značky šicích strojů. Asi nejznámější značkou šicích strojů je Singer, který po desetiletí přináší na trh šicí stroje a stále patří mezi nejoblíbenější značky. Do popředí se však dostávají i šicí stroje značek jako Janome, Brother a Toyota. Značka je důležitá proto, abyste potom dokázali sehnat náhradní díly, dokupovat příslušenství a mohli se spolehnout na autorizovaný servis.
  • Funkce šicích strojů. Samozřejmě, že každý šicí stroj dokáže šít, ale určitě každého potěší automatické navlékání nitě do jehly, vyšívání nejrůznějších tvarů, volné rameno pro pohodlné šití rukávů a límečků, detailnější nastavování stehů, možnost mít po došití vždy jehlu dole a další šikovné vychytávky.
  • Inspirujte se. Pomůže například test šicích strojů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat šicí stroj na domácí šití?

V klidu si napište seznam, kde bude vše, co od šicího stroje na domácí využití očekáváte. Podle toho byste potom měli vybírat. Někteří totiž potřebují jen zašít kalhoty, zkrátit šortky anebo jen zúžit letní šaty. Jiní doma ušijí i deku, šátky na krk či hračky pro svoje děti a vnoučata ze zbytků látky. Právě proto má každý na domácí šití úplně jiné nároky.

Ve všeobecnosti by však měl domácí šicí stroj zvládnout prošít riflovinu, šít elastické materiál a třeba i něco vyšít. Samozřejmostí je ovládání hustoty a šířky stehů, volné rameno, ořezávání nitě (nemusíte mít při sobě na odstřihnutí nůžky) a možnost regulovat i rychlost šití (automatického podávání látky).

Co znamená funkce overlock?

Funkce overlock znamená, že šicí stroj dokáže nejen sešít okraj látky a pojistit toto sešití dalším stehem, ale dokáže ho i profesionálně obšít (začistit okraje). Okraj látky tak zespodu „uzamkne“ (lock = anglicky zamknout). Takový steh je běžný při kvalitních oděvech, takže i elastické materiály vypadají s tímto stehem propracovaně.

Co znamená funkce coverlock?

Funkce coverlock v podstatě „uzamkne“ (lock = angl. zamknout) steh seshora. Jde o zakončování profesionálním krycím stehem, který vytvoří dvojitý šev shora a smyčky na lemu materiálu. Hodí se například pro šití triček, mikin, kalhot, tepláků a spodního prádla, a též všude tam, kde chcete ukončit délku.

Co znamená, když šicí stroj disponuje tzv. volným ramenem?

Volné rameno je část šicího stroje pod šicí deskou, na které se šije (máte na ní položenou látku). Když se dá tato část odstranit, snadněji ušijete méně dostupná místa, jako jsou límečky, zapínání kalhot apod. Je opravdu užitečné, pokud má šicí stroj volné rameno.

Proč by měl šicí stroj nechávat jehlu v poloze pořád dole?

Když přestanete šít, jehla zůstává dole zapíchnutá v látce – potom ji můžete manuálně nazdvihnout a látku vytáhnout, otočit, poskládat anebo dát úplně pryč. Pokud nechává šicí stroj jehlu vždy dole, máte zaručenou bezpečnost, navíc dokážete otočit látku pohodlně v případě, že dojde na šití na roh, a taky víte přesně, kde jste při šití skončili.

Mohu vypnout automatické podávání látky během šití?

Šicí stroje vám automaticky posouvají látku během šití, a pokud to nechcete, musíte najít nějaký šicí stroj, u kterého si můžete tuto funkci vypnout. Až po vypnutí si dokážete látku posouvat podle toho, jak chcete vy, svým vlastním tempem.


Ukázat kompletní nabídku šicích strojů


Pomohl vám náš test šicích strojů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního šicího stroje a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..