Dílna

Test úhlových brusek

Úhlová bruska Makita Úhlové brusky jsou v domácnosti skutečně nepostradatelným pomocníkem. Mnozí kutilové znají úhlovou brusku i pod hovorovým názvem „flexa“ – určitě nemůže chybět při pracích okolo domu, při přestavbách a své místo má i v dílnách a na zahrádkách mnoha mužů. Nejlepší úhlové brusky znají také bytové domácnosti, v nichž má bruska menších rozměrů rovněž své využití.

V současnosti dokáží nejlépe úhlové brusky řezat, obrušovat a také leštit mnohé materiály. V nabídce najdete úhlové brusky na baterii, tzv. AKU úhlové brusky s nimiž zvládnete i v bytě nejrůznější opravy a nebude vás omezovat kabel. Podle toho, jak plánujete úhlovou brusku používat, vybírejte její výkon a přihlížejte i na ostatní funkce.

Na trhu je několik výrobců a samotné úhlové brusky jedné značky se od sebe liší především parametry. Jak tedy vybrat úhlovou brusku, ať už pro sebe, nebo jako dárek?

Připravili jsme tentokrát test s množstvím praktických odpovědí na časté otázky. Věříme, že tento článek bude pro vás nápomocný a že zde najdete všechny potřebné informace ještě předtím, než se pustíte do nakupování.

Děkujeme za všechny vaše sdílení na sociálních sítích mezi přáteli a budeme rádi, když i tento žebříček obohatíte o vlastní postřehy a rady zapojením se do diskuse v závěru pod článkem.

[ssba]

Test nejlepších úhlových brusek – TOP 6 podle nás

NázevPříkonPrůměr kotoučeHodnoceníCena od [Kč]
1.Makita GA9050R
2000 W230 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 KčVíce informací
2.Bosch GWS 9-125 S
900 W125 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1850 KčVíce informací
3.Makita GA5030R
720 W125 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1150 KčVíce informací
4.NAREX EBU 150-16
1600 W150 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
5.Einhell TE AG 230
2350 W230 mm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 KčVíce informací
6.DeWALT DCG405NT
1000 W125 mm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku úhlových brusek


Jaké jsou nejlepší úhlové brusky na trhu?

 • Makita GA9050R
 • Bosch GWS 9-125 S
 • Makita GA5030R
 • NAREX EBU 150-16
 • Einhell TE AG 230
 • DeWALT DCG405NT

Jak vybrat kvalitní úhlovou brusku?

 • Elektrická nebo aku úhlová bruska. Hned na úvod je dobré vědět, zda chcete klasickou úhlovou brusku na elektřinu, nebo raději dáte přednost kompaktnější aku bateriové úhlové brusce. Když plánujete úhlovou brusku aktivně využívat, pak určitě potřebujete elektrickou s dostatečným výkonem, ale pokud jste jen příležitostným mistrem, podívejte se na aku úhlové brusky.
 • Průměr kotouče úhlové brusky. Nejčastěji rozměry kotoučů při úhlových bruskách jsou 115 mm, 125 mm, 320 mm. Menší rozměry jsou ideální pro snadné řezání, broušení, případně odříznutí z obkládaček či kovových trubek. Větší rozměry jsou skvělé i na železo, dlažbu či železobeton.
 • Výkon úhlové brusky. Výkon se pohybuje od 600 W do více než 2200 W. Menší úhlové brusky mají výkon do 1700 W, což postačuje na menší práce pro hobby využití. Kvalitní úhlové brusky náročných mistrů pro časté používání mají výkon i 2200 W. Vybírejte podle účelu použití a materiálů, se kterými budete pracovat.
 • Důležité maličkosti. Oceníte nejen ergonomicky tvarovanou rukojeť, ale i tlumení vibrací, aby se dobře držela v rukou i během dlouhé práce. Určitě budete při práci používat ochranné rukavice, a tak myslete na dostatečně velká tlačítka, které budete moci ovládat i s rukama v hrubších rukavicích. Velmi užitečná je funkce omezovače náběhového proudu, což zajišťuje plynulý rozběh úhlové brusky. Nejlepší úhlové brusky mají ochranu před opětovným zapnutím.
 • Kvalita a výrobce. V nejednom našem testu poměrně často připomínám, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. Někdy na první pohled vypadá levná úhlová bruska stejně dobře jako dražší, ale rozdíl je obvykle schovaný „ve střevech“ – třeba méně kvalitní ložiska nebo plastové části, které se velmi rychle zničí. Až čas ukáže během používání rozdíly, zejména co se týče životnosti.
 • Nechte si poradit. Čtěte recenze, zeptejte se kamarádů kutilů. Pomůže například vyhledat si test úhlových brusek a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí. Čím více toho zjistíte, tím lépe si vyberete.

Jak se zorientovat v průměrech kotoučů úhlových brusek?

Zjednodušeně si popíšeme používané rozměry kotoučů úhlových brusek.

 • Kotouče 115 mm a kotouče 125 mm jsou vynikající na plechy, obkladačky, na broušení menších ploch a na různé domácí práce. Odříznete nimi trubky z kovů. Hodí se na hobby práce.
 • Kotouče 150 mm a kotouče 180 mm si poradí s hrubšími kovovými trubkami, se železem a také s dlažbou. Mají širší využití a patří k oblíbeným úhlovým bruskám v domácí dílničce na zahradě. Poradíte si i s pracemi kolem domu na profesionálnější úrovni.
 • Kotouče 230 mm dokáží řezat hlouběji, prořežou hrubé kusy železa, poradí si se železobetonem. Jsou ideální pro náročné stavební práce a pro profesionální využití ve stavebním průmyslu.

Jaké jsou výhody a nevýhody aku úhlových brusek?

AKU úhlové brusky na baterii jsou cenově náročnější a obvykle mají nižší výkon, nehodí se na dlouhodobé práce někde kolem domu a už vůbec nejsou určeny pro profesionální mistry. Hodí se na hobby využití. Hlavní výhodou je, že jsou menší (kotouče 115 mm až 125 mm) a při práci nepřekáží kabel. Hmotností jsou těžší.

Jak se zorientovat ve výkonu úhlových brusek?

Nejlepší úhlové brusky pro náročnou a / nebo pravidelnou práci mají výkon 1800 W až více než 2000 W. Kvalitní úhlové brusky na běžnější používání kdesi u kutila mají výkon do 1700 W. Kvůli životnosti nedoporučujeme kupovat úhlovou brusku s výkonem menším než 700 W.

Co zahrnuje údržba úhlové brusky?

Kvalitní úhlové brusky stačí po práci jen ofouknout stlačeným vzduchem, abyste odstranili nečistoty, zejména prach a částečky opracovávaných materiálů.

Co znamená ochrana před opětovným zapnutím?

Kvalitní úhlové brusky mají ochranu před opětovným zapnutím – když náhodou vypadne proud a vy jste nevypnuli úhlovou brusku, po nahození elektrického proudu se nezapne. Tím vás chrání před vážnými úrazy.

Jací výrobci jsou u nás oblíbení pokud jde o úhlové brusky?

Úhlové brusky s dlouhou tradicí na trhu najdete například od značky Makita nebo Bosch.

Nejprodávanější úhlové brusky

Toto jsou nejprodávanější úhlové brusky podle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku úhlových brusek


Pomohl vám test úhlových brusek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepší úhlové brusky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..