Hobby

Test AKU vrtaček

AKU vrtačka Makita Akumulátorové vrtačky jsou vhodné nejen do dílen, ale také pro neprofesionální mistry, kteří potřebují příležitostně vrtačku využít na domácí opravy. Nemusíte si již vrtačku půjčovat od kamarádů a sousedů – ty nejlepší AKU vrtačky dokážete koupit i za přijatelné ceny.

Na trhu je několik známých výrobců. Abyste se dokázali snadněji zorientovat na trhu, přinášíme vám test AKU vrtaček sestavený na základě výsledků testovacích společností. Při sestavování žebříčku jsme brali v potaz také hodnocení zákazníků a názory odborníků v oboru.

Pro dobrý výběr se vyplatí podívat se po TOP modelech na trhu. Inspirujete se. Mimo to jsme tento test obohatili pro čtenáře o zajímavé rady a postřehy, které se vyplatí přečíst ještě před koupí nové AKU vrtačky.

Budeme rádi, pokud test doplníte o vlastní postřehy zapojením se do diskuse, abyste i vy pomohli doplnit nejlepší modely do seznamu.

[ssba]

Test nejlepších AKU vrtaček – vybrali jsme TOP 6 modelů

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.BOSCH GSR 18V-50 0 601 9H5 000
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 KčVíce informací
2.Makita HP457DWE
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3100 KčVíce informací
3.BOSCH GSB 18V-50 0 601 9H5 100
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4500 KčVíce informací
4.DeWalt DCD776C2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
5.Makita DDF453SYE
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací
6.Einhell TC-CD 18-2 Li 4513846
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1380 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku AKU vrtaček


Jak vybrat AKU vrtačku?

 • Typy – Akumulátorové vrtačky představují oblíbené vybavení především domácích dílen. Některé silné modely už dokáží podávat takřka profesionální výkony a jsou schopny v některých ohledech nahradit vrtačku klasickou. Stejně tak ale existují i základní AKU přístroje, které se hodí pro sporadické, běžné použití v domácnosti. Pojďme se podívat na základní rozdělení:
  – AKU šroubovák – Tato varianta je váhově i rozměrově nejmenší a nabízí také nejnižší výkon. Jde o zařízení přímo určené k utahování šroubů. Práce s AKU šroubovákem je velice pohodlná a jednoduchá, a pokud potřebujete často šroubovat, rozhodně by vám toto zařízení nemělo ve výbavě chybět.
  – AKU vrtačka – Za klasickými (síťovými) vrtačkami zaostávají akumulátorová řešení ve výkonu. Přesto s nimi můžete běžně vrtat do dřeva i kovu, a navíc se zbavíte obtížného drátu. Jde tedy o velmi praktické řešení pro práci v prostorách, kde je špatný přístup k el. energii. AKU vrtačky obvykle umožňují taky šroubování, ale nejsou pro tento účel příliš dobře přizpůsobeny.
  – AKU vrtačka s příklepem – Existují i příklepové AKU vrtačky. Ty do jisté míry umožňují i vrtání do zdiva a nabízejí vysoký výkon. Ve srovnání se síťovými přístroji si však zpravidla povedou hůře.
 • Motor – V současné době se můžete u AKU vrtaček setkat se dvěma variantami motorů.
  o Elektromotory – Tato možnost je vývojově starší a dnes ještě stále rozšířenější a oblíbenější. Důvodem je větší dostupnost a nižší cena. Velkou nevýhodou je rychlejší opotřebení motoru a postupné ztrácení výkonu a efektivity – i z hlediska spotřeby energie.
  o Bez-uhlíkové motory – Jde o moderní variantu, která nabízí obrovské výhody. Motor je menší, lehčí, energeticky efektivnější, spolehlivější a má delší životnost. Byť jsou tyto motory složitější, poruchovost je nižší. Jedinou nevýhodou je tudíž vyšší cena.
 • Akumulátor – Typ akumulátoru a jeho kapacita, to jsou dva stěžejní faktory při výběru AKU vrtačky. Kapacita udává výdrž baterie, a tedy délku práce bez přerušení nabíjením. Udává se v ampérhodinách. Kapacita okolo 1,5 Ah je dostačující spíše pro domácí použití. Velmi kvalitní modely nabídnou kapacitu i 3 Ah nebo více – ty už je možné použít i profesionálně. A jaké jsou typy akumulátorů:
  o Ni-Cd – Niklo-kadmiová baterie je nejstarší a nejméně kvalitní variantou. Dnes už se pořízení přístroje s touto baterií příliš nevyplatí a setkáte se s nimi málo. Většina jich už dosluhuje v dílnách a domácnostech. Poměr hmotnosti, kapacity a životnosti je špatný. Pokud na model s touto baterií narazíte, raději se mu vyhněte.
  o Ni-Mh – Dnes stále běžně užívaný typ. Nabízí vyšší kapacitu než Ni-Cd. Nevýhodou je nižší napětí a taky postupná ztráta kapacity.
  o Li-Ion – To nejlepší nakonec. Lithium-iontové baterie představují dnes standard a taky špičku. Vynikající poměr hmotnosti a kapacity. Další výhodou je rychlé nabíjení, dlouhá životnost.
 • Napětí akumulátoru – Napětí zásadně ovlivňuje výkon vrtačky. Rozpětí je velké, od slabých modelů s napětím 3,6 V (šroubováky) až po profesionální vrtačky s napětím 24 a více V.
 • Utahovací moment – Zejména kvůli šroubování je důležitý utahovací moment. Pro šroubování do měkčích povrchů jsou optimální hodnoty v rozmezí 5 až 20 Nm. S utahovacím momentem nad 50 Nm už se můžete směle pustit i do profesionální práce a pevných materiálů.
 • Otáčky – A ještě jeden důležitý faktor. Jsou jím otáčky a možnost jejich regulace. V nabídce jsou vrtačky i šroubováky jednorychlostní, dvourychlostní i vícerychlostní. U dvourychlostních modelů je zpravidla jedna volba pro vrtání, jedna pro šroubování. Vícerychlostní modely bývají dražší a často profesionální nebo poloprofesionální. Šroubováky nabízejí zpravidla hodnoty okolo 500 otáček za minutu, vrtačky až 1700 nebo i víc.
 • Inspirujte se. Pomůže například test AKU vrtaček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Časté otázky nakupujících

Na co se při výběru zaměřit?

Při výběru vrtačky je nutné rozhodnout se, k čemu ji budete především používat a zda zvolíte šroubovák, vrtačku nebo vrtačku s příklepem. Dále je velmi důležitá kapacita akumulátoru a napětí, které ovlivní maximální výkon a schopnosti přístroje. Roli bude hrát taky doba nabíjení, typ akumulátoru a pak samozřejmě rozměry a hmotnost vrtačky.

Mezi důležité parametry patří i upínací rozsah sklíčidla v mm, který udává, jak velký vrták se do zařízení vejde, průměrný rozsah je 10-13 mm. Dále se zaměřte na maximální průměr vrtu do dřeva a do oceli. Hodnoty jsou opět v mm, u dřeva je to nejčastěji 20-38 mm, u oceli 10-13 mm.

Zaměřte se taky na případné další funkce, jako je příklep, zpětný chod nebo například možnost nastavení otáček. Praktickou součástí vybavení může být taky integrovaná LED svítilna. Užitečnou funkcí je pak kontrolka baterie, která vám umožní lépe si rozvrhnout práci.

Jak dlouho se vrtačka nabíjí?

U moderních vrtaček je doba nabíjení poměrně krátká. Při neodkladné práci může přesto představovat významné zdržení. Nejnižší hodnoty doby nabíjení se pohybují už okolo 20 min. Některé vrtačky ale vyžadují pro nabíjení i jednu až tři hodiny.

Kolik váží AKU vrtačka?

Hmotnost AKU vrtačky je velmi důležitá pro pohodlí při práci. Nejlehčí modely mohou vážit kolem 1 až 1,5 kg. Nejběžnější váha je od 1,5 do cca 3 kg. Velmi výkonná a profesionální zařízení ale mohou vážit i víc.

Jaké funkce navíc může mít AKU vrtačka?

Mimo toho, že určitě sledujete poměr ceny a výkonu, všímejte si také těchto věcí:

 • ergonomický tvar (zda se dobře drží v rukách, protože pokud nějaká AKU vrtačka vyhovuje vám, nemusí vyhovovat vašemu bratrovi),
 • značka (kupujte AKU vrtačky od známých a ověřených výrobců, které jsou roky ověřené viz nejlepší značky níže),
 • pozáruční servis (značkové AKU vrtačky nemají problém s pozáručním servisem, protože si za svoji kvalitou stojí),
 • vestavěné světlo (nejeden kutil si potřebujte při vrtání posvítit praktickým světýlkem navíc, takže tento detail určitě oceníte),
 • indikátor stavu nabití baterie (určitě budete potřebovat vědět, jak dlouho budete moci vrtat, než se vybije baterie),
 • spona na opasek anebo poutko na zavěšení (budete ji moci mít při práce za opaskem stále u sebe a později prakticky zavěšenou například někde v garáži).

Nejlepší značky AKU vrtaček

 • BOSCH – Německá firma Bosch patří mezi nejoblíbenější výrobce nářadí nejen u nás, ale v mnoha zemích světa. AKU vrtačky této značky patří při práci k nejpohodlnějším. Propracovaná je ergonomie, ale skvělý je i výkon (nabízí i profesionální modely). Výběr je přitom obrovský.
 • BLACK&DECKER – Tato americká značka je známá po celém světě a je synonymem výkonu a kvality. Vybrat si můžete z celé škály modelů, mezi nimiž najdete lehké domácí přístroje i silnější zařízení pro poloprofesionální použití.
 • MAKITA – Značka Makita pochází z Japonska a její vrtačky patří k nejprodávanějším u nás. V rozsáhlé nabídce najdete cenově dostupné i dražší, výkonnější stroje.
 • DEWALT – Další americká značka nabízí spíše dražší modely s velmi vysokým výkonem i kapacitou baterie.
 • EINHELL – Německá značka Einhell vás osloví, pokud hledáte cenově dostupnou variantu. Poměr ceny, kvality a výkonu je přitom zpravidla opravdu vynikající.

Ukázat kompletní nabídku AKU vrtaček


Pomohl vám náš test AKU vrtaček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní AKU vrtačky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..