Smart Things

Test dronů

Dron DJI Phantom 3 Pro Drony nabízejí zábavu pro nadšence, modelářům zase možnost postavit si vlastní model a profesionální fotograf může fotit krajinu anebo rodinné oslavy či svatby z ptačí perspektivy. Unikátní může být i tvorba vlastních videí z přírody nebo míst, které navštívíte. Nejlepší drony s kamerou dokážou vytvořit videa ve Full HD / 4K kvalitě, takže se můžete se svými zážitky bez studu podělit s přáteli třeba na sociálních sítích nebo na večírku.

Jak však vybrat ten nejlepší dron? Čeho si při koupi všímat? No nejlepší modely vyčnívají kvalitním zpracováním, dobrou výdrží baterie a pořádnou stabilizací pro kameru. Jiné nároky však mají začátečníci, kteří se v první řadě potřebují naučit dron ovládat tak, aby se nezničil – vystačí si tedy pro začátek s jednodušším a levnějším dronem. Náš test dronů vám poradí s výběrem a též zodpovíme oblíbené a časté otázky.

Test létajících kamer, jak lidé často drony nazývají, se snažíme několikrát do roka aktualizovat a přidávat užitečné informace, které vám pomohou při koupi. V závěru našeho žebříčku se těšíme na diskusi, vaše podněty a zkušenosti se zakoupenými produkty.

[ssba]

Test nejlepších dronů – TOP 6

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.DJI Mavic Air
[usr 5 tooltip="true" text="true"]24 780 KčVíce informací
2.DJI Mavic 2 PRO
[usr 5 tooltip="true" text="true"]38 599 KčVíce informací
3.DJI Spark
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]15 392 KčVíce informací
4.DJI Phantom 4
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]25 990 KčVíce informací
5.DJI Mavic Pro
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]22 738 KčVíce informací
6.DJI Inspire 2 Craft Drone
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]88 490 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku DRONŮ


Test nejlepších dronů pro začátečníky (poměr cena / výkon) – TOP 3

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Syma X5C s HD kamerou
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1 390 KčVíce informací
2.Parrot MAMBO
[usr 5 tooltip="true" text="true"]2 590 KčVíce informací
3.Syma X5Csw
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1 599 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku DRONŮ PRO ZAČÁTEČNÍKY


Jak mám vybrat nejlepší dron?

  • Baterie a její výdrž. Výdrž baterie se pohybuje od 5 minut do 1 hodiny. Závisí to zejména od ceny a konkrétního modelu. Ty nejlevnější mají výdrž baterie zpravidla někde mezi 5-10 minutami, potom je nutné znovu kvadrokoptéru dobít. K některým dronům je možné dokoupit další náhradní baterie.
  • Odolnost vůči poškození. Pokud jste začátečník, oceníte dobrou odolnost vůči poškození, například zpevněný rám okolo rotorů a celkově pevnější konstrukci, kterou se vyznačují hlavně dražší drony, které používají kvalitnější materiály. Je tudíž dobré kupovat od značek s dobrým jménem a nezapomeňte si zjistit ještě před koupí dostupnost náhradních dílů. U známých značek je dostupnost samozřejmostí.
  • Doplňkové funkce. Vybírejte podle toho, co potřebujete, respektive co dokážete využít. Některé drony mají například kompas, barometr, GPS a různé možnosti ovládání (přes chytrý telefon, tablet, přibalený ovladač). S počtem funkcí roste i cena, ale určitě je dobré připlatit si navíc vše, o čem si myslíte, že to budete potřebovat a přesně naopak, neplaťte za funkce, které nevyužijete.
  • Dosah ovládání. Dosah se pohybuje přibližně od 50 do nějakých 300 metrů. Opět to závisí od ceny, kterou jste ochotní za konkrétní model zaplatit.
  • Tvorba videí a fotografování. Na to, abyste mohli natáček videa a fotografovat, potřebujete alespoň dvojosou stabilizaci. Samozřejmostí je kvalitní kamera, která může být součástí balení, ale také nemusí. Dejte si tedy bacha, pokud chcete dron s kamerou, aby byla v balení.
  • Inspirujte se. Pomůže například test dronů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Kolik vrtulí může mít dron?

Podle počtu vrtulí / rotorů dělíme drony na:

  • Trikoptéry – mají tři rotory, takže jsou obratnější ve změnách směru, ale hůře se ovládají pod různými vlivy počasí. Je s nimi ale o to větší zábava.
  • Kvadrokoptérynejprodávanější drony se čtyřmi rotory. Jsou nejvíce používané, protože jde o kompromis mezi dobrou obratností, ovládání a stabilizací.
  • Hexakoptéry – mají šest rotorů.
  • Oktokoptéry – mají až osm rotorů, takže patří mezi nejstabilnější modely.

Co znamenají zkratky označení dronů?

  • RFT (Ready To Fly) – drony určené začátečníkům, jsou již postavené a připravené na použití v podstatě ihned po rozbalení.
  • ARF (Almost Ready to Fly) – jde o drony, které si musíte nejdříve sami poskládat z jednotlivých komponentů; skládáte řídící jednotku, motor a celý dron jako stavebnici. Obvykle si tento typ kupují nadšenci modelů nebo zkušenější uživatelé, kterým již pod rukou nějaký dron prošel.
  • BNF (Bind and Fly) –pro zkušenější a pokročilejší uživatele. U těchto dronů není zvykem mít ovladač, nýbrž se jen spárují s chytrým telefonem a tabletem.
  • FPV (First Person on View) – jde o drony, které vám nabídnou „pohled pilota“ díky profesionálním FPV brýlím. Létání s viditelností z vlastního pohledu má něco do sebe a je určeno zkušenějším uživatelům. Někdy však postačí i tablet nebo smartphone.

Jaký dron potřebuje začátečník?

Pokud jste dron ještě dosud neměli, vystačíte si nejdříve s levnějším modelem, na kterém se naučíte ovládání. Nedoporučuje se kupovat hned dražší, protože hrozí vyšší riziko toho, že se vám rozbije. Bude vás to mrzet o mnoho víc.

Naučte se ovládání a manévrování na levnějším modelu, viz. náš box drony pro začátečníky. Pokud zjistíte, že vás to baví, až potom můžete investovat do dražších a lepších modelů. Na zábavu jsou vhodné modely v ceně do 2500 Kč s dosahem přibližně 40 metrů.

V jakých cenách se pohybují jednotlivé drony?

Nejlevnější drony zakoupíte již od cca 1000 Kč a budou sloužit dobře hlavně úplným začátečníkům a dětem.

Modely v ceně okolo 3000 Kč jsou trošku větší s dosahem přibližně 100 metrů a dobou letu kolem 10 minut. Mají zpravidla lepší stabilitu než ty levnější a někdy mají již zabudovanou kameru, jejíž videa sice nebudou v nejlepší kvalitě, ale poslouží pro jednoduché natáčení okolí.

Drony nad hranicí 7000-8000 Kč mohou být již z uhlíkových vláken, takže létají rychlostí až 40 km/h. Tyto drony mohou mít možnost uchycení kamery, kterou si pořídíte dle vlastního uvážení.

Drony v cenové relaci nad 20 000 Kč a více dokážou točit videa ve 4K kvalitě a jsou stabilní pro natáčení třeba svateb, oslav, přírody či jiných okamžiků života v té nejvyšší kvalitě.

Kde začít používat dron?

Ideální jsou místa, kde nemůžete ublížit zvířatům, jiným lidem a majetku druhých. Vhodnými místy jsou okraje lesů, prostory za městem, pole a louky, velká hřiště. Vždy dbejte na to, abyste zkoušením dronů neublížili jiným, zejména v případě, že ho začínáte používat a učíte se.


Ukázat kompletní nabídku dronů


Pomohl vám náš test dronů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších dronů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..