Zvířata

Jak vybrat nejlepší krmítko pro ptáky

Krmítko pro ptáčky V rámci psychohygieny se celosvětově objevuje pojem „birdwatching“ – stále více lidí s radostí pozoruje z okna ptactvo, což působí uklidňujícím způsobem na naši psychiku. Navíc, jejich přikrmování nám pomáhá být užitečnými a udělat něco dobrého zcela nezištně.

Donedávna bylo přikrmování ptactva jen sezónní záležitostí, především během mrazivých dnů, kdy potrava není tak dostupná. Prostředí kolem nás se však mění a s ním i život sýkorek, vrabců a ostatních ptáčků, kteří v mnoha případech bohužel potřebují s jídlem pomoci  celoročně.

V současnosti je tedy spíše v popředí celoroční přikrmování, takže stačí vybrat to nejlepší krmítko pro ptáky a můžete pomáhat kdykoliv. Nejlepší krmítko bude poskytovat pro ptáčky dostatek místa, ať se mohou klidně najíst a udrží samotné krmivo co možná nejdéle suché, aby se povětrnostními vlivy neznehodnotilo.

Na začátek je důležité znát rozdíl mezi ptačí budkou a krmítkem. Věříme, že náš článek bude pro vás nápomocný a dozvíte se vše potřebné.

[ssba]

Test nejlepších krmítek pro ptáky – TOP 6 podle nás

ProduktMateriálRozměryHodnoceníCena od [Kč]
1.Plastia Finch
Plastprůměr 28,5 cm[usr 5 text="true" tooltip="true"]250 KčZjistit cenu
2.Krmítko pro ptáky blumfeldt
Dřevo
(neošetřené)
cca 30 x 20 x 16 cm
(ŠxVxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]600 KčZjistit cenu
3.Esschert Design
Litinacca 23.6 x 24.4 x 12.3 cm
(ŠxVxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 KčZjistit cenu
4.Esschert Design se zásobníkem
Plast / kovcca 8 x 22.6 x 13.1 cm
(ŠxVxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]230 KčZjistit cenu
5.Plastia Domek
Plastcca 21 x 15 x 16.5 cm
(ŠxVxH)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]300 KčZjistit cenu
6.Trixie Natura
Dřevo
(ošetřené)
-[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]370 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku krmítek pro ptáky


Jaké jsou tedy nejlepší krmítka pro ptáky na trhu?

 1. Plastia Finch
 2. Krmítko pro ptáky blumfeldt ze dřeva
 3. Esschert Design
 4. Esschert Design se zásobníkem
 5. Plastia Domek
 6. Trixie Natura

Jak vybrat nejlepší krmítko pro ptáky?

 • Krmítko nebo ptačí budka. Laik často vnímá tyto dvě „stavby pro ptáčky“ stejně, avšak je mezi nimi zásadní rozdíl. Pokud chcete ptáčky krmit, potřebujete krmítko, které má jen zásobník na jídlo (a obvykle už i stříšku). Pokud chcete, aby ptáčci měli místo i na hnízdění, pak jim pořiďte ptačí budku.
 • Materiál krmítka pro ptáčky. Kvalitní krmítko pro ptáky je dřevěné nebo plastové, setkat se však můžete i s kovovými provedeními. Pozor na měděné krmítka pro ptáky, které velmi rychle zezelenají a je nutné je pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry. Chcete-li málo starostí, vyberte krmítko pro ptáčky z vysoce kvalitního plastu, které se snadno čistí a spolehlivě udrží krmivo v suchu.
 • Správný typ krmítka pro ptáky. Otevřené krmítka vypadají jako podnos nebo mohou být jen tak zavěšeny o větev. Otevřené krmítka se stříškou chrání samotné krmivo lépe před větrem i deštěm, a zároveň ptáčci mají během krmení výhled kolem sebe. Oblíbené jsou zásobníky, často válcovitého tvaru, které ideálně chrání krmivo před nepřízní počasí. Na ústupu jsou tzv. pletivové krmítka, protože pokud je pletivo husté, mohou se ptáčkům zaseknout drápky. Vybírejte s ohledem na místo, kde krmítko pro ptáky chcete umístit a také berte v potaz svůj čas – krmítko je totiž třeba občas pročistit.
 • Rozměry krmítek pro ptáky. Univerzální krmítka pro ptáky jsou ideální pro malé městské ptáčky, jako jsou vrabci, sýkorky nebo lejsci. Větší krmítka přilákají kavku, ale i holuby.
 • Způsob osazení krmítka a jeho čištění. Ve městě s paneláky jsou ideální závěsné krmítka pro ptáky, které lze připevnit na větev stromu v dostatečné výšce od země (zpravidla 1,5 až 2 m). Na zahrádce nebo případně v odlehlejších městských částech lze umístit samostatně stojící krmítko pro ptáky se stříškou, což bude působit navíc esteticky hezky.
 • Inspirujte se. Pomůže například test krmítek pro ptáčky, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní rozdíly v jednotlivých materiálech krmítek pro ptáky?

Kvalitní krmítko pro ptáky vydrží dobře sloužit i několik sezón. V rámci hygieny by se mělo krmítko buď pravidelně čistit nebo měnit za nové – v opačném případě ptáčci onemocní.

Kvalitní krmítka pro ptáky z plastu se dají dobře čistit, a tedy můžete je používat i tři zimy po sobě, nebo dva roky nepřetržitě, když chcete krmit celoročně. Jsou pevné, nepromoknou a jídlo v nich zůstává déle suché, což je pro trávení ptáčků ideální. Výhodou je i cena. Nevýhodou je fakt, že bude z krmítka plastový odpad.

Dřevěné krmítka pro ptáky jsou často estetičtější – v stromech krásně splynou s prostředím a jako samostatně stojící působí důstojně a okrášlí exteriér. Na druhé straně, o dřevo je třeba pečovat a zejména čistit častěji, jelikož v dřevěném krmítku ptačí zob navlhne rychle a mohly by se začít množit nebezpečné bakterie. Kvalitní krmítka pro ptáky jsou z dubu, z cedrového dřeva a vhodný je i buk. Smrk a borovice jsou cenově dostupnější, ale vydrží tak jednu zimu – zdeformují se, případně je napadnou škůdci či houby.

Kovové ptačí krmítka jsou trvanlivé, nepromoknou a vydrží při správné péči i několik sezón. Na druhé straně, i když je to ojedinělé, drobní ptáčci jako vrabci mohou na krmítku usnout a přimrznout – nejlepší krmítka pro ptáky z této kategorie jsou pogumované. Měděným krmítkům se buď vyhněte, nebo je ošetřujte nátěry opravdu často.

Jak se zorientovat v jednotlivých typech krmítek pro ptáky?

Mezi kvalitní krmítka pro ptáky patří zásobníkové a otevřené se stříškou. Krmivo je chráněno před počasím a ptáčci mohou zobkat.

Zcela otevřené krmítka pro ptáky vypadají jako podnos a nejsou nijak chráněny před deštěm nebo sněhem. Pod stříškou nezmoknou a zároveň mají výhled na případné predátor z okolí. Podle některých jsou nejlepší krmítka ty zásobníkové ve tvaru válce, s bidýlkem, aby se mohlo krmit několik ptáčků najednou. Jídlo zároveň padá na zem jen minimálně.

Kam umístit krmítko pro ptáky?

Nejlepší krmítko pro ptáčky je to, ve kterém se mohou bezpečně najíst a kde je čistě. Umístěte krmítko do výšky 1,5 až 2 m. Krmítko pro ptáky by mělo být chráněno alespoň částečně před větrem a deštěm, aby jídlo zůstalo co nejdéle suché a zbytečně neroztřesené po zemi. V úplně ideálním případě bude krmítko pro ptáky orientované na jih.

Pokud chcete mít více krmítek na zahrádce nebo v okolí, pak by měly být rozestupy mezi nimi minimálně 15 metrů.

Čím krmit ptáčky?

Rozhodně nikdy ne lidskou stravou, a to ani rohlíkem – určitě se nechcete dívat na trávicí potíže, které se následně dostaví, resp. na nemocné ptáčky v okolí krmítka.

Drozdi si pochutnají na klasických směsích pro ptáčky z chovatelství, sýkorky si umí pochutnat i na ovesných vločkách. Vrabci vyzobají pšenici, slunečnici i ječmen. Stehlík jí ječmen, proso a nepohrdne ani mákem. Hrdličky neodmítnou drcenou kukuřici, ječmen a pšenici.

Pokud nevíte, jací ptáčci k vám chodí, pořiďte různé připravené krmiva z chovatelství – ptáčci budou mít občas změnu a vy radost.

Nejprodávanější krmítka pro ptáky

Nejprodávanější krmítka pro ptáky dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku krmítek pro ptáky


Pomohl vám náš test krmítek pro ptáky? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího krmítka pro ptáčky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..