Domácnost

Test matrací

Matrace Dřevočal Nic není lepší, jako oddych ve vlastní posteli, kde se můžete pořádně natáhnout a nerušeně relaxovat. Na to, abyste se ve své posteli mohli cítit jedinečně, potřebujete už při koupi hledat nejlepší matrace. A my vám poradíme jak. Na trhu totiž existuje velké množství matrací a jejich výrobců a každá z nich slibuje dokonalý spánek. Jak se tedy zorientovat při jejich výběru?

Právě pro tento případ jsme se rozhodli přinést přehledný test matrací, s kterým bude koupě nové mnohem jednodušší. Výrobci slibují, že právě jejich matrace jsou ty nejlepší, no často je opak pravdou. Při koupi není dobré všímat si sloganů, ale dbát jen na své vlastní nároky. Bolí vás záda? Pracujete fyzicky celé dny? Máte problémy s klouby? Jste ve vyšším věku a tvrdé matrace jsou pro vás katastrofou?

Náš test matrací vám odpoví na nejčastější otázky, které si kupující kladou při nákupu. Doporučí vám také pár matrací z ověřených eshopů, které získali buď velmi dobrá hodnocení v renomovaných testovacích organizacích, anebo patří na základě spotřebitelských recenzí mezi to nejlepší. Zda se budete inspirovat, nechám na vás, protože výběr matrace je natolik individuální, že není možné doporučit univerzální modely pro každého z vás. Spánek je mimořádně důležitý a výběr nové matrace do postele je třeba brát skutečně vážně.

[ssba]
Při sestavování testu matrací jsme museli přistoupit k alternativnímu hodnocení. Jako základní ukazatel u našich testů, vždy bereme v potaz hlavně zahraniční a domácí testy. Bohužel u matrací je problém, že většina zahraničních výrobců se na český trh ani nedostane. V České republice jsme nenašli žádné vypovídající testy, mimo jednoho z Lázní Velichovky z roku 2013. Proto jsme přistoupily zejména na spotřebitelská hodnocení nejvýznamnějších obchodů a srovnávačů cen a na základě toho poté redakce vybrala 8 nejlepších modelů.

Test matrací do postele – vybíráme 8 doporučeníhodných

NázevDůvodyHodnoceníCena od [Kč]
1.Slumberland Color Visco Wellness 1+1
"Vítěz testu pohodlí v Lázních Velichovky. Sedmizónové anatomické provedení s 3D profilací a masážním vzorem. Pratelnost: 60 °C. Vysoký komfort spánku. Tvrdá a měkká strana. Plusem je také poměr cena / kvalita."[usr 5 text="true" tooltip="true"]6300 KčČíst recenze
2.Matrace Air+ Comfort
"Kvalitní 27 centimetrů vysoká 3 zónová matrace ověřené značky Dormeo. Lze nastavit tvrdost matrace od středně tvrdé až po tvrdou. Několik vrstev a až 100 nocí na vyzkoušení matrace."[usr 5 text="true" tooltip="true"]11390 KčČíst recenze
3.MPO Memory Comfort 1+1
"Jedna z nejoblíbenějších a nejprodávanějších matrací v ČR. Ortopedická 7zónová partnerská matrace vhodná pro osoby s bolestmi zad a kloubů. Tvořena různě tuhými VISCO a PUR pěnami. Nosnost až 120 kg, opora svalů a páteře. Výška 20 cm vyhovuje i seniorům pro snadnější vstávání a ulehávání. Vysoký komfort i hygiena."[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7000 KčČíst recenze
4.Dormeo 8v1 iMemory S Plus
"Nejprodávanější model značky Dormeo 8v1 iMemory S Plus o výšce 20 cm je pružinová matrace, nabízející 3 zóny, až 15 letou prodlouženou záruku a 60 dní na vrácení peněz v případě, že by vám matrace nevyhovovala."[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
5.Tropico Enigma 1+1
"Vynikající spotřebitelská hodnocení (95% ze 100 lidí doporučuje). Lidé si chválí zejména kvalitnější spánek bez nočního blouznění, 2 tvrdosti, poměr ceny a kvality, pohodlnost s čímž souvisí výška matrace a antibakteriální potah."[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
6.Panmatraci SKOK and GO Exclusive
"9-ti zónová a 25 cm vysoká luxusní matrace ze studené pěny s vrstvou ovči vlny všité do potahu matrace. Matraci tvoří ovčí vlna, VISCO pěna a studená pěna (HR). Rovnoměrně rozkládá tlak na lidské tělo, což má výrazný vliv na krevní oběh. Kokosová vrstva zmírňuje proleženiny, absorbuje vlhkost a také pot člověka."[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6630 KčČíst recenze
7.Dormeo iMemory Silver
"Oboustranná matrace s 3-zónovým jádrem a vrstvou paměťové pěn, která se přizpůsobuje vašemu tělo a kopíruje jeho tvar pro stabilitu svalů a těla. Matrace má termoregulační vlastnosti, které jsou hypoalergenní, antimikrobiální, antifungální a antistatické. Nastavitelné 4 možnosti tvrdosti. Vhodná pro páry. Záruka 15 let! "[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8000 KčČíst recenze
8.TERMAL-VISCO
"Anatomická 25 cm vysoká matrace poskytuje tělu ortopedickou oporu. Matrace je středně tvrdá. Potah je antialergický, redukuje výskyt roztočů. Vhodná pro letní dny. Matrace španělské výroby firmy Don Almohadon."[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6500 KčČíst recenze

Ukázat kompletní nabídku MATRACÍ


Jak vám vybrat novou matraci do postele?

 1. Tvrdost matrace. Zapomeňte na mýty o tom, že jen tvrdá matrace se neproleží a je zdravá. V současné době lze zakoupit i měkké matrace, které jen tak lehce neproležíte, takže si můžete dopřát i pohodlí. Záleží na vás, co máte rádi. Výběr vždy záleží na tělesné skladně uživatele, zejména pak na hmotnosti. Platí zde pravidlo, že čím vyšší je váha člověka, tím vhodnější je tvrdší matrace. Pokud spíte většinu noci na zádech, můžete zvolit matraci o něco tvrdší. Pokud spíše na boku, zvolit můžete měkčí.
 2. Nosnost matrace. Další z velmi důležitých vlastností, na které je třeba dávat pozor. Většina výrobců tento údaj uvádí u svých modelů. Jen tak si matrace zachová všechny své kladné ortopedické vlastnosti.
 3. Výplň matrace, materiál jádra. Vybrat si můžete buď pružinové matrace (musí mít dostatečné množství pružin, jen tak zajistí optimální rozložení hmotnosti těla) nebo matrace z různých pěn. Obvykle je to PUR (polyuretanová) pěna a různé její obměny (studená, líná, paměťová pěna apod.) anebo biopěny z přírodních materiálů. Důležitá je hustota pěny udávaná v kg/m3 (matrace by měla mít minimálně 25kg/m3). Co se týče pružin, máte na výběr klasické nebo novější taštičkové. U obou typů matrací platí, že by měli být zdravotně nezávadné. Přeci jen na nich spíme i více jak 8 hodin denně v přímém kontaktu s naším tělem. Více o jednotlivých typech matrací níže v tomto článku.
 4. Zohledněte i rošt. Není totiž jedno, jaký rošt má vaše postel. Pokud máte například lamelový rošt, určitě můžete zapomenout na pružinové matrace. Nejhorší postele jsou s deskou. Tedy ty bez roštu, protože se k matraci nedostává vzduch, čímž se podporuje hromadění roztočů. Pokud kupujete novou postel i s matrací a roštem, vždy je lepší koupit celý set, který k sobě pasuje. Rádi vám v odborných obchodech poradí.
 5. Potah matrace. Matrace může mít sundavací potah, který se dá velmi jednoduše vyprat. Zde si ale všímejte, zda se dá prát při 60°C, protože nižší teplota není schopná zbavit potah všech nečistot a roztočů. Část z nich na něm zůstane, takže praní není efektivní a je vlastně i trochu zbytečné. Matrace s pevným potahem neumožňují jeho praní. Můžete si ale koupit tzv. chránič matrace, který zabrání propocení a znečištění.
 6. Certifikát a tradice značky. Důležité jsou především certifikáty od nezávislých testovacích společností, určitě se nespoléhejte jen na nějaký certifikát výrobce. Dobrý výrobce nemá problém popsat vlastnosti a materiál matrace do detailů, bez superlativů ve stylu „naše matrace je nejlepší„. I tradiční značka vám napoví, zda jde o dobrého výrobce, anebo zda se vyplatí hledat jinde. Prodloužená záruka hovoří o tom, že výrobce zaručuje dobré vlastnosti matrace po delší čas a za svým výrobkem si stojí. Jsou to možná detaily, které ale zaručí koupi kvalitnějšího produktu.
 7. Kvalita matrace roste úměrně s cenou. Hlavně u modernějších materiálů ze studených, viscoelastických a bio pěn nebo z latexu musíme počítat s vyšší cenou.
 8. Inspirujte se naším testem matrací, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak je určována tvrdost matrace?

Tvrdost matrace se určuje stupnicí od 1 (nejměkčí) do 5 (nejtvrdší).

 • Tvrdost 1: matrace je extra měkká, hodí se spíše na příležitostné spaní kdesi na chatě, anebo dobře poslouží starším lidem a osobám s bolavými klouby. Taková matrace nevyvíjí na ležícího žádný protitlak.
 • Tvrdost 2: páteř je v rovině, matrace vyvíjí nanejvýš minimální tlak na tělo spícího. Je to nejprodávanější typ matrace. Převážně si tento typ tvrdosti vybírají ženy.
 • Tvrdost 3: matrace je tvrdší a tužší. Kupují si jej především muži a všichni ti, kterým nevyhovuje spánek na měkčí matraci. I zde je páteř v rovině.
 • Tvrdost 4: tuhá matrace určená pro lidi s vyšší hmotností. Matrace mají výplň z husté pěny.
 • Tvrdost 5: matrace není vhodná pro běžné zákazníky, kupují si jej osoby s vyšší nadváhou. Mnozí výrobci takové matrace ani nemají v nabídce.

Jaké jsou pružinové matrace?

Pružinové matrace jsou zpravidla vzdušnější (dobře větrané) než pěnové, tedy nehromadí se v nich příliš mnoho roztočů. Buď má matrace klasické pružiny, anebo modernější taštičky. Technologicky jsou lepší ty taštičkové, ale nedá se říct, která vám bude vyhovovat z hlediska spánku. Vyzkoušejte si tedy pokud možno na oba typy matrací lehnout v kamenné prodejně a podle toho se rozhodněte. Při pružinových matracích platí zásada: kupte si kvalitní matraci za vyšší cenu, anebo raději sáhněte po pěnové. Nekvalitní pružinové matrace znepříjemňují po delším čase ležení.

Jaké jsou pěnové matrace?

Základem matrace je pěna, nejčastěji PUR pěna. Pěnové matrace, které se jmenují jinak než PUR, jsou v mnoha případech jen upravenou PUR pěnou, včetně molitanu. Poznáme tak například studenou HR pěnu; v této matraci se hromadí méně vlhkosti, protože má větší „póry“, čímž se lépe ventiluje vzduch. MEF pěna / paměťová pěna se mění podle teploty a zanechává na matraci otisk po vaší postavě, který se po čase vrátí do rovného tvaru. Taková matrace je měkká, někdy se doporučuje při bolestech páteře.

Jaké jsou latexové matrace?

Latexové matrace jsou považované za antialergické, antibakteriální a patří k měkčím matracím. Prohloubí se pod místami, kde je největší tlak, ale zvyknou se narovnat. Kvalitní matrace za vyšší cenu vám vydrží sloužit i po několik let.

Jaká je matrace z biopěny?

Matrace je vyrobena z převážně přírodních materiálů. Takové matrace mají ortopedické vlastnosti a vědí dobře držet tvar. Jejich předností je tedy větší spjatost s přírodou. Jsou vhodné též pro alergiky. Třeba si dávat pozor na to, aby byla matrace vyrobena alespoň z 50% přírodních materiálů, jinak připlácíte peníze navíc v podstatě za nic.

Jak vybrat matraci podle roštu postele?

Laťkový rošt má pevné desky, takže si můžete dovolit i koupi pružinové matrace, anebo hrubé matrace z pěny. Lamelový rošt je už sám o sobě pružný, proto musíte koupit matraci z pěny nebo latexu. Postel s rovnou deskou potřebuje matraci s velkými póry, aby mohla dýchat, jinak nebude probíhat mimořádně důležitá cirkulace vzduchu. Vybírejte pružinové matrace, anebo matrace z biopěny.

Jak dlouho mi vydrží matrace?

Rozlišujeme dvě základní životnosti matrací – mechanickou a hygienickou. U modernějších materiálů je mechanická životnost vždy vyšší než ta hygienická. Každá matrace by však dle hygienických doporučení, měla být vyměněna po cca 8 letech. Důvodem je například to, že během spánku naše tělo vypotí až 1 litr tekutin odpadních látek. To vše se vsákne do matrace a většina škodlivin v ní zůstává. Představte si, jak asi vypadá matrace po 15-20 letech.


Ukázat kompletní nabídku MATRACÍ


Pomohl vám náš test matrací? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní matrace do postele a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..