Auto / moto

Test motorových olejů do auta (5w-30 a 5w-40)

motorové oleje Základní funkcí motorového oleje je minimalizace tření pohyblivých částí v motoru, zejména těch nejvíce namáhaných částí. Také se stará o odvádění tepla, které vzniká při spalování nafty či benzínu. Nejlepší motorové oleje do auta však nabízejí řadu dalších benefitů – například výrazně pomáhají čistit motor během jeho provozu od nečistot.

Kvalitní motorové oleje mají také antikorozní vlastnosti a další výhody, abyste svému autu dopřáli opravdu správnou péči. Na trhu je několik výrobců a nabízejí řadu různých motorových olejů, proto je důležité vybírat obezřetně a dbát především na kvalitu.

V tomto článku vám stručně poradíme, jak vybrat kvalitní motorový olej. Test olejů do auta je zaměřen i na praktické rady a základní informace. Budeme rádi, pokud žebříček obohatíte v závěru o vlastní poznatky zapojením se do diskuse. Spolu tak s vámi, čtenáři, přinášíme pravidelně relevantní postřehy.

Děkujeme, že i toto hodnocení sdílíte mezi přáteli na sociálních sítích.

[ssba]

Test nejlepších olejů do auta – TOP 7 podle nás

NázevViskozitaHodnoceníCena od [Kč]
1. Mobil 1 ESP 5W-30 5 l
5W-30[usr 5 text="true" tooltip="true"]980 KčVíce informací
2.Castrol EDGE LongLive Titanium 5 l
5W-30[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 KčVíce informací
3.Valvoline Synpower 5l
5W-40[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]600 KčVíce informací
4.Total Quartz 9000 5l
5W-40[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]580 KčVíce informací
5.MOBIL Super 3000 X1 5l
5W-40[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]640 KčVíce informací
6.Liqui Moly 5l
5W-40[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]890 KčVíce informací
7.Ford Formula F 5 l
5W-30[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]550 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku motorových olejů


Jaké jsou nejlepší motorové oleje do auta na trhu?

 1. Mobil 1 ESP 5W-30
 2. Castrol EDGE LongLive Titanium 5W-30
 3. Valvoline Synpower 5W-40
 4. Total Quartz 9000 5W-40
 5. MOBIL Super 3000 X1 5W-40
 6. Liqui Moly 5W-40
 7. Ford Formula F 5W-30

Jak vybrat nejlepší motorový olej do auta?

 • Základní údaje o vašem autě. Nejdůležitější je na začátku před koupí prohlédnout oficiální parametry pro motorový olej uvedené přímo výrobcem. Pro správný výběr motorového oleje potřebujete značku a model auta, rok výroby, typ motoru a také údaje o výkonu.
 • Syntetické, polysyntetické a minerální. Motorové oleje dělíme nejprve na tyto tři základní skupiny. U starších aut doporučujeme používat takový olej, jaký používal jeho předešlý majitel, tedy pokud byl třeba používán minerální motorový olej určitě nepoužijte nyní syntetický. Sportovní auta a celkově auta s vyšším výkonem zpravidla nikdy nepotřebují minerální motorový olej.
 • Celoroční, zimní, letní motorový olej. V současnosti mezi nejprodávanější motorové oleje patří ty celoroční, neboť šetří čas i peníze majitelům aut. Jsou spolehlivé při nižších teplotách a dobře zvládají i letní horka.
 • Benzínový motor nebo diesel. Motorové oleje pro diesel jsou označeny písmenem „C“, pro auta s benzínem písmenem „S“. Organizace ACEA dělí motorové oleje také podle tohoto parametru, ale pro diesel používá označení „B“ nebo „E“. Tento údaj je vždy uveden na obalu motorového oleje.
 • Cena a výrobce. Cena by neměla hrát důležitou roli a vždy se raději přikloňte k známé značce vyrábějící motorové oleje, protože má zkušenosti a nabízí lepší kvalitu. Nezapomínejte na olejový filtr – ten se mění vždy spolu s motorovým olejem najednou.
 • Inspirujte se. Pomůže například test motorových olejů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi syntetickými, polysyntetickými a minerálními motorovými oleji?

 • Syntetické motorové oleje jsou momentálně nejpoužívanější, protože i při výkyvech počasí poskytují spolehlivou ochranu pro části motoru. Zabraňují tvorbě usazenin, mají optimální viskozitu a mnoho dalších výhod.
 • Minerální motorové oleje mají vysokou viskozitu, avšak mohou vytvářet různé nežádoucí usazeniny. Jsou zpravidla levnější než syntetické motorové oleje.
 • Polysyntetické motorové oleje jsou ideální při mírné zimě a mírně teplém počasí. Proto se u nás příliš nepoužívají, jelikož během roku nemáme výrazné teplotní rozdíly.

Je motorový olej na syntetické bázi vlastně syntetický motorový olej?

Ne. Nejde o syntetický motorový olej, i když prodejci někdy uvádějí matoucí pojmenování „na syntetické bázi“. Je to polysyntetický motorový olej.

Je celoroční motorový olej dobrou volbou?

Organizace SAE – Society of Automobile Engineers – rozdělila motorové oleje na další tři kategorie podle sezónnosti na letní, zimní a celoroční. V současnosti mezi nejlepší motorové oleje do auta patří právě celoroční, jsou také nejběžněji používané. Zimní jsou totiž jen do chladných dnů a letní motorové oleje jsou v zimě neúčinné.

Jak vybrat motorový olej pro starší auto?

Kvalitní motorový olej pro starší auto splňuje jiné standardy, než motorový olej pro moderní vozy současnosti.

 • Označení „CJ“ nebo pro benzinové motory „SM“ je pro motorové oleje určené autům po roce 2010 včetně roku 2010 a mělo by jít už o kvalitní motorové oleje odolné vůči usazeninám.
 • Označení „CI“ nebo pro benzinové motory „SL“ je pro auta po roku výroby 2004 včetně.
 • Pro starší auta do roku výroby 1994 jsou motorové oleje s označením „CE“ nebo „SJ“.

Jaký motorový olej vybrat pro dieselový kamion?

Tyto motorové oleje mají označení „E“ a jsou pro dieselové náklaďáky a kamiony.

Jak je označena viskozita motorového oleje?

Viskozita je laicky tekutost motorového oleje a obvykle má drtivá většina motorových olejů označení v pořadí: číslo – W – číslo. Čím je první číslo před W nižší, tím lépe si udrží motorový olej viskozitu v zimě za studena. Čím je druhé číslo za W vyšší, tím lépe v létě odolá ztrátě hustoty.

Jak často měnit motorový olej?

 • Syntetické motorové oleje je dobré měnit nejvíce po 16 000 kilometrech.
 • Minerální motorové oleje je vhodné měnit maximálně po 14 000 kilometrech.
 • Pokud často jezdíte krátké trasy, například jen po městě, měňte motorový olej po asi 10 000 km ať je motor auta skutečně správně chráněn.

Ukázat kompletní nabídku motorových olejů


Pomohl vám náš test motorových olejů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího oleje do auta a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Zdravim chtěl bych se zeptat jaký motorový olej mohu dát do suzuky vitara rv 2018 82kw obsoh 1litr benzin s filtrem pevných částič děkuji za odpověd.