Opalovací krémy – test 2020

Nivea Sun Protect opalovací krém Léto je tu! A s ním přichází i nutnost chránit se před slunečními paprsky. Neradno tuto činnost podceňovat, protože může dojít až k tomu nejhoršímu. Proto doporučujeme pravidelně používat opalovací krémy! Jenže koupit si nekvalitní krém vlastně není žádná výhra a naše kůže trpí stejně, jako kdybychom ho vůbec nepoužívali. Proto jsme se rozhodli na základě různých hodnocení a spotřebitelských posudků sepsat test opalovacích krémů 2020.

Nejdražší opalovací krémy ne vždy patří mezi ty nejlepší, což ostatně dokazuje i tento test, který byl sestaven výrobky, které se často umisťovali v různých spotřebitelských testech na předních příčkách. Cena ne vždy rozhoduje o kvalitě výrobků, čemuž jsme se u nás přesvědčili již mnohokrát. Cílem je představit vám pár kvalitních výrobků ze kterých si sami vyberete podle svých preferencí.

Vysvětlení: Test opalovacích krémů 2020 byl sestaven na základě těchto zdrojů: IDNES, TN.CZ, DTEST a německých Stiftung Warentest, TESTSIEGER a Konsument..

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Test opalovacích krémů pro dospělé – 2020

 NázevFaktorHodnoceníCena od [Kč] 
1.Bioderma Photoderm Bio FamilyOF 305 out of 5 stars (5 / 5)649 Kč (400 ml)Více informací
1.Garnier AS (AmbreSolaire)OF 305 out of 5 stars (5 / 5)209 Kč (200 ml)Více informací
1.Dm/Sundance Transparentes SonnensprayOF 505 out of 5 stars (5 / 5)194 Kč (200 ml)Více informací
1.La Roche Posay AntheliosOF 305 out of 5 stars (5 / 5)629 Kč (200 ml)Více informací
1.Piz Buin Allergy LotionOF 305 out of 5 stars (5 / 5)409 Kč (200 ml)Více informací
1.Nivea Sun Protect & BronzeOF 305 out of 5 stars (5 / 5)303 Kč (200 ml)Více informací
1.Vichy Idéal SoleilOF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)489 Kč (200 ml)Více informací
1.Daylong Regular LotioOF 155 out of 5 stars (5 / 5)449 Kč (200 ml)Více informací
1.Avéne Sun High ProtectionOF 305 out of 5 stars (5 / 5)419 Kč (50 ml)Více informací
1.Lidl Cien / Sun Sonnenmilch classicOF 205 out of 5 stars (5 / 5)150 KčLIDL

Zobrazit kompletní nabídku opalovacích krémů


Test opalovacích krémů pro děti – 2020

 NázevFaktorHodnoceníCena od [Kč] 
1.LA ROCHE AntheliosOF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)725 Kč (250 ml)Více informací
1.Daylong KidsOF 505 out of 5 stars (5 / 5)705 Kč (150 ml)Více informací
1.Garnier Ambre Solaire Resisto KidsOF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)250 Kč (200 ml)Více informací
1.Bioderma Photoderm KidOF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)506 Kč (200 ml)Více informací
1.Ladival SPF30 mléko pro dětiOF 305 out of 5 stars (5 / 5)446 Kč (200 ml)Více informací

Zobrazit kompletní nabídku dětských opalovacích krémůJak vybrat opalovací krém?

 • Typ – Prostředky chránicí nás před nebezpečným působením slunečního záření existují v různých podobách. Jaké jsou možnosti a jaké jsou mezi jednotlivými variantami rozdíly?
  o Krém – Nejznámější a nejpoužívanější jsou klasické krémy. Jejich výhodou je možnost vytvoření ucelené a silné vrstvy a docílení velmi vysoké míry ochrany. Nevýhodou krémů je ale obvykle náročnější a zdlouhavější roztírání.
  o SprejSprej se oproti krému velmi snadno a rychle aplikuje. Vrstva je ale slabší a při nedůsledném nanášení mohou zůstat i nechráněná místa. Spreje zpravidla neposkytují tak kvalitní ochranu jako krémy. Lze je ale snáze nanášet častěji.
  o MlékoOpalovací mléko představuje kompromis mezi snadným nanášením sprejové varianty a maximální ochranou krému.
  o Speciální krémy – Setkat se můžete i se specializovanými přípravky, např. pro použití na obličej, pro suchou nebo citlivou pokožku apod.
 • SPF, stupeň ochrany – Ochranný sluneční faktor (SPF, někdy se používá taky pojem UV faktor) je při výběru opalovacího přípravku vůbec nejdůležitější vlastností. Jak si ale vybrat tu správnou hodnotu? V úvahu je třeba vzít délku pobytu na slunci, prostředí (moře, hory,…), ale zejména váš kožní fototyp. Pro zjednodušení jsou krémy rozděleny do čtyř kategorií, z nichž každá je vhodná pro jiný kožní typ a jiné podmínky.
  o Nízká ochrana, faktor 10 a méně – Tato varianta je vhodná pro osoby s fototypem IV, tedy s velmi tmavou kůží, která se skoro nikdy nespálí a nikdy nezarudne.
  o Střední ochrana (15, 20, 25) – Střední ochrana je za tuzemských podmínek vhodná pro osoby s fototypem III, což je největší část obyvatel ČR. Tento fototyp se vyznačuje světlou nebo snědší pletí, světlými nebo hnědými vlasy.
  o Vysoká ochrana (30, 50) – Vyšší SPF je vhodné pro světlejší fototyp III nebo fototyp II, i těchto lidí je v u nás velké množství. Jde o světlovlasé a světlooké typy, často s určitým množstvím pih.
  o Velmi vysoká ochrana (50 a více) – Pokud patříte k fototypu I (zrzavé vlasy, mnoho pih, velmi rychle se spálí a vždy do ruda), pak ideálně sáhněte po SPF 50 nebo i více. A to zejména v případě, že se chystáte např. k moři.
 • Chemický vs. fyzikální UV filtr – V současné době si můžete vybrat ochranné prostředky se dvěma typy filtrů. Starší variantu představují fyzikální filtry, modernější přípravky mohou nabízet filtr chemický. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
  o Fyzikální – Zastaralejší varianta, jejíž jasnou výhodou je okamžitý účinek. Tyto krémy poskytují ochranu ihned po nanesení. Výhodou je i nižší cena. Nevýhoda naopak spočívá v nutnosti častěji ochrannou vrstvu obnovovat.
  o Chemické – Nevýhodou je vyšší cena a nástup účinku až cca 30 minut po aplikaci. Výhodou je dlouhotrvající ochrana.
 • UVA a UVB záření – Obě tyto hodnoty jsou součástí UV záření ze slunečního svitu. Opalovací krémy (i jiné prostředky) se však zaměřují především na ochranu proti záření typu UVB, a ochranný faktor SPF se taky týká právě tohoto záření. Důvodem je, že jde o nebezpečnější složku slunečního svitu, odpovědnou právě za spálení, alergické reakce i vznik nezhoubných a zhoubných melanomů. UVA záření má spíše negativní kosmetický vliv – způsobuje stárnutí pokožky a urychluje vznik vrásek. U některých opalovacích ochranných prostředků naleznete označení, že chrání i před UVA zářením.

Nejčastější otázky kupujících

Podle čeho vybírat opalovací krém?

Opalovací krém, mléko nebo sprej je třeba vždy vybírat především podle faktoru ochrany (SPF neboli UV faktor) a podle typu kůže – je tedy třeba znát svůj fototyp. Celkem se rozlišuje šest fototypů značených římskými číslicemi.

Nejvyšší fototypy VI a V teoreticky žádnou ochranu nepotřebují. Lidé s takto tmavou pokožkou se za normálních okolností prakticky nemohou spálit. Fototyp IV má tmavou pleť, vlasy a oči a spálí se jen zcela výjimečně při velmi intenzivním pobytu na silném slunci. V našich podmínkách bohatě stačí SPF 5 nebo 10 – u moře až 15.

Pokud máte kůži fototypu III (světlé až hnědé vlasy, světlá až snědá pleť) tak se opalujete většinou hezky do hněda, ale spálit se při delší expozici můžete. V našich podmínkách se doporučují krémy SPF 10 nebo 15, u moře alespoň 20 nebo 25.

II. fototyp zahrnuje blond vlasy a velmi světlou pokožku, která se snadno spálí do červena. Člověk s tímto typem pokožky by měl používat krém s SPF minimálně 25, u moře pak 30 nebo i více.

Fototyp I se vyznačuje rusými vlasy, množstvím pih a velmi bledou pletí. Tyto osoby se takřka nikdy neopálí, ale téměř ihned se spálí do červena. Vhodný je krém s aspoň SPF 30, u moře i 50 nebo víc.

Jaký krém zvolit k moři?

Pokud vyrážíte do tepla k moři, musí vám být jasné, že potřebujete silnější ochranu proti slunci. Zvolte tedy SPF alespoň o pět nebo deset stupňů vyšší, než jaký používáte doma. Pamatujte, že vliv nemá jen ostřejší svit kvůli jižnější poloze, roli hraje i voda, která paprsky odráží a celou situaci zhoršuje. Lidé se taky na dovolené obvykle chovají z hlediska vystavování UV záření podstatně rizikověji než doma.

Vyšší faktor je ale třeba zvolit nejen do teplých krajů. Silný opalovací krém si zabalte, i pokud vyrážíte na hory. Ve vyšších polohách je sluneční záření intenzivnější, může se navíc odrážet od sněhu.

Jaký krém je vhodný pro děti?

Dětská pokožka je mnohem citlivější než dospělá. Malé děti je před intenzivním zářením v letních poledních hodinách důležité chránit oblečením a pokrývkou hlavy a zdržovat se s nimi ve stínu. Opalování u dětí nepřichází v úvahu. Pokud se má dítě pohybovat na slunci, používejte krémy s co nejvyšším ochranným faktorem. Zejména pro malé děti je taky vhodné volit krémy, které jsou pro děti určeny, jsou šetrné a neobsahují potenciálně závadné látky.

Poskytuje krém ochranu i ve vodě?

Mnoho lidí si i dnes myslí, že ve vodě se nemohou spálit. Opak je pravdou. Před pobytem ve vodě je třeba se natřít a k tomu účelu jsou vhodnější krémy označené jako voděodolné, protože poskytnou delší ochranu. Každý přípravek je ale po návratu z vody nutné aplikovat znovu!

Na co si dát pozor při výběru a používání?

Nenechte se příliš zviklat reklamními slogany. Spousta krémů ve skutečnosti nenabízí takovou ochranu, jakou výrobci deklarují – ať už jde o ochranu proti UVA záření, voděodolnost nebo některé jiné vlastnosti (s výjimkou SPF faktoru). Zacházejte tedy s každým krémem stejně odpovědně a natírejte se tak často, jak se doporučuje.

Co se týče krémů, které už máte doma. Nezapomeňte kontrolovat datum spotřeby. Většina krémů je použitelná cca půl roku až rok po otevření, ale to pouze za předpokladu, že byly správně skladovány v tmavém obalu a teplotě do cca 25°C. Krém, který leží vedle vás na dece u moře, bude degradovat mnohem rychleji a je vhodné ho spotřebovat během dané dovolené.

Nejlepší značky opalovacích krémů

 • BIODERMA – Francouzská značka kosmetiky Bioderma nabízí velmi kvalitní opalovací přípravky s vyššími faktory ochrany (30 a 50). V nabídce najdete spreje, krémy i mléka a taky speciální varianty pro děti, pro suchou pleť apod. Cena je obvykle v rozmezí 200-500 Kč.
 • LA ROCHE POSAY – Další francouzská značka je součástí giganta L’Oréal. Vybírat můžete především z krémů s faktorem 50, ale i 30. Sortiment zahrnuje i přípravky pro děti, citlivou pokožku, suchou pleť atd.
 • PIZ BUIN – Švýcarská značka Piz Buin má velmi rozsáhlý sortiment opalovacích prostředků v celé škále SPF faktorů. Ceny některých krémů začínají už okolo sta korun.
 • VICHY – Krémy této známé značky jsou trochu dražší (od cca 300 Kč) a zahrnují především varianty s SPF 50, ale také 30.
 • DAYLONG – Další švýcarská značka. V její nabídce jsou krémy i jiné přípravky s SPF 50 a 30, ale i 25 či 15.

Opalovací krém pro dospělé – vítěz testu 2020

Ladival Spray – sluneční ochranný sprej s faktorem 25 se stal vítězem testu časopisu dTest v 7/2013 v konkurenci 18ti dalších výrobků. Ohodnocen jako „dobrá kvalita“ což je nejvyšší ohodnocení. I v dalších letech 2018 i 2019 potvrzuje svoje postavení na špici.

Dm/Sundance Transparentes SonnensprayVítěz časopisu dTest z roku 2012 je jedním z nejlevnějších opalovacích přípravků, který ale dokázal porazit i přípravky o několik stovek dražší. Zakoupit jej lze v drogériích DM. Testován byl ochranný faktor 30. I po 3 letech od testu stále patří mezi nejlepší na trhu.

Lidl/Cien – Classic (ochranný faktor 20) – kvalitní přípravek německé privátní značky Cien lze zakoupit v řetězcích Lidl. Přípravek se nachází na předních příčkách německých testů STIFTUNG WARENTEST a KONSUMENT. V obou případech získal 1. místo z 20 testovaných výrobků.

Garnier / AmbreSolaire, opalovací mléko – jeden z výše umístěných výrobků časopisu dTest s ochranným faktorem 20. Voděodolný a hypoalergenní přípravek. Pravidelně na předních příčkách německých testů.

Nivea Sun Protect & Bronze – Vítěz německé spotřebitelského testu TESTSIEGER nabízí ochranný faktor 30.

Opalovací krém pro děti – vítěz testu 2020

La Roche Posay mléko (OF 30) – vítěz časopisu dTest. Podle hodnocení se dobře roztírá a vstřebává, nezanechává bílé skvrny ale především velmi kvalitně chrání.

Avon Sun, voděodolné mléko ve spreji pro děti (OF 30) – Deklarovaný faktor 30, naměřeno 26. dobrá odolnost, roztíratelnost, rychle se vstřebává. Hodnocen v testech jako „dobré“ což je druhá nejvyšší známka.

Garnier Ambre Solaire (OF 50) – velmi vysoká ochrana pro děti s faktorem 50. Hodnocen v testu jako „Dobře“ což je druhá nejvyšší známka.

Ladival SPF30 mléko pro děti – opalovací mléko pro děti bylo ohodnoceno německým testem STIFTUNG WARENTEST jako vynikající a umístilo se na 2. místě z 19 testovaných výrobků.

Pár základních informací a rad týkajících se opalování:

Druhy slunečního záření:

 • UVA záření je méně nebezpečné než sluneční záření. Podporuje tvorbu vitamínu A a D ale, způsobuje rychlejší stárnutí pokožky a proniká do znamének a kožních vrásek. Značka UVA na obalu znamená, že výrobek má rozšířenou ochranu i proti UVA záření (pro které nemáme jednotku ochrany).
 • UVB je nejnebezpečnější záření a způsobuje na pokožce zhoubné i nezhoubné nádory a další poškození kůže. SPF na obale určuje ochranu čistě jen vůči UVB.
 • UVC – je záření, které nedopadá na zem.

Jak na správné opalování (nanášení krému na opalování):

 • Na 1 cm kůže bychom měli nanést 2 ml ochranného krému. Kolik by nám tak měl vydržet jeden krém? Přibližně 3-4 dny.
 • Vyvarujte se chození na slunce mezi 11 a 15 hodinou a to zejména v prvních dnech opalování.
 • Mažte se každé 2 hodiny a poprvé minimálně 30 minut před opalováním.
 • Pozor i slunce za mraky opaluje a je nutné používat ochranný krém.
 • Děti do 1 roku na slunce nepatří.
 • Děti do 3 let na slunce vždy jen s pokrývkou hlavy a namazané.

Ukázat kompletní nabídku opalovacích krémů


Pomohl vám náš test opalovacích krémů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného výrobku dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního opalovacího krému. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

5 komentářů

 1. Lenka

  Dobrý den, také jsem koupila dceři 2 krémy Cien SPF 30 a zarazilo mě uvedené značení jen UVA. Jelikož odjíždí příští týden do Chorvatska, tak jsem málem objednala jiné krémy (ovšem Cien má dobrou kvalitu a pověst, o ceně nemluvě). Naštěstí jsem narazila na tuto diskusi…
  Výrobci bych vyřídila, že jedna věta na obale výrobku by uklidnila zodpovědné rodiče (např. Obsahuje ochranu proti UVA i UVB záření). Každý totiž neví, že SPF “automaticky” označuje ochranu proti UVB záření. Málem jsem kvůli tomu nakoupila jiné krémy, které tuto informaci uvádějí… Dále nejsou špatné (a cenově přijatelné) i opalovací výrobky z DM drogerie a zn. Nivea když je v “akci”. Bohužel každý nemá finance na Daylong (protože nestačí jen 1x namazat – je to hloupost, zvlášť pokud dítě tráví hodně času ve vodě – tak i ta “voděodolnost” je časově omezená)… či Biodermu.. Přeji všem klidné léto. Právě jsem se přihlásila na odběr těchto stránek :-)

 2. Petra

  Dobrý den, koupila jsem dětský opalovaní krém ve spreji Cien z Lidlu SPF 50 a doma jsem si všimla, že na obalu je napsaný pouze ochrana proti UVA záření, nikde není napsané UVB. Je to jen chyba v tisku nebo tento sprej není kvalitní, vhodný pro děti. Děkuji za komentář.

  1. Marta

   Dobrý den, já si tento opalovací krém pro děti také koupila a malému se po něm dělají obrovské červené fleky po kůži….ano i já viděla na obalu pouze UVA..to jsem si ani nevšimla….

   1. lukas

    Děkujeme za doplnění a upozornění, info bylo vloženo do článku. V brzké době dojde k rozšíření článku o další informace.

Zaslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..