Zvířata

Jak vybrat nejlepší akvárium?

Akvárium Akvárium uklidňuje, dodává domácnosti luxusní nádech a udělá radost i dětem. Mnozí senioři se těší právě akváriu, protože se o něj mohou starat a vidí pravidelně výsledky své práce. Nejdůležitější je začít.

Hned na úvod, dříve než vejdete do prodejny nebo se začnete dívat na eshopy, byste měli zhodnotit své finanční možnosti a svůj volný čas. V případě, že nebudete déle doma, dostanou rybky od někoho jiného jídlo? Máte čas vyměňovat vodu? Nezapomenete rybky nakrmit? V neposlední řadě myslete také na to, že akvárium potřebuje nonstop teplo, světlo a nepřetržitě pojede i filtr.

Na druhé straně, odměnou vám bude krásné akvárium plné života, s vlastním malým ekosystémem, na který se budete moci pyšně dívat každý den. Zeleň, voda, život ve vašem obýváku – už jen samotná představa je krásná.

Pro všechny nováčky jsme připravili test akvárií s množstvím rad a odpovědí na ty nejrůznější otázky začátečníků. Zároveň je tento žebříček doplněn o nejlepší akvária, jaké můžete právě na trhu najít, čili se lépe zorientujete v nabídce a jednodušeji si vyberete právě to své.

Budeme rádi, pokud článek doplníte o vlastní názory, postřehy a otázky, neboť téma chovatelství je nevyčerpatelné a dobré rady jsou stále žádané. Děkujeme!

[ssba]

Test nejlepších akvárií – TOP 6 podle nás

NázevRozměrObjemHodnoceníCena od [Kč]
1.Tetra AquaArt LED
57x25x35 cm
60 l4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3700 KčVíce informací
2.Diversa Akvárium klasické
120x50x50 cm300 l5 out of 5 stars (5 / 5)2650 KčVíce informací
3.Eheim Vivaline LED
120x40x50 cm 240 l5 out of 5 stars (5 / 5)5500 KčVíce informací
4.Juwel akvarijní set Lido LED
61x41x58 cm120 l5 out of 5 stars (5 / 5)6800 KčVíce informací
5.Juwel akvarijní set Rio LED 240
121x41x55 cm240 l5 out of 5 stars (5 / 5)8000 KčVíce informací
6.Cat-Gato Akvárium set Pacific
60x30x30 cm54 l4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)1300 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku dětských matrací


Jaké jsou nejlepší akvária na trhu?

  1. Tetra AquaArt LED
  2. Diversa Akvárium klasické
  3. Eheim Vivaline LED
  4. Juwel akvarijní set Lido LED
  5. Juwel akvarijní set Rio LED 240
  6. Cat-Gato Akvárium set Pacific

Jak vybrat nejlepší akvárium?

  • Mořské a sladkovodní akvárium. Nejrozšířenější je sladkovodní akvárium, protože je jednodušší na údržbu, dno je možné vystlat pískem a substráty a vystačíte si i s vodou z vodovodu. Mořské akvárium je na péči náročnější už jen proto, že musíte pomocí mořské soli „vyrábět“ slanou vodu. Mořské ryby navíc potřebují jiné krmení, avšak majitelé takových akvárií milují všechny ty krásné medúzy a hvězdice, které v něm mohou žít.
  • Tvar a velikost akvária. Nejčastěji se setkáte s obdélníkovým akváriem, ale v nabídce jsou i čtvercové a mimořádně oblíbené rohové akvária. Samozřejmě, si můžete nechat vyrobit akvárium na míru přesně podle vlastních představ. Co se týče velikosti, nejprodávanější jsou akvária o objemu 240 litrů a 450 litrů. Začátečník by měl začínat na 60 litrech, tedy řešit 60 cm akvárium (cca 60 cm x 30 cm x 30 cm).
  • Materiál akvária. Nejčastěji se setkáte se sklem, protože se snadno čistí, je stabilní a pro udržení kvalitního života ve vodě je ideálním materiálem. Skleněné akvária mohou být bez rámu nebo s kovovým rámem. Pokud chcete mořské akvárium, slaná voda si s kovem velmi nesedne. I pro sladkovodní akvária je doporučeno vyhnout se kovu. V nabídce jsou ještě plastové akvária, které se však při čištění mohou poškrábat a navíc se rychle opotřebují. Jsou dobré, když narychlo potřebujete dát rybku do karantény a nemáte jiné akvárium, čili bude jakýmsi záložním akváriem v případě potřeby.
  • Tloušťka skla akvária. Kvalitní akvária jsou dostatečně pevné a odolné. Platí jednoduché pravidlo: čím je akvárium větší, tím i sklo musí být tlustší, aby zvládlo tlak vody a tak velký objem. Malé akvária mohou mít tlusté skla od 3,8 mm (ne méně), středně velké od 7 mm do 9 mm, velké akvária od 10 mm do 14 mm.
  • Osvětlení akvária, vytápění a filtrování. Co se týče osvětlení, na 1 litr potřebujete asi 1 Watt a ideální je podlouhlé osvětlení. Vytápění závisí na chovaných druzích živočichů, určitě však budete potřebovat termostat na nastavování teploty a samozřejmostí je akvaristický teploměr na ukazování přesné teploty. Známe tři typy filtrů: filtry umístěny na dně, filtry vnější a filtry vnitřní.
  • Inspirujte se. Pomůže například test akvárií, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Vyplatí se koupit začáteční set?

Ano. Začátečníkům se hodí pravděpodobně celý set, protože v něm mají základ pro zahájení včetně osvětlení a filtru.

Myslete však na to, že pokud vás akvaristika začne bavit, určitě budete chtít více a začnete se dívat na kvalitní akvária na dlouhá léta. Set nebo části setu pak můžete například prodat někomu jinému, nebo si takové začátečnické akvárium můžete nechat jako záložní.

Je dobré začít malým akváriem?

Ne. V malém akváriu je těžší udržet nějaký ekosystém, rostliny se mohou přemnožit nebo budete mít problém s umísťováním filtru.

Zkušený akvaristi i začátečníkům doporučují začínat s akváriem o velikosti 60 cm (cca 54 litrů), aby živočichové i rostliny měly dostatek prostoru. Zároveň jde čištění takového akvária lépe, dostanete se všude, zatímco v malém ztrácíte přehled.

Proč nekupovat kulaté akvárium?

Kulaté akvária lákají ke koupi z estetického hlediska, navíc máte pocit, že vám postačí na začátek jen jedna rybka. Problémem je, že obyvatelé takového akvária mají zkreslené vnímání prostoru, což jim z dlouhodobého hlediska vůbec neprospívá.

Kde umístit akvárium?

Myslete na to, že jeden litr vody váží přibližně jeden kilogram, takže plné akvárium je opravdu těžké.

Akvárium by mělo stát na dostatečně pevném podstavci, například na skříňce určené pro akvária nebo na dostatečně stabilní skříňce. V ní pak můžete mít krmivo a další pomůcky prakticky uloženy. Akvárium není nikdy umístěno u okna ani u radiátoru, aby se neměnily světelné a tepelné podmínky.

Co na začátku dát na dno akvária?

Aby rostliny měly na začátku živiny, začněte s tzv. výživovou podložkou, na kterou dáte písek.

Mohu hned do akvária koupit rybky?

Ne. Zařiďte celé akvárium, spusťte osvětlení, filtr, vyhřívání a tak po čtyřech dnech můžete donést nějaké rybky. Akvárium by totiž mělo být zaběhnuté se stálou teplotou.


Ukázat kompletní nabídku akvárií


Pomohl vám náš test akvárií? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího akvária a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..